Ostré lokty přinesly Vondrové nový rekord. Polce vrátila porážku a cílí na olympiádu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 2. 2020 18:33
Dvacetiletá čtvrtkařka Lada Vondrová rozjásala ostravské publikum na úvod halového mítinku Czech Indoor Gala výborným časem 52,25 sekundy. Stříbrná medailistka loňského evropského šampionátu do 23 let předvedla při seběhu ostré lokty, nepustila před sebe Polku a bylo z toho osobní halové maximum a rekord mítinku.
Lada Vondrová slaví v cíli čtvrtky na Czech Indoor Gala 2020 před dvojicí polských závodnic.
Lada Vondrová slaví v cíli čtvrtky na Czech Indoor Gala 2020 před dvojicí polských závodnic. | Foto: ČTK

V ostravském závodě jste vrátila porážku Polce Natalii Kaczmarkové z loňského mistrovství Evropy do 23 let ve Švédsku. Šlo vám o to?

Snažila jsem se na to nemyslet, ale přece jen byl na mě trochu tlak. Byl to očekávaný souboj a jsem ráda, že jsem jí to vrátila.

S novým osobním rekordem jste spokojená? Byť je to "jen" v hale.

Ano, venku mám pod 52 sekund, ale jsem rozhodně spokojená. Už dříve jsem chtěla výkonnost v hale prodat a nešlo to. Pořád cítím, že mám rezervu v seběhu do první dráhy, a věřím, že to ještě stlačím.

Vypadalo to, že seběh v Ostravě jste zvládla zkušeně.

No, řekla bych, že jsem to mohla zvládnout lépe. Hodně jsem to napálila, vůbec jsem o Polce (Patrycji Wyciczkiewiczové) nevěděla, musela jsem se malinko pošťouchat. Kdyby šla přede mě, bylo by to ztracené.

Musí jít do těchto soubojů závodnice sebevědomě?

Musíte mít takový správný pocit na to, jak to udělat. Minulý týden v Karlsruhe jsem to trochu pokazila, teď jsem to mohla udělat lépe, ale naštěstí jsem soupeřku před sebe nepustila.

Naopak to vypadalo, že vás kontakt s Polkou zrychlil.

Možná trochu ano. Ona mi tam šlápla dopředu, snažila jsem se zabrat, abych byla blízko a dostala se před ni. Prostě jsem ji tam nepustila.

Máte raději kontaktní halovou čtvrtku?

Asi ano. Mám ji raději, protože to ani neběhá tolik lidí a je snazší se tam prosadit. Člověk musí mít v sobě určitou dravost.

Pomohla vám v druhém kole čtvrtky atmosféra v hale?

Určitě, mám to tady moc ráda. V Ostravě si běhám osobáky a dobré časy, už se těším na halové mistrovství republiky, které tady bude.

Jaká byla vaše reakce na zrušení halového světového šampionátu v Číně kvůli nebezpečí koronaviru? Měla jste už splněný limit.

Byla jsem trochu smutná. Věděla jsem, že mám formu a že bych tam mohla bojovat o finále. Ale nedá se nic dělat, o to větší motivaci mám na léto.

Atletika najíždí na nový kvalifikační systém před velkými akcemi pomocí světového žebříčku. Stavíte si podle toho program?

Zařadili jsme pár mítinků, ale přece jen se ten systém pořád učíme, je to pro nás něco nového. Limit na olympiádu je ostrý, 51,35 sekundy. Chtěla bych to samozřejmě zaběhnout (osobní rekord venku má Vondrová 51,71, pozn. red.), budu se snažit. Ale věřím, že cesta do Tokia vede i přes žebříček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Stát zvažuje, že vytvoří celorepublikové státní poznávací značky. Už by se nelišily podle krajů

Ministerstvo dopravy se zabývá možností vytvoření tzv. celorepublikové státní poznávací značky, která by neměla teritoriální rozdělení podle krajů vydání. Stát by tak získal přes 104 milionů možných kombinací. Ve středu to řekl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Nedostatek kombinací pro registrační značky vozidel tak v Česku nehrozí.

Ještě před případným zavedením celorepublikové značky má stát k dispozici velké množství kombinací i při současném systému, kdy se v případě vyčerpání současné kombinace čísel a písmen na značce pouze posune jedno písmeno určené pro daný kraj na další místo v tabulce. To brzy nastane v případě Prahy, uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Policie evakuovala v Brně přes sto lidí kvůli nálezu 100 kg granátu z války

Policie ve středu dopoledne evakuovala v Brně - Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu 100 kilogramů granátu z druhé světové války. Pyrotechnici pracují na bezpečné likvidaci nálezu, uvedla policie na twitteru. Zveřejnila tam také krátké video z místa. Bližší informace zatím nejsou známy.

Evakuaci kvůli munici zažili v posledních letech například lidé v Ostravě, kde se loni v listopadu našla nevybuchlá letecká puma z 2. světové války. Velká část obvodu Plesná byla tehdy uzavřená několik hodin. V Brně se v listopadu 2016 muselo evakuovat asi tisíc lidí poté, co se v Řípské ulici našla puma z 2. světové války.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Recidivista si za výhrůžky otrávením vody odpyká pět let, potvrdil soud

Recidivista Marek Vadel, který z vězení hrozil otrávením pitné vody v českých městech, si odpyká dalších pět let za mřížemi. Trest ve věznici se zvýšenou ostrahou mu ve středu pravomocně potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl mužovo odvolání. Vadel se v rozeslaných dopisech snažil vyvolat dojem, že je psal člen islámské teroristické skupiny. Přiznal, že se inspiroval kriminálním seriálem Kobra 11.

Soudy uznaly Vadela vinným z vyhrožování teroristickým trestným činem a z šíření poplašné zprávy. "Teroristické útoky v Evropě i na našem území jsou reálnou hrozbou. Proto se domníváme, že žádnou takovou výhrůžku nelze brát na lehkou váhu," konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Uložený trest je podle něj spíše mírný.

Vadel byl v minulosti jedenáctkrát trestaný, a to za násilnou i majetkovou trestnou činnost a také za dvojí znásilnění. Na svobodu měl vyjít v roce 2029. Muž se ale rozhodl dosáhnout dřívějšího propuštění výhrůžkami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy