Britové nechtějí jen tak vydat Farahovy dopingové vzorky

ČTK ČTK
20. 1. 2020 11:19
Britská antidopingová agentura nehodlá vydat vzorky vytrvalce Mo Faraha pro vyšetřování v kauze jeho bývalého kouče Alberta Salazara, pokud americká strana nepřijde s konkrétním podezřením, že obsahují zakázanou látku. Britskému listu The Guardian to řekla výkonná ředitelka agentury Nicole Sapsteadová.
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016 | Foto: ČTK

Kontroverzní trenér elitních vytrvalců Salazar dostal loni na podzim v době konání atletického mistrovství světa čtyřletý trest za doping. Kubánský rodák podle Americké antidopingové agentury (USADA) porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project (NOP). Údajně obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly.

Firma Nike vzápětí projekt ukončila a skupinu, ve které byla i dvojnásobná světová šampionka Sifan Hassanová, rozpustila. Salazar se proti verdiktu odvolal.

Čtyřnásobný olympijský vítěz Farah u Salazara trénoval do roku 2017, kdy odešel z dráhy na silnici. Jakékoliv provinění opakovaně odmítal. Dříve se svého kouče zastával, ale po vynesení trestu se postavil proti němu. Nedávno řekl, že by ze skupiny odešel dříve, kdyby věděl o jeho praktikách.

USADA by ráda znovu otestovala vzorky Salazarových svěřenců, ale Britové ty Farahovy bez dalších důkazů poskytnout nechtějí. "Podporujeme USADA v jejím vyšetřování Nike Oregon Projectu. Ale když otevřete vzorek, rozmrazíte ho a pak znovu zmrazíte, postupně ho znehodnocujete. Řekla jsem USADA: Musíte mi být schopni předložit konkrétní důkazy o tom, co hledáte, ne aby to bylo jen odevzdání naslepo," uvedla Sapsteadová.

Nechce riskovat, že vzorky budou poškozeny natolik, že to znemožní jejich zpětné testování v pozdějších letech po objevení nových metod. Naznačila, že by možná nevyhověla ani případnému požadavku Světové antidopingové agentury (WADA). "To by se vidělo, až by na to došlo. Z mého pohledu jsou všechny vzorky odebrané Britskou antidopingovou agenturou majetkem Britské antidopingové agentury," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Petrůj je v kauze Vidkun definitivně očištěn, chce se vrátit k policii

Bývalý šéf olomoucké krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj je definitivně očištěn v olomoucké korupční kauze Vidkun. Státní zástupce Miroslav Stoklásek vzal své odvolání proti jeho zproštění obžaloby zpět. Žalobce řekl, že se v jeho případě ocitá v důkazní nouzi. Petrůj, který byl kvůli projednávání kauzy v lednu roku 2016 zproštěn výkonu služby, se tak nyní může vrátit zpět k policii a doplacena mu bude také mzda. Podle jeho obhájce to má také v plánu. Případ zbylých třech obžalovaných bude projednávat kvůli odvolání vrchní soud.

U obžalovaného Petrůje podal žalobce původně odvolání přímo do protokolu po vynesení rozsudku. "Poté, co jsem analyzoval rozsudek a jeho písemné odůvodnění, jsem vzal odvolání zpět. Bylo by zcela zřejmě neúspěšné, ta důkazní situace u něj byla od počátku zcela jiná než u ostatních obžalovaných. Je zde problém s hranicí prokázání subjektivní stránky pana Petrůje ve vztahu k žalované trestné činnosti," řekl státní zástupce Stoklásek.

Petrůj se odvolání již dříve vzdal, pravomocnost zprošťujícího výroku musí ještě posvětit soudce Martin Lýsek, který se případem na krajském soudu zabýval. "Jako předseda senátu musím vzít na vědomí zpětvzetí usnesením, které rozešlu stranám. Proti tomuto rozhodnutí není odvolání, dnem usnesení nabývá výrok právní moci," řekl soudce Lýsek.

Obžaloba Petrůje vinila z toho, že se svým tehdejším nadřízeným, policejním náměstkem Karlem Kadlecem spolupracoval na vynášení informací a ovlivňování trestních řízení. Soud však v jeho případě konstatoval, že postupoval zákonně, jednal jako podřízený vůči svému nadřízenému. Také podle žalobce Stokláska nelze dokázat, že Petrůj věděl o tom, že sděluje nadřízenému Kadlecovi informace, které budou vzápětí vyneseny ven.

Zdroj: ČTK
Další zprávy