Britové nechtějí jen tak vydat Farahovy dopingové vzorky

ČTK ČTK
20. 1. 2020 11:19
Britská antidopingová agentura nehodlá vydat vzorky vytrvalce Mo Faraha pro vyšetřování v kauze jeho bývalého kouče Alberta Salazara, pokud americká strana nepřijde s konkrétním podezřením, že obsahují zakázanou látku. Britskému listu The Guardian to řekla výkonná ředitelka agentury Nicole Sapsteadová.
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016 | Foto: ČTK

Kontroverzní trenér elitních vytrvalců Salazar dostal loni na podzim v době konání atletického mistrovství světa čtyřletý trest za doping. Kubánský rodák podle Americké antidopingové agentury (USADA) porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project (NOP). Údajně obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly.

Firma Nike vzápětí projekt ukončila a skupinu, ve které byla i dvojnásobná světová šampionka Sifan Hassanová, rozpustila. Salazar se proti verdiktu odvolal.

Čtyřnásobný olympijský vítěz Farah u Salazara trénoval do roku 2017, kdy odešel z dráhy na silnici. Jakékoliv provinění opakovaně odmítal. Dříve se svého kouče zastával, ale po vynesení trestu se postavil proti němu. Nedávno řekl, že by ze skupiny odešel dříve, kdyby věděl o jeho praktikách.

USADA by ráda znovu otestovala vzorky Salazarových svěřenců, ale Britové ty Farahovy bez dalších důkazů poskytnout nechtějí. "Podporujeme USADA v jejím vyšetřování Nike Oregon Projectu. Ale když otevřete vzorek, rozmrazíte ho a pak znovu zmrazíte, postupně ho znehodnocujete. Řekla jsem USADA: Musíte mi být schopni předložit konkrétní důkazy o tom, co hledáte, ne aby to bylo jen odevzdání naslepo," uvedla Sapsteadová.

Nechce riskovat, že vzorky budou poškozeny natolik, že to znemožní jejich zpětné testování v pozdějších letech po objevení nových metod. Naznačila, že by možná nevyhověla ani případnému požadavku Světové antidopingové agentury (WADA). "To by se vidělo, až by na to došlo. Z mého pohledu jsou všechny vzorky odebrané Britskou antidopingovou agenturou majetkem Britské antidopingové agentury," dodala.

 

Právě se děje

Další zprávy