Trefím jeden pokus z patnácti, zlobil se Staněk. Do Ostravy přijel s arcirivalem

Koulař Tomáš Staněk byl tváří mítinku Czech Indoor Gala, ale závod mu nevyšel.
Na Czech Indoor Gala nechyběla ani česká legenda ve vrhu koulí Helena Fibingerová. Mistryně světa a držitelka halového světového rekordu (22,50 metru) obdržela od evropské atletiky ocenění Women's Leadership.
A dále už se ostravský mítink nesl ve znamení českých úsměvů. Takhle zářila sprinterka Klára Seidlová, když výkonem 7,29 sekundy vyrovnala na šedesátce vlastní český halový rekord.
Teprve 17letá Klára Krejčiříková překvapila v soutěži výškařek druhým místem. Skokem vysokým 189 centimetrů dorovnala osobní halové maximum a porazila například pátou ženu poslední olympiády Alessii Trostovou z Itálie.
Krejčiříková předvedla před zraky rekordmana Sotomayora parádní představení. Šestkrát zdolala výšku na první pokus a až na metě 192 centimetrů přišly tři první křížky.
Foto: Dalibor Sosna
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 2. 2020 5:53
Vrhem z Nehvizd dlouhým 21,23 metru se Tomáš Staněk v lednu na čas dostal do čela světových tabulek, ale na středečním domácím mítinku Czech Indoor Gala skončil až na čtvrtém místě. Zkraje sezony se českému koulaři nedaří srovnat výkony a v Ostravě ho namíchla porážka s velkým soupeřem Polákem Konradem Bukowieckým.

V úterý jste závodil v Düsseldorfu (20,89 metru), ve středu už v Ostravě (20,91). Prožil jste hektických 24 hodin, viďte?

To ano. V den závodu jsem vstával asi v pět dvacet, ale ani mě to moc nekleplo. Hektické to každopádně bylo, přijel jsem, honem něco odfotit, pak na představení a sotva jsem se trochu poválcoval, už nás odváděli do haly. Stihl jsem se rozcvičit, cítil jsem se dobře.

V závodě jste to neprodal, měl jste jen dva pokusy za 20 metrů.

Jsem měsíc u nového trenéra, měníme různé věci. Na konci tréninku to k nějakým hodům vede, ale v závodech, kde to chci pořádně rozjet, je to zatím jeden velký guláš starého a nového stylu. Je to složité, halová sezona bez zrušeného mistrovství světa bude zkrátka zastřelovací.

Ovlivnil závod v Düsseldorfu váš následný výkon v Ostravě?

Nehrálo to velkou roli. Možná kdybych se vykašlal na halovou tour a šel jenom Ostravu, bylo by to lepší. Možná ne, těžko říct. Doufal jsem, že se tady po Německu na rychlejším kruhu najdu, že mi to půjde snáz. Jenže trefuju v závodech jeden z patnácti pokusů. A když je to na šest, je to blbé.

Jak jste cestoval z Německa do Ostravy?

Ráno z Düsseldorfu letecky do Varšavy, pak do Katovic a autem hoďku do Ostravy. Přijel jsem kolem jedné, dal jsem oběd, kafe a šel jsem na to.

Cestoval jste s polskými soupeři, nebo po vlastní ose?

S Poláky. S Bukowieckým, ale zároveň daleko od něj. (úsměv)

Co jste říkal na to, když vám právě velký rival Bukowiecki v poslední sérii hodem dlouhým 21,88 metru sebral rekord mítinku?

Říkal jsem to trenérovi už před posledním pokusem, když začali všichni házet. (Portugalec Francisco) Belo hodil k 21 metrům, i když má obvykle problémy s dvacítkou, tak jsem říkal, že teď ještě Bukowiecki hodí 22 metrů a bude to ideální. Mohl bych dělat bookmakera.

V Ostravě byla i Helena Fibingerová, která vám v tréninku pomáhá, dostala ocenění evropské atletiky. Motivovalo vás, že tady byla?

Rozhodně, i proto jsem chtěl hodit daleko. Na daleké hody to je, ale bohužel zůstávají jen v tréninku. V Ostravě jsem byl tváří mítinku, chtěl jsem se před domácím publikem vytáhnout, ale nevyšlo to.

Před závodem říkala, že vypadáte skvěle. Bylo tomu tak?

Já jsem vypadal skvěle, ale je to technická disciplína. Můžete vypadat, jak chcete, a cítit se živě, ale když to nepřenesete do dráhy koule, nic z toho není. Při rozcvičování mi vypadl pomalý pokus a měřil 20,50. Potom jsem chtěl zarvat daleko, ale šlo to všechno špatně. Občas to rozjedu, ale stejně se to nechytne. Chce to čas, vyházet se.

Jaké závody vás čekají v nejbližší době?

V sobotu pokračuje halová tour v Toruni, tam bude doma zase Bukowiecki. Pak je v plánu halové mistrovství republiky. Něco si k tomu s trenérem řekneme, abych se už tolik netrápil a konečně to prolomil. Snad se to v Toruni nebo na jiném mítinku podaří a doženu body do žebříčku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Kontroly na hranicích se Slovenskem budou pokračovat do 28. října, počet migrantů klesá

Česko prodlouží kontroly na státní hranici se Slovenskem o dalších 20 dní, schválila vláda. Původně platily do 8. října, nově tomu tak bude do 28. října včetně, oznámil vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Doposud podle Rakušana opatření přineslo jasné výsledky, trend ukazuje, že příliv migrantů klesá, uvedl. Zmínil hlavně počty zadržených převaděčů. Dodal, že od neděle nastoupí k ostraze hranic se Slovenskem i 80 vojáků. Mají posílit policisty a celníky.

Během doby, po kterou budou zavedeny kontroly, počítá Rakušan s cestou na západní Balkán, kudy utečenci nejčastěji do střední Evropy míří, jednáním se Slovenskem o aktualizaci dohody o policejní spolupráci i s vyvíjením tlaku na Turecko.

Podle dosavadních údajů policisté od počátku kontrol prověřili přes 145 tisíc lidí, odhalili zhruba 1450 migrantů a zajistili 39 převaděčů. Na Slovensko vrátili zhruba 450 migrantů a podmínky pro vstup do Česka podle nich nesplnilo přes 500 lidí.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 22 minutami

Česko uzavřelo dohodu o ekonomické spolupráci s Katarem, vznikne i ambasáda v Česku

Prezident Miloš Zeman a katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu v Praze byli u podpisu dohod o ekonomické spolupráci, po notifikaci Evropskou komisí též země schválí dohodu o ochraně investic. Dotkli se také otázky katarského velvyslanectví v Česku, podle emíra bude otevřeno v krátké době, pravděpodobně v nadcházejících měsících.

Mezivládní dohodu o hospodářské, obchodní a technické spolupráci podepsali podle informací Hradu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) s katarským protějškem. Ministr financí a vicepremiér Zbyněk Stanjura (ODS) podepsal s katarským ministrem průmyslu také prohlášení o vzájemné podpoře směřující k uzavření dvoustranné investiční dohody.

Už dříve byla podle Zemana uzavřena dohoda o zabránění dvojího zdanění. "Vedle přímé linky mezi Prahou a Dauhá je perspektiva v nejbližší době zřídit velvyslanectví Kataru v České republice, naše velvyslanectví v Dauhá již funguje," uvedl Zeman. Ocenil přátelskou diskusi a věří, že státníci položili základ budoucí strategické, tedy dlouhodobé spolupráce.

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář po tiskové konferenci novinářům řekl, že Zeman s katarským emírem hovořili také o možnostech přepravy zemního plynu a o časovém rámci. "Emír říkal, že jsou naprosto otevření, že ještě ve středu v rámci gesčních ministerstev dá pokyn, aby se snažili uzavřít dohodu v co nejkratším termínu," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy