"Patřím k této zemi a jsem za to šťastný." Izraelec Ginzburg získal české občanství

Sport ČTK Sport, ČTK
27. 10. 2020 16:28
Izraelský trenér českých basketbalistů Ronen Ginzburg dnes získal české občanství.
Ronen Ginzburg na MS v Číně s českými fanoušky
Ronen Ginzburg na MS v Číně s českými fanoušky | Foto: Reuters

Sedmapadesátiletý rodák z Tel Avivu, který je na lavičce národního týmu od roku 2013 a loni jej dovedl na mistrovství světa v Číně k historickému šestému týmu, dokončil proces získání českého pasu dopoledne slibem na Libeňském zámku v Praze.

"Jsem nadšený a velmi pyšný, že jsem české občanství získal. Je to pro mě velký den. Ukazuje to respekt, kterého se mi dostává v České republice. A také to, jak já tuto zemi miluji," řekl Ginzburg.

V tuzemsku působí už od roku 2006. Tehdy se stal asistentem trenéra Muliho Katzurina v Nymburce. O pět let později převzal suveréna české scény poslední let jako hlavní kouč a už sedm let je i na lavičce reprezentace.

O získání českého občanství přemýšlel dlouhou dobu. "Před šesti sedmi lety jsem mluvil s prezidentem (České basketbalové federace) Janstou, protože jsem cítil, že jsem tu řadu let a patřím k této zemi. Začali jsme na tom pracovat," podotkl Ginzburg.

Český pas má více než z praktického významu právě pro to, jaký si vytvořil k zemi svého dlouholetého působení vztah. "Není to o tom, aby mi to něco usnadnilo, ale o tom, že cítím, že patřím do České republiky, a jsem za to šťastný," uvedl.

"Když mi český pas pomůže, tak proč ne. Třeba na letišti nebo podobně. Ale pro mě je daleko důležitější, že se mi dostalo takového uznání v České republice a chci ukázat svou lásku k této zemi," popsal své pocity.

Ode dneška je hrdým Izraelcem i Čechem. "Obě jsou to skvělé země. Velká odlišnost je jen počasí," usmíval se Ginzburg. "Lidi v České republice jsou asi více v klidu a uvolněnější. Cítím se tu skvěle a myslím, že patřím do České republiky," řekl.

V češtině přednesl státoobčanský slib. "Slibuji na svou čest věrnost České republice…" zopakoval před novináři Ginzburg, který jinak komunikuje anglicky. "Připravoval jsem se na to více, než se připravuju na zápas," smál se.

"Před pár lety, když jsem dorazil do České republiky, neměl jsem tušení, co přinese budoucnost. Od té doby se můj osud začal velmi silně proplétat s Čechy. Česká republika se stala mým domovem mimo domov," prohlásil Ginzburg, jemuž hned přišla řada gratulací.

Jedním z nich byl izraelský velvyslanec v ČR Daniel Meron. "Ronene, dosáhl jsi na obrovský úspěch s českým národním týmem, když jsi ho dovedl k šestému místu na mistrovství světa. Každý v Izraeli je na Tebe hrdý! Je pěkné, že k tomuto došlo ve chvíli, kdy slavíme výročí 30 let od znovunavázání diplomatických vztahů mezi našimi dvěma národy," uvedl Meron.

S českým týmem bude Ginzburg na konci této sezony bojovat v kvalifikaci o účast na olympijských hrách. "Rozhodně se cítím být součástí této skvělé země a chci i nadále být jejím dobrým ambasadorem v zahraničí," prohlásil kouč.

"Jsem hrdý na to, že mám tu čest trénovat náš národní tým a doufám, že budeme i nadále úspěšní a budeme šířit dobré jméno České republiky po celém světě," dodal Ginzburg.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Haas pro příští sezonu formule 1 angažoval Rusa Mazepina

Tým formule 1 Haas angažoval pro příští sezonu ruského pilota Nikitu Mazepina. Americká stáj dnes oznámila, že s jednadvacetiletým závodníkem, jenž je aktuálně třetí v průběžném pořadí seriálu formule 2, uzavřela víceletou smlouvu.

Očekává se, že druhým jezdcem Haasu se stane lídr F2 Mick Schumacher. Oficiálně ale zatím dohoda se synem legendárního sedminásobného šampiona Michaela Schumachera oznámena nebyla.

před 32 minutami

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila pokles na pět procent

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí zmírnila podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziroční pokles na pět procent. Ve druhém čtvrtletí klesl hrubý domácí produkt (HDP) kvůli koronaviru o 10,7 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,9 procenta.

K meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla podle statistiků hlavně situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. "Negativně se vyvíjela domácí poptávka. Poklesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a také investice domácností do obydlí. O téměř čtyři procenta se snížily i spotřební výdaje domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

První odhad statistiků z konce října hovořil o meziročním poklesu HDP ve 3. čtvrtletí o 5,8 procenta. Mezičtvrtletní výsledek statistici odhadovali na nárůst o 6,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Schillerová chce nižší DPH na menstruační pomůcky

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) navrhne snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na menstruační pomůcky. Uvedl to dnes server Blesk.cz. Vložky, tampony a další pomůcky by se podle návrhu ministryně posunuly ze základní sazby DPH 21 procent do druhé snížené sazby deset procent. Tato sazba nyní platí třeba na léky či dětskou výživu. Ministerstvo odhaduje náklady na snížení DPH pro menstruační pomůcky na 300 milionů korun.

O zvýšení dostupnosti menstruačních pomůcek požádal Schillerovou premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci na rozhodnutí Skotska, které poskytne všem menstruační pomůcky bezplatně. Minulý týden na Twitteru Babiš uvedl, že u příjmově nejslabších by byl podobný krok možný i v Česku.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Dalších 80 zatčených. V Turecku vydali nové zatykače na vojáky kvůli puči z roku 2016

Turecká prokuratura vydala zatykače na dalších osm desítek vojáků kvůli pokusu části ozbrojených sil o puč v roce 2016 a 850 dalších členů armády, včetně důstojníků, má být z armády vyloučeno. Informovala o tom agentura Anadolu.

Nynější zatýkání se odehrálo v polovině z osmi desítek tureckých provincií. Kauzu vede prokuratura v jihoturecké provincii Izmir, která viní vojáky z podpory hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Ten žije od roku 1999 v USA a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ho viní ze snahy jeho vládu svrhnout. Gülen obvinění ze zosnování puče odmítá.

Od neúspěšného pokusu o puč z července 2016, při jehož potlačování zemřelo na 250 lidí, je v osmdesátimilionovém Turecku vedeno soudní řízení proti 80 000 lidem. Dalších 150 000 státních zaměstnanců, včetně soudců, policistů i učitelů, bylo od té doby kvůli údajnému napojení na Gülenovo hnutí vyhozeno z práce. Z armády bylo za čtyři roky vyloučeno přes 20 000 vojáků, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy