Britové nechtějí jen tak vydat Farahovy dopingové vzorky

ČTK ČTK
20. 1. 2020 11:19
Britská antidopingová agentura nehodlá vydat vzorky vytrvalce Mo Faraha pro vyšetřování v kauze jeho bývalého kouče Alberta Salazara, pokud americká strana nepřijde s konkrétním podezřením, že obsahují zakázanou látku. Britskému listu The Guardian to řekla výkonná ředitelka agentury Nicole Sapsteadová.
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016
MO FARAH, olympiáda, Rio, 2016 | Foto: ČTK

Kontroverzní trenér elitních vytrvalců Salazar dostal loni na podzim v době konání atletického mistrovství světa čtyřletý trest za doping. Kubánský rodák podle Americké antidopingové agentury (USADA) porušoval dopingová pravidla v roli šéfa tréninkové skupiny Nike Oregon Project (NOP). Údajně obchodoval se zakázaným testosteronem a pomáhal některým svým svěřencům ovlivňovat antidopingové kontroly.

Firma Nike vzápětí projekt ukončila a skupinu, ve které byla i dvojnásobná světová šampionka Sifan Hassanová, rozpustila. Salazar se proti verdiktu odvolal.

Čtyřnásobný olympijský vítěz Farah u Salazara trénoval do roku 2017, kdy odešel z dráhy na silnici. Jakékoliv provinění opakovaně odmítal. Dříve se svého kouče zastával, ale po vynesení trestu se postavil proti němu. Nedávno řekl, že by ze skupiny odešel dříve, kdyby věděl o jeho praktikách.

USADA by ráda znovu otestovala vzorky Salazarových svěřenců, ale Britové ty Farahovy bez dalších důkazů poskytnout nechtějí. "Podporujeme USADA v jejím vyšetřování Nike Oregon Projectu. Ale když otevřete vzorek, rozmrazíte ho a pak znovu zmrazíte, postupně ho znehodnocujete. Řekla jsem USADA: Musíte mi být schopni předložit konkrétní důkazy o tom, co hledáte, ne aby to bylo jen odevzdání naslepo," uvedla Sapsteadová.

Nechce riskovat, že vzorky budou poškozeny natolik, že to znemožní jejich zpětné testování v pozdějších letech po objevení nových metod. Naznačila, že by možná nevyhověla ani případnému požadavku Světové antidopingové agentury (WADA). "To by se vidělo, až by na to došlo. Z mého pohledu jsou všechny vzorky odebrané Britskou antidopingovou agenturou majetkem Britské antidopingové agentury," dodala.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Růst ekonomiky loni zpomalil na 2,5 procenta, uvedl ČSÚ ve zpřesněném odhadu

Česká ekonomika loni meziročně vzrostla o 2,5 procenta. Ve srovnání s rokem 2018 kdy hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 2,8 procenta, tak její růst mírně zpomalil. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku ekonomika meziročně vzrostla o dvě procenta a mezičtvrtletně o 0,5 procenta. V úetrý to uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

Statistici tak zpřesnili své předchozí odhady z počátku března. Podle nich loňský růst ekonomiky činil 2,4 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí HDP meziročně stoupl o 1,8 procenta a mezičtvrtletně o 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Vojáci, u kterých byly prohlídky kvůli smrti Vahidulláha Chána, u Ústavního soudu neuspěli

Ústavní soud odmítl stížnosti devíti vojáků, u kterých vojenská policie loni v červenci provedla prohlídky kvůli vyšetřování smrti Afghánce Vahidulláha Chána. Stížnosti zpochybňovaly neodkladnost prohlídek i způsob jejich provedení. Někteří vojáci byli zadrženi na pracovišti, pro všechny prý prohlídky znamenaly závažnou psychickou zátěž. Soud ale podněty ve spojeném řízení odmítl, považoval je za předčasné, zjistila ČTK z usnesení.

Příslušník afghánských ozbrojených sil Chán zastřelil předloni na podzim českého psovoda Tomáše Procházku na afghánské základně Šindánd v provincii Herát. Afghánský voják byl zatčen a vzat do vazby západních sil. Vyslýchali jej Češi i Američané. Krátce poté, kdy byl vrácen afghánským jednotkám, muž zemřel. Následovalo vyšetřování na obou stranách Atlantiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy