Fenomenální Northug vyhrál i padesátku a má třetí zlato

6. 3. 2011 16:10
Lukáš Bauer doběhl na třináctém místě
Petter Northug.
Petter Northug. | Foto: Reuters

Oslo - Tři zlaté medaile. Taková je bilance norského lyžaře Pettera Northuga na domácím světovém šampionátu v Oslu. Fenomenální běžec na lyžích ovládl také závěrečné klání na 50 kilometrů volnou technikou a připsal si již sedmý světový titul v kariéře.

Ve finiši nedal šanci stříbrnému Rusovi Maximu Vylegžaninovi a bronzovému krajanovi Tordu Asle Gjerdalenovi.

Češi doběhli ve štafetě na MS osmí. ´Je to zklamání´

Český reprezentant Lukáš Bauer doběhl na třináctém místě, když na vítěze ztratil 32 sekund. Martin Koukal skončil třiadvacátý a Jiří Magál třiačtyřicátý.

Velkou část závodu jeli závodníci pohromadě, pole se začalo trhat až zhruba patnáct kilometrů před cílem. Tam začínalo být jasné, že Bauer v posledním závodě MS na medaili opět nedosáhne.

Na 44. kilometru zaostával již o jedenáct sekund za vedoucí skupinou. Z té se nakonec vyčlenila právě trojice medailistů. Na typický drtivý finiš Northuga ale nikdo neměl, i když především Vylegžanin se předtím ze všech sil snažil Norovi uniknout.

Petter Northug potvrdil suverenitu, kterou prokazuje především při závodech s hromadným startem. Padesátku vyhrál už na třetí velké akci po sobě. Zlato bral na MS v Liberci i na olympiádě ve Vancouveru.

Muži - 50 km volnou technikou s hromadným startem:
1. Northug (Nor.) 2:08:09,0, 2. Vylegžanin (Rus.) -1,7, 3. Gjerdalen -6,3, 4. Röthe (oba Nor.) -8,0, 5. Harvey (Kan.) -8,2, 6. Angerer (Něm.) -8,2, 7. Rickardsson (Švéd.) -8,5, 8. Lallukka (Fin.) -10,4, 9. Di Centa (It.) -24,9, 10. Dolidovič (Běl.) -26,9, ...13. Bauer -32,1, 23. Koukal -2:36,7, 43. Magál (všichni ČR) -8:59,9.