Oslo - Mají před sebou dva tři roky a pak je otázkou, co bude s českým běžeckým lyžováním dál. Silná generace okolo Lukáše Bauera stárne.
Jedinou výjimkou je Martin Jakš, ale jinak se může stát, že až třeba po olympiádě v Soči 2014 současní reprezentanti odejdou, tak muži dopadnou jako ženy po odchodu Kateřiny Neumannové.
"Jednoznačně stárneme a problém je i v tom, že kromě Jakšíka (Jakše), nepřichází do mančaftu žádný mlaďoch, který by nám mohl pomoci," řekl Bauer po šampionátu v Oslu, kde skončil nejlépe sedmý, což byl i celkově nejlepší výsledek klasiků na MS.
Čtěte také:
Fenomenální Northug vyhrál i padesátku a má třetí zlato
Češi doběhli ve štafetě na MS osmí. ´Je to zklamání´
Stejně ještě dopadl sdruženář Tomáš Slavík, pro kterého to byl životní výkon.
Koukal: Ryba smrdí od hlavy. Není žádná koncentrace na mládež
Bauer, Martin Koukal a Jiří Magál se přehoupli věkově přes třicítku a za poslední roky je v týmu doplnil jen Jakš.
Ten letos naznačil, že by mohl navázat na Bauera a Koukala, kteří sbírali úspěchy v SP i na MS, ale na Holmenkollenu ještě neuspěl. Jinak ale tým trenéra Miroslava Petráska nikdo z mladých nedoplnil a chybí nástupci.
Koukal, mistr světa z padesátky ve Val di Fiemme z před osmi lety, si v odpovědi na otázku, co bude jednou s mužským běžeckým lyžování, nebral servítky.
"Čeká ho klinická smrt, ale třeba ho někdo zresuscituje. My nevydržíme věčně," řekl a dodal, že je potřeba udělat celkový a bolestivý řez.
"Ryba smrdí od hlavy a dovedla to tam nějaká politika vedení. Není koncentrace na mládež. Nejsou peníze. Není nic. Měl by přijít někdo s myšlenkou, kdo to nastartuje," nasměroval Koukal výzvu k běžeckému úseku svazu.
"Není to jednoduchá věc a nejde to shodit na jednu hlavu, na jednu věc," řekl diplomaticky Petrásek v reakci na Koukala.
"Oddíly můžou pracovat, trenéři taky. Záleží na trenérech, jak se sejdou, jak závodníky podchytí. A pak je poměrně složitý vychovat takovýho závodníka, jakým třeba Martin Koukal je," řekl Petrásek.
Petrásek: Chceme jít s mladými cestou jako u Lukáše
Kouč doufá, že za pomoci osvědčených metod pomůže nastartovat Jakše, Aleše Razýma, který se prezentoval nadějně, ale dvě sezony se trápí, nebo Ondřeje Horynu.
"Pro tyhle mladší bych chtěl udělat, co jsme dělali kdysi, a zkusil jít tou cestou, která přivedla tuhle generaci k výborným výsledkům. Budou tréninky hodně chodit společný. Těžké tréninky, po kterých se hodně hecují," uvažoval Petrásek.
O změnách v Oslu po padesátce hovořil i Bauer. Již tradičně měl v hlavě plány, co a jak udělat, aby se zase vrátil na stupně vítězů.
"Sportovní život není tak dlouhej a já z toho chci vytěžit maximum," vysvětlil, proč pořád vymýšlí novinky v přípravě. "Každý hledá cestu po svém, ale nevím, jestli je to cesta správná," řekl kouč.
"Každý stát občas má občas hluché místo"
Mladší závodníci by podle něj měli jít vždy cestou, kterou jim určí trenéři. Ti starší, Bauer, Koukal či Magál, už mají nárok na své názory.
"Pokud budou jejich nápady konstruktivní a dobré, tak se vždycky zapracovávají do přípravy. Pokud buduo trošičku mimo realitu, půjde to těžko dát dohromady a skloubit," konstatoval Petrásek.
Faktem je, že Bauer může uspět na šampionátu i za dva roky a i v Soči, ale pak už nejspíše z lyžování odejde. Pak nastanou hubenější léta, pokud se do té doby nevypracuje Jakš nebo někdo jiný.
"To má každý stát, že po obdobích, která jsou dobrá, přijde generace, který nedosahuje výsledků," řekl Petrásek, který zůstává optimistou, že se dají vychovat závodníci, kteří třeba poskládají štafetu.