Snaha o očistu. Vedení ruského atletického svazu odstoupilo

ČTK ČTK
3. 2. 2020 22:05
Výkonný výbor ruského atletického svazu VFLA odstoupil a předal pravomoc pracovní skupině, kterou vede předseda národního olympijského výboru Stanislav Pozdňakov. Ta nyní bude spolupracovat s vedením mezinárodní atletické federace (World Athletics) při vyšetřování ruského dopingového skandálu.
Foto: Shutterstock

Prezidium VFLA rezignovalo tři dny poté, co vláda na měsíc pozastavila atletickému svazu státní akreditaci. "Krize v ruské atletice trvá už pět let. Cílem nás všech musí být co nejdříve narovnat vztahy s World Athletics a obnovit naše členství," řekl ministr sportu Oleg Matycin.

Na konci února by si měl ruský atletický svaz zvolit nového prezidenta místo Dmitrije Šljachtina. Ten odstoupil loni v listopadu poté, co ho společně s dalšími šesti lidmi světová federace suspendovala kvůli podezření, že se pomocí falešných lékařských dokladů snažili krýt výškaře Danila Lysenka.

Ruská atletická federace je kvůli dopingu suspendována od roku 2015 a atleti od té doby směli po splnění podmínek soutěžit na mezinárodních akcích jen jako neutrální. Minulý týden však Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU) navrhla, aby v případě prokázání viny v Lysenkově případu nesměli ruští sportovci závodit ani s neutrálním statusem a aby byla ruská federace z World Athletics zcela vyřazena. To by mohlo vést k neúčasti všech ruských atletů na olympijských hrách v Tokiu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy