Eurolize chybí VAR, koš neměl platit, štvalo trenérku USK po druhé prohře v závěru

Aktualizováno 27. 10. 2021 22:10
Basketbalistky USK Praha prohrály ve 4. kole Evropské ligy na hřišti obhájce titulu Jekatěrinburgu 73:75. V dramatické koncovce ztratily možné cenné vítězství až trojkou Alexandrie Bentleyové se závěrečným klaksonem. Tým trenérky Natálie Hejkové si připsal ve skupině A druhou porážku, zatímco ruský celek zůstává bez ztráty.
Trenérka Natália Hejková a basketbalistky USK Praha.
Trenérka Natália Hejková a basketbalistky USK Praha. | Foto: ČTK

"Myslím, že jsme hráli velmi dobrý zápas. Z těch, které jsme hráli v Jekatěrinburgu, byl určitě nejlepší za poslední sezony. Jsme strašně zklamaní, že jsme prohráli druhý zápas v posledních sekundách. Máme pocit, že Euroliga už by si zasloužila VAR," řekla ČTK trenérka USK Natália Hejková a připomněla i úvodní prohru v Montpellieru.

"Nechci to komentovat, protože mi to nepřísluší, ale byl tam minimálně jeden aut. Máme v tom smůlu, že nemůžeme nic reklamovat. Neexistuje na to žádný prostředek. Dostali jsme koš, který neměl platit," komentovala Hejková situaci při přihrávce Alby Torrensové před vítěznou střelou.

Pražankám nepomohlo k úspěchu shodně 17 bodů Američanek Brionny Jonesové a Alyssy Thomasové, po jejichž akci šest sekund před koncem získaly hráčky USK náskok 73:72. Za vítězky si připsala double double Jonquel Jonesová díky 15 bodům a 10 doskokům. Nejužitečnější hráčka letošní sezony WNBA byla nejlepší střelkyní domácího týmu spolu s Torrensovou.

České mistryně pustily Jekatěrinburg za první poločas jen třikrát do vedení. Bylo to po 16 sekundách po prvním koši Emmy Meessemanové, potom přesně po pěti minutách po trojce Jonquel Jonesové na 15:12 a nakonec až devět sekund před odchodem do šaten, kdy upravila Torrensová na 38:37.

Pražanky hned čtyřikrát unikly na rozdíl pěti bodů. Střelecky se dařilo především Veronice Voráčkové, která stihla 15 bodů za polovinu zápasu. S 11 body ji doplňovala Brionna Jonesová.

Osmibodovou šňůru ruského celku na přelomu druhé a třetí čtvrtiny sice přerušila Thomasová, ale hráčky USK převážně doháněly ztrátu. Do vedení šly na chvilku jen ve 24. minutě, kdy opět Thomasová otočila stav na 44:43.

Potom ještě vedly v čase 32:50 díky Draganě Stankovičové (60:59), 109 sekund před koncem po dvou úspěšných trestných hodech Thomasové (68:67) a nakonec i v úplném závěru, kdy se po přihrávce Thomasové prosadila pod košem Jonesová. Jekatěrinburg ale stihl odpovědět. Po asistenci Torrensové rozesmutnila USK Bentleyová a překvapení se nekonalo.

"Myslím, že jsme byli herně lepší a výhru bychom zasloužili. Náš výkon proti dá se říct výběru světa byl celkem slušný, máme na čem stavět. Ještě nám ze základu chyběly zraněné Hanušová s Vyoralovou, takže o to více jsme zklamané, že to nevyšlo," řekla Hejková.

Její tým příští týden v úterý hostí doma Salamancu. "Je dalším přímým soupeřem o postup do play off," konstatovala Hejková a věří, že výkon opor Thomasové a Jonesové po jejich opožděném vstupu do sezony po působení ve WNBA bude s přibývajícími zápasy gradovat. "Je potřeba, aby se sžily s týmem. Ještě stále je to surové a určitě to bude ještě lepší," dodala.

Evropská liga basketbalistek - skupina A, 4. kolo:

UMMC Jekatěrinburg - ZVVZ USK Praha 75:73 (23:26, 38:37, 55:53)

Nejvíce bodů: J. Jonesová a Torrensová obě 15, Vadějevová 12 - B. Jonesová a Thomasová obě 17, Voráčková 15. Fauly: 19:15. Trestné hody: 13/12 - 15/11. Trojky: 3:4. Doskoky: 42:40.

Riga - Benátky 71:57, MBA Moskva - Szekszárd 65:62, Salamanca - Montpellier 88:67.

1. Salamanca 4 4 0 301:228 8
2. Jekatěrinburg 4 4 0 313:271 8
3. USK Praha 4 2 2 309:260 6
4. Riga 4 2 2 232:259 6
5. Montpellier 4 2 2 287:319 6
6. Benátky 4 1 3 262:276 5
7. MBA Moskva 4 1 3 242:275 5
8. Szekszárd 4 0 4 242:300 4