Pocta Zátopkovi. Jeho dres si oblékl bruselský čůrající chlapeček

ČTK ČTK
26. 12. 2019 19:08
Červený atletický dres Emila Zátopka si do dnešního chladného bruselského odpoledne oblékla slavná socha čůrajícího chlapečka. Před zraky stovek místních obyvatel i turistů se ve dlouholeté tradici jeho převleků poprvé dostalo na úbor z Česka.
Čůrající chlapeček v dresu Emila Zátopka.
Čůrající chlapeček v dresu Emila Zátopka. | Foto: ČTK

Dres s číslem 903 připomíná Zátopkovy výkony na olympiádě v Helsinkách v roce 1952, kde získal tři zlaté medaile. Pro Belgičany je však patrně památnější událostí jeho výkon z bruselského stadionu, kde před 65 lety jako první člověk v historii zaběhl desetikilometrovou trať pod 29 minut.

Přibližně 60 centimetrů vysoká bronzová soška, v originále zvaná Manneken Pis, čůrá do fontány v centru Bruselu již 400 let. Během této doby již vystřídala více než tisíc kostýmů, o jejichž oblékání rozhoduje Řád přátel čůrajícího chlapečka.

"Pro občany Bruselu se vždy jedná o mimořádnou událost a tomu přes mrazivé počasí odpovídala i atmosféra," sdělila ČTK česká konzulka Sandra Miholová, která se společně se zástupci bruselské radnice slavnosti zúčastnila. Přihlížející doprovodili převlečení ikonické bruselské památky potleskem.

Český atletický úbor sestávající z červeného trikotu a bílých trenek zamíří z jednoho z turisticky nejnavštěvovanějších míst belgické metropole do muzea chlapečkových převleků. Mezi nimi je řada lidových krojů včetně toho slovenského, ale například i kostým Elvise Presleyho.

S dnešní slavností je spojen i večerní charitativní běh, který na počest české legendy již desátým rokem pořádá belgický atletický časopis Zatopek Magazine. Čtyř- až osmikilometrová trasa akce, do níž se každoročně zapojí několik tisíc lidí, povede po 20:00 SEČ i kolem sochy samým srdcem belgického hlavního města.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Fotbalista Prijovič dostal na tři měsíce domácí vězení

Srbský fotbalista Aleksandar Prijovič byl odsouzen k tříměsíčnímu domácímu vězení za porušení opatření proti šíření koronaviru. Devětadvacetiletý útočník saúdskoarabského týmu Al Ittihád byl v pátek v podvečer zadržen s 19 dalšími lidmi při popíjení v baru v bělehradském hotelu.

Prijovič tím porušil zákaz sdružování většího počtu osob a omezení vycházení mezi pátou hodinou odpolední a pátou ranní. Během sobotního videosoudu v Bělehradu vinu přiznal a byl odsouzen k domácímu vězení na čtvrt roku.

Před Prijovičem se už proti nařízením provinil jiný srbský fotbalista Luka Jovič. Útočník Realu Madrid způsobil před dvěma týdny poprask tím, že opustil nařízenou karanténu po návratu ze Španělska a v Bělehradu slavil narozeniny své přítelkyně. Dvaadvacetiletý fotbalista se hájil tím, že nedostal přesné pokyny, jak se má v izolaci chovat.

Další zprávy