Pardubičtí vozíčkáři absolvovali poslední turnaj před startem sezóny. Bojovat budou i v Eurolize

Jakub Bartoš
7. 10. 2016 12:25
Nejúspěšnějšímu českému týmu uplynulé sezóny končí příprava. Posledním testem před ostrými zápasy byl turnaj v Polsku. Tento týden startuje Rakouská liga a v listopadu se pardubičtí zapojí i do Středoevropského poháru. Největší mezinárodní událostí bude březnová Euroliga.
Basketbalisty na vozíku z Pardubic čeká náročná sezóna.
Basketbalisty na vozíku z Pardubic čeká náročná sezóna. | Foto: archiv Wheelchair Rugby European Championship 2016 Divison B

Pardubice - Na úspěšnou loňskou sezónu chtějí navázat hráči WBS Pardubice. Příležitostí k tomu mají hned několik. Kromě vylepšení postavení v Rakouské lize a Středoevropském poháru budou totiž bojovat i v prestižní Eurolize.

Los, který se uskutečnil 30. září v Bruselu, jim za soupeře přisoudil týmy z Rakouska, Velké Británie, Bosna a Hercegoviny i Řecka. Posledním testem před začátkem sezóny byl pro Pardubice víkendový turnaj v Polském městě Kielce.

V Polsku šlo především o trénink nikoli o výsledek

 Akce se uskutečnila o víkendu 8. a 9. října a český tým pro ni neměl žádné výraznější ambice. "Trochu nás zlobila marodka, takže šanci dostali i méně využívaní hráči. Šlo nám především o to, abychom si zahráli. V zápasech jsme se potkali s KS Pactum Scyzory Kielce, IKS GTM Konstancin a SKV Frýdek Místek,“ uvedl hrající trenér Jaroslav Menc.

Pardubický celek, kterému příprava začala v srpnu, má za sebou již tři turnaje. Při tom domácím dokázal vybojovat druhé místo a z Brna odjel bez bodu. "Tam jsme ale hráli se zredukovanou sestavou. Obecně jsme s přípravou spokojeni, čeká nás ale ještě spousta práce,“ uvědomuje si Jaroslav Menc. Z Polska si WSB Pardbubice nakonec odvezli stříbro. V napínavém finále s domácím KS Pactum Kielce prohrál český tým o jediný bod. Na akci dva hráči vybojovali i individuální úspěchy. Lukáš Hartig se stal nejlepším střelcem turnaje a Tomáš Nevěčný byl nominován do nejlepší pětky turnaje. 

Basketbalisté na vozíku v Polsku obhájili stříbro a v tuto chvíli se již připravují na Rakouskou ligu.
Basketbalisté na vozíku v Polsku obhájili stříbro a v tuto chvíli se již připravují na Rakouskou ligu. | Foto: archiv Wheelchair Rugby European Championship 2016 Divison B


WBS Pardubice vyhlíží jednu z nejnáročnějších sezón. Kromě povinností v Rakouské lize a Středoevropském poháru se klub dostal i do Euroligy. Její los se uskutečnil koncem září v Bruselu. Soutěž je rozdělena do tří částí. Pardubice tvoří v EuroLeague 3 skupinu C společně s KIK Zmaj Gradacac z Bosny a Hercegoviny, Coytes WBC z Velké Británie, Flink Stones z Rakouska a A.C. Aris z Řecka. "Je to pro nás absolutní premiéra, na kterou se těšíme. Právo účasti má vědoucí tým dané země, takže jsme podali přihlášku a ta byla schválena,“ popisuje hrající trenér Pardubic.

Tým si uvědomuje, že je to zároveň pozitivní vizitka pro český basketbal na vozíku, a tak chce předvést co nejlepší výkony. "Očekáváme, že zápasy budou náročnější nebo srovnatelné s rakouskou špičkou, kterou potkáváme v lize. S týmem Flink Stones hrajeme a trochu tušíme, co můžeme čekat od anglického klubu. Velkou neznámou je ale například řecký soupeř,“ konstatuje Jaroslav Menc. Výkon se podle něj bude odvíjet od toho, v jaké sestavě Pardubice do Euroligy vstoupí. Základní kolo se uskuteční v Brně od 9. do 12. března.

Pardubice obhajují loňské třetí místo v Rakouské lize

V současné době ale pardubičtí pomýšlí na nejbližší utkání. Již 15. října totiž startuje Rakouská liga, ve které skončil český celek v loňské sezóně na třetím místě. Ještě lepší pak bylo umístění ze Středoevropského poháru, kde tým WBS vybojoval stříbro. „Sezóna byla mimořádně úspěšná a určitě bychom na ni chtěli navázat. V Rakouské lize chceme minimálně obhájit loňský výsledek a teoreticky pomýšlet i na druhé místo, ale to je zatím daleko. Ve Středoevropském poháru dáme více prostoru těm, kteří nebudou mít možnost hrát Euroligu,“ vysvětluje Menc.

Pardubický celek předvedl v Polsku kvalitní hru.
Pardubický celek předvedl v Polsku kvalitní hru. | Foto: archiv Wheelchair Rugby European Championship 2016 Divison B

Středoevropský pohár startuje 12. až 13. listopadu právě v Pardubicích. Domácí celek se v prvním kole střetne s Brnem, Maďarskem a Kielcem. „Myslím, že letos se nudit nebudeme,“ směje se hrající trenér Pardubic. Příprava týmu spočívá v trénincích, které se konají dvakrát týdně. Kromě toho si hráči individuálně přidávají posilovnu a kolo.

Mimo soutěžní povinnosti chce tým stále nabírat nové hráče. "Chceme zapojit co nejvíc lidí. Zároveň se snažíme o zajištění vhodné tělocvičny v Praze, kam by se mohli hráči dostat. Rádi bychom napomohli tomu, aby se zde hrálo. Jsme na to připraveni a rádi zapojíme kohokoliv. Stačí nás kontaktovat přes stránky svazu, klubu nebo facebookového profilu,“ zve Menc.

Soupisku letos doplnili Lukáš Hartig a František Šindelář. Zbytek týmu tvoří odchovanci klubu.

První kolo Středoevropského poháru – Pardubice (12.-13. 11.)

12. 11. 2016

9.00 Maďarsko x Kielce 

11.00 Brno x Pardubice

13.00 Maďarsko x Pardubice

15.00 Kielce x Brno

13. 11. 2016

9.00 Pardubice x Kielce

11.00 Maďarsko x Brno

Soupiska WBS Pardubice 

Kateřina Dvořáková (2,0), Mohsen Ben Davo (3,0), Lukáš Hartig (4,5), Miroslav Šperk (2,5), David Hejna (4,5), Jan Moník (1,0), František Šindelář (1,0), Vojtěch Buhr (1,0), Jaroslav Menc (4,5), Marek Sazama (1,0), Jakub Thieme (1,0), Bohuslav Dvořák (4,0), Jan Kubelka (4,5), Karolína Janecká (4,5), Martin Votápek (1,0), Tomáš Nevěčný (1,5), Michal Poláček (1,0), Alena Kejvalová (3,0)

Číslo v závorce označuje bodovou kategorii, která určuje úroveň postižení jednotlivého hráče. Minimální postižení je označeno hodnotou 4,5 bodu. Součet klasifikací hráčů na hřišti činí 14 nebo 14,5 bodu dle typu soutěže.

 

Právě se děje

Další zprávy