Paralympijský vítěz Arnošt Petráček má před sebou velkou výzvu: získat titul bakaláře

Radek Gális
11. 10. 2016 9:34
Jediného českého zlatého paralympijského medailistu, Arnošta Petráčka čekaly po návratu z brazilského dějiště olympijských her nejen oslavy s rodinou či přáteli, ale také spousty akcí ať už charitativního či oslavného charakteru. V tuto chvíli se ovšem mladý handicapovaný plavec rozhodl pokořit další mety a to nejen v podobě svých studií, ale také v rámci pomoci handicapovaným.
V Riu vybojoval Arnošt Petráček zlatou medaili na 50 metrů znak.
V Riu vybojoval Arnošt Petráček zlatou medaili na 50 metrů znak. | Foto: archiv Arnošta Petráčka

České Budějovice - Má za sebou teprve 25 let života, a už je plaveckým mistrem světa, mistrem Evropy a od minulého měsíce i paralympijským vítězem. Řeč je o skromném a sympatickém Arnoštu Petráčkovi z Jankova u Českých Budějovic, který na zářijovém vrcholu sezonu v brazilském Riu de Janeiru vyhrál časem 43,12 sekund závod na 50 metrů znak. Z paralympijského bazénu v pátek 16. září vylovil zlato, což se mu vždycky jen o chlup nepodařilo na předchozích hrách v Londýně i Pekingu.  

V Riu se Petráček zúčastnil ještě dalších závodů, v nichž mu medaile unikly, a to na 50 a 100 m volný způsob a 50 m motýlek. Se zlatou medailí se vracel domů přes oceán šťastný, že to konečně dokázal a desetiletí dřiny přetavil v nejcennější kov.

Českobudějovický primátor poděkoval Arnoštu Petráčkovi za vzorné reprezentování jeho kraje.
Českobudějovický primátor poděkoval Arnoštu Petráčkovi za vzorné reprezentování jeho kraje. | Foto: Radek Gális

Medaile musí plavat

Doma ho nejprve čekaly bouřlivé oslavy s rodiči, přáteli a trenéry. V neděli 25. září už pomáhal Arnošt při organizaci zábavného a charitativního odpoledne Štěstí s překážkou na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Den před svátkem sv. Václava ho pak s dalšími úspěšnými reprezentanty z Ria plavkyní Bělou Třebínovou Hlaváčkovou a lukostřelcem Davidem Drahonínským přijal na radnici českobudějovický primátor Jiří Svoboda. Ani po olympiádě se tedy nezastavil.

"Byl jsem moc šťastný, když jsem získal zlatou medaili, protože je to odměna za celoživotní snažení a práci, kterou jsme společně s rodiči, trenéry, partnery a přáteli udělali,“ svěřil se Arnošt Petráček a ochotně prozradil, jak zlatou medaili po návratu oslavil. "Ve středu jsme navštívili s kamarády v Českých Budějovicích několik klubů a ve čtvrtek jsem měl velikou oslavu v Riegrově ulici, kterou pro mě přátelé v Klubu Riegrova 51 připravili. Slavil jsem pak ještě v dalším klubu i den poté,“ směje se sympatický mladík, který přitom s životosprávou žádné problémy nemá.

"Ještě jednou děkuji rodičům a všem svým trenérům, partnerům a přátelům, kteří mají na mém úspěchu zásluhy.  Vzpomínám i na své začátky před deseti lety, například na trenérky Verču Šimečkovou nebo Monču, které mě tenkrát učily delfína a motýlka. Byly to nádherné začátky, na které vzpomínám dodnes,“ pokračuje Arnošt, který se chce po úspěšné paralympiádě zaměřit i na něco jiného než jen na tréninky a přípravy k závodům.

Mimořádná linka Jankov - Tokio

"Obnovil jsem svá studia na Vysoké škole technicko-ekonomické, obor ekonomika podniku, a rád bych zde získal titul bakaláře. Od roku 2012 se také věnuji projektu Lipno bez bariér, jehož cílem je přilákat na Lipno co nejvíc handicapovaných návštěvníků a vytvořit jim zde skvělé pobytové i sportovní podmínky pro několikadenní dovolenou. Ohlasy jsou zatím výborné a rád bych v tomto projektu zase pokračoval,“ říká Arnošt Petráček.

"Plavat budu samozřejmě dál a za čtyři roky se chci kvalifikovat do Tokia, kde se pokusím zlato obhájit,“ slibuje pětadvacetiletý paralympijský vítěz z Ria. 

Plavce Arnošta Petráčka přijal spolu s Bělou Třebínovou Hlaváčkovou a Davidem Drahonínským na radnici českobudějovický primátor Jiří Svoboda.
Plavce Arnošta Petráčka přijal spolu s Bělou Třebínovou Hlaváčkovou a Davidem Drahonínským na radnici českobudějovický primátor Jiří Svoboda. | Foto: Radek Gális
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy