Praha – Petra Kvitová je poklad. Tuto jednoduchou, nicméně všeříkající větu vyřkl nehrající kapitán české fedcupové reprezentace po úspěšném semifinále proti Itálii. Petr Pála vysekl české jedničce velkou poklonu a ocenil její příkladný přístup k reprezentování.
Vysoká tenistka z Fulneku je skutečně hlavní hvězdou a největší oporou jeho týmu, česká tenisová pokladnice ale skýtá více klenotů, než by se mohlo zdát.
Některé ještě nezáří, další jsou nevybroušené, ovšem všechny dávají nemalou naději, že éra dominance desetimilionové země v týmové soutěži tenistek může pokračovat v dlouhodobějším horizontu.
S Davis Cupem to bude horší
Kvitová bude s největší pravděpodobností jasnou jedničkou ještě spoustu sezon. Momentální světové šestce je stále teprve čtyřiadvacet let. Také dvojka Lucie Šafářová má v sedmadvaceti podstatnou část kariéry před sebou, stejně jako deblová specialistka Andrea Hlaváčková.
Z týmu, který vybojoval v ostravské ČEZ aréně jednoznačný postup do třetího finále během posledních čtyř let, tak bude v následující pětiletce třeba nahradit jen Kláru Koukalovou, jež letos oslavila už dvaatřicáté narozeniny.
Zatímco v Davis Cupu bude velmi složité, ne-li nemožné, hledat adekvátní nástupce Radka Štěpánka a odpočívajícího Tomáše Berdycha, v ženské týmové soutěži si Petr Pála může už dnes vybírat z více variant. A časem by se jeho možnosti měly ještě rozšířit.
„Souhlasím s tím, že mezi chlapci máme těch výrazných talentů o něco méně než u holek. Je to tím, že je u nich ještě o dost tvrdší konkurence a je těžší se prosadit,“ řekl HN šéftrenér tenisového klubu TK Sparta Praha David Kunst. Právě na Spartě momentálně dozrává asi největší hvězda české tenisové budoucnosti, za měsíc plnoletá Kateřina Siniaková.
Siniaková: Zarputilý, bojovný buldok
Bývalá juniorská světová dvojka už se začíná prosazovat i mezi dospělými a pomalu sbírá cenné zkušenosti. Na žebříčku je tenistka z Hradce Králové v polovině druhé stovky, což je v jejím věku nadstandardní umístění.
„Už teď je o něco výše, než se asi čekalo. Má na to, jít hodně nahoru, ale jestli v budoucnu dosáhne na první desítku, nebo třicítku, to je těžké předjímat,“ poznamenal Kunst. Největší zbraní Siniakové je obrovská bojovnost. „Je zarputilá, bojovná. Na dvorci se sice hodně rozčiluje, je impulsivní, ovšem jak si před podáním klepne míčkem o zem, stává se z ní doslova buldok. To je její největší devíza,“ popsal Siniakovou sportovní ředitel Sparty Petr Luxa.
Vítězka mistrovství Evropy kategorie čtrnáctiletých z roku 2010 má ruského otce. Dmitrij Siniakov je bývalý ruský boxer a současný podnikatel v kožešnictví, který se do Čech přiženil. Tenisové kariéře své dcery se od mala velmi zodpovědně věnuje.
„Od mládí se o ni hodně staral a dával tomu hlavu a patu,“ potvrdil Kunst. Kudrnatá blondýnka zdědila typicky ruskou sportovní mentalitu, nemá ráda porážky. Na dvorci se prezentuje výborným pohybem, a jak postupují léta, zvedá se i její fyzická připravenost. „Cíle jsou nejvyšší, ale musí se postupovat malými krůčky,“ vysvětlil Luxa.
Sestry Plíškovy velkým příslibem
Ještě než přijde čas pro Siniakovou, má český tenis připravena dvojčata Plíškovy. Dvaadvacetileté sestry z Loun pronikly do nejlepší světové stovky už v loňském roce, od té doby ale jejich rozvoj nabral rozdílné parametry. Zatímco Karolína se v nejlepší stovce udržela a pravidelně dokáže potrápit nejlepší hráčky světa, Kristýna momentálně stagnuje a klesla na 135. místo.
„O Plíškových ani nemá cenu hovořit, každý ví, jakým jsou příslibem. Karolína už by mohla hrát Fed Cup teď, Kristýna se trochu trápila, ale v poslední době se vrací do dobré formy,“ poznamenal trenér David Kunst.
O půl roku starší než Siniaková je její deblová spoluhráčka Barbora Krejčíková z Brna. V poslední juniorské sezoně 2013 spolu ovládly French Open, Wimbledon i US Open. I ona touží po rychlém vzestupu, na žebříčku je momentálně v první polovině čtvrté stovky.
Smitková, Bouzková a další
O rok starší Tereza Smitková z Hradce Králové je dokonce na 205. místě a v dubnu zazářila na turnaji ITF v Uzbekistánu, kde celý podnik ovládla. V první pětistovce je z náctiletých tenistek ještě Tereza Martincová. Další potenciální hvězdy se mezitím rodí v juniorském věku. „Markéta Vondroušová, ročník 1999, hraje na svůj věk velmi dobře, stejně jako velký talent Marie Bouzková,“ doplnil Luxa.
Předpoklady jsou rozeznatelné i u výrazně mladších tenistek. „Teď jsem třeba byla překvapená, když mi ukázali Adrianu Beránkovou. Je to desetiletá holka, fyzicky vyspělá, má rychlé nohy a jednoručný bekhend,“ uvedla minulý týden v rozhovoru pro HN legendární Hana Mandlíková. Jak je vidět, česká tenisová škola může prostřednictvím žen v budoucnu zářit podobně jako v současnosti.