Přibilová hraje extraligu s muži. Společné šatny jí nevadí, více ji trápí povinný zpěv

Veronika Macková
7. 10. 2016 10:07
Česká florbalová reprezentace vozíčkářů se chystá na neoficiální mistrovství Evropy. Turnaj European Wheelchair Floorball Tour 2016 se uskuteční na konci října v Praze a o nominaci do národního týmu bojuje i jedna žena – Zuzana Přibilová, která se snaží prosadit v mužském kolektivu a zatím se jí to daří.
Zuzana Přibilová je na vozíku 13 let. Florbalu se dlouhu dobu bránila, ale pak nakonec propadla hře s plastovým míčkem a hokejkou.
Zuzana Přibilová je na vozíku 13 let. Florbalu se dlouhu dobu bránila, ale pak nakonec propadla hře s plastovým míčkem a hokejkou. | Foto: Tomáš Devera

Praha– Zuzana Přibilová je jedinou ženou ve florbalové reprezentaci vozíčkářů. Od dětství ji rodiče vedli ke sportu a ani po úraze, který se ji stal před 13ti lety při nepovedeném skoku na lyžích, se aktivního života nevzdala.

"Florbalu jsem se hodně dlouho bránila, protože jsme ho na základní škole museli hrát povinně a mně to tehdy moc nesedlo. Pak jsem se ale náhodou jela podívat na zápas a úplně mě to dostalo. Ta hra byla neuvěřitelně dynamická a hlavně atmosféra v hale byla bezvadná,“ popsala Přibilová jako začátek své florbalové kariéry.

Zuzana Přibilová hraje florbal na vozíku v dresu Tatranu Střešovice a v reprezentaci nyní bojuje o nominaci na European Wheelchair Floorball Tour 2016.
Zuzana Přibilová hraje florbal na vozíku v dresu Tatranu Střešovice a v reprezentaci nyní bojuje o nominaci na European Wheelchair Floorball Tour 2016. | Foto: Jan Herman

Florbalistka Tatranu Střešovice na sobě během kariéry zatím neměla jiný dres než ten s "téčkem“ na hrudi a reprezentační barvy. Do jiného týmu ji to ani neláká. Sport s plastovou hokejkou a míčkem bere jako zábavu, vše ale musí ještě sladit se zaměstnáním a ostatními koníčky.

"Je pravda, že letos kromě dvou týdnů ve Francii padla velká část zbylé dovolené na florbal. Mám také štěstí, že většinou nemusím sedět od rána do večera v kanceláři. Vím, co a kdy musí být hotové a jestli na tom pracuji ve středu dopoledne nebo v neděli večer je celkem jedno, tak se mohu přizpůsobit.“

Důležité nejsou jen florbalové dovednosti, ale také zpěv

Všichni hráči bojují o nominaci na turnaj European Wheelchair Floorball Tour 2016, který proběhne na konci října v Praze. Reprezentace má za sebou soustředění v hale TJ Ruzyně.

"Poslední soustředění bylo hodně intenzivní. Trénovali jsme technická cvičení, různé herní situace a zaměřovali jsme se na rychlost. Proběhla také soutěž střelců, kterou jsem prohrála. Za "odměnu“ jsem pak večer musela zbytku týmu zazpívat - hodně od té doby řeším, jestli mám trénovat víc střelbu nebo zpěv,“ komentovala s úsměvem.

Češi budou na neoficiálním mistrovství Evropy patřit mezi favority na zisk prvenství, takže malé cíle si rozhodně nedávají. "Budeme bojovat s nejlepšími týmy, zejména se Švédy to bude hodně zajímavé, ale ambice máme samozřejmě nejvyšší. Navíc hrajeme doma, chceme ukázat ten nejlepší florbal, který se aktuálně v Evropě hraje,“ prozradila Přibilová ambice českého národního týmu.

Čeští florbalisté patří ke světové špičce. To budou chtít ukázat i na neoficiálním mistrovství Evropy, které se bude konat na konci října v Praze.
Čeští florbalisté patří ke světové špičce. To budou chtít ukázat i na neoficiálním mistrovství Evropy, které se bude konat na konci října v Praze. | Foto: Jan Herman

"Růže mezi trním“

Ve florbalové extralize vozíčkářů hraje pouze pět žen, nestačilo by to tedy ani na jeden tým. Všechny se tak musely zapojit do mužských celků. "Nevím, jak to vnímají kluci, ale já tohle moc neřeším. Každý z nás má jiný handicap, takže ani kluci na tom nejsou všichni stejně a jsou různými způsoby omezeni. Já jsem možná menší a slabší, než někteří z nich, ale oni třeba zase mají jiný druh postižení, které je může znevýhodňovat vůči mně. S kluky je to navíc fajn a rozhodně se nenudím.“

Problémem není ani společná šatna, jak by se na první pohled mohlo zdát. "Na hale se vždy najde místo, kde se můžu schovat. Vlastně jediný, kdo mě kdy opravdu "nachytal“ byla paradoxně šéfka reprezentace, druhá a poslední žena u národního týmu,“ dodala ke společnému působení v jednom týmu s muži Zuzana Přibilová.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy