Nová výškařská naděje. Krejčiříková žasla po ostravské jízdě: Chtělo se mi brečet

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 2. 2020 21:50
Po Michaele Hrubé roste české výšce další vycházející hvězda. Klára Krejčiříková se na ostravském mítinku Czech Indoor Gala zaskvěla druhým místem a vyrovnaným osobním rekordem 189 centimetrů. V 17 letech přeskočila řadu zvučných soupeřek a po závodě se širokým úsměvem nemohla uvěřit životnímu počinu.
Mladá brněnská výškařka Klára Krejčiříková porazila v Ostravě mimo jiné pátou ženu z Ria.
Mladá brněnská výškařka Klára Krejčiříková porazila v Ostravě mimo jiné pátou ženu z Ria. | Foto: Dalibor Sosna

Dosud bylo vaším letošním maximem 183 centimetrů, v Ostravě jste se zlepšila o šest centimetrů a vyrovnala si osobní rekord. Jste v šoku?

Rozhodně, nečekala jsem to. Jsem strašně ráda za to, jak se mi závod povedl. Začátek sezony opravdu nebyl ideální, tohle mi může pomoct.

Soutěží jste od začátku procházela s čistým zápisem a už po pokusu na 186 centimetrech jste s úsměvem schovávala hlavu do dlaní.

Upřímně se mi chtělo úplně brečet. V neděli na Beskydské laťce v Třinci jsem skočila jen 180, s čímž jsem rozhodně spokojená nebyla. Výkon v Ostravě je naproti tomu skvělý.

Zaznamenala jste šest vydařených skoků v řadě, až na výšce 192 centimetrů přišly tři křížky. Už jste zažila takový závod?

Loni v Hustopečích jsem skočila také 189, už nevím, jestli s čistým zápisem. Ale to byl asi nejlepší závod v životě, možná o trošku lepší než tady v Ostravě. Nicméně tady těch povedených pokusů v řadě bylo opravdu dost, ke konci už jsem nemohla.

Co říkáte na to, jaká jména jste nechala za sebou? Duo zkušených Uzbeček Naděždu Dusanovovou a Světlanu Radzivilovou či Italku Alessii Trostovou, pátou ženu z olympiády v Riu.

Myslím, že mi hrozně pomáhá, když skáču s takovými výškařkami. V závodě mi to hodně pomohlo, tlačilo mě to nahoru. Jinak bych takový výkon asi nepředvedla.

Lepší byla jen vítězka univerziády Julija Čumačenková z Ukrajiny.

Už jsem s takovými závodnicemi skákala vícekrát a vážně mě to hodně baví. Konkrétně s Trostovou je to pokaždé super. Mrzí mě, že si v Ostravě poranila záda o laťku, ale těším se na další závody s ní.

Co vám říkali trenéři Svatoslav Ton s Alenou Nezdařilovou a samy soupeřky v sektoru?

Soupeřky mi gratulovaly, holky jsou v tomhle skvělé. Trenéři mě výborně podporovali, moc mi to pomohlo. Myslím si, že věřili, že na takové výkony v této sezoně mám, i když jsem to zatím nepředvedla.

Mrzelo vás, že na speciálním výškařském závodě v neděli v Třinci vám to tolik nevyšlo?

Cítila jsem se tam dobře, ale nesedl mi povrch, nemohla jsem se pořádně rozběhnout. Publikum je tam skvělé, byla jsem z výsledku zklamaná.

Při rozhovoru na ploše jste v Ostravě rozjela divákům mexickou vlnu, ukázala jste, že máte interakci s nimi ráda.

To ano, akorát při závodě se vždycky hrozně soustředím, takže nevím, jestli na diváky působím sympatickým dojmem. Ale ráda si nechám své pokusy roztleskat.

Na Czech Indoor Gala byl váš závod dlouho v ústraní, až v úplném závěru se pozornost haly upřela k vašemu sektoru. Jaké to bylo?

Bála jsem se, že mi uškodí pauza, kterou jsme měly kvůli slavnostnímu zahájení. Seděly jsme a čekaly, až bude soutěž pokračovat. V konečném důsledku mi to asi pomohlo, srovnala jsem se a připravila na další skoky.

Snažila jste se udržet v provozní teplotě rychlými rovinkami, že?

Ano, běhala jsem tam rovinky, abych zůstala v závodě, ale zároveň mi to bralo síly. Na konci jsem byla před pokusy opravdu ráda, že jsem se vůbec postavila na značku.

Co bude vaším vrcholem sezony?

Rozhodně mistrovství republiky juniorů a v sobotu závod v Hustopečích, který patří do výškařského seriálu s Beskydskou laťkou. Tam se moc těším. V létě bude mistrovství světa juniorů v Keni, limit je 183 centimetrů, chtěla bych se tam dostat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy