Ostré lokty přinesly Vondrové nový rekord. Polce vrátila porážku a cílí na olympiádu

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
5. 2. 2020 18:33
Dvacetiletá čtvrtkařka Lada Vondrová rozjásala ostravské publikum na úvod halového mítinku Czech Indoor Gala výborným časem 52,25 sekundy. Stříbrná medailistka loňského evropského šampionátu do 23 let předvedla při seběhu ostré lokty, nepustila před sebe Polku a bylo z toho osobní halové maximum a rekord mítinku.
Lada Vondrová slaví v cíli čtvrtky na Czech Indoor Gala 2020 před dvojicí polských závodnic.
Lada Vondrová slaví v cíli čtvrtky na Czech Indoor Gala 2020 před dvojicí polských závodnic. | Foto: ČTK

V ostravském závodě jste vrátila porážku Polce Natalii Kaczmarkové z loňského mistrovství Evropy do 23 let ve Švédsku. Šlo vám o to?

Snažila jsem se na to nemyslet, ale přece jen byl na mě trochu tlak. Byl to očekávaný souboj a jsem ráda, že jsem jí to vrátila.

S novým osobním rekordem jste spokojená? Byť je to "jen" v hale.

Ano, venku mám pod 52 sekund, ale jsem rozhodně spokojená. Už dříve jsem chtěla výkonnost v hale prodat a nešlo to. Pořád cítím, že mám rezervu v seběhu do první dráhy, a věřím, že to ještě stlačím.

Vypadalo to, že seběh v Ostravě jste zvládla zkušeně.

No, řekla bych, že jsem to mohla zvládnout lépe. Hodně jsem to napálila, vůbec jsem o Polce (Patrycji Wyciczkiewiczové) nevěděla, musela jsem se malinko pošťouchat. Kdyby šla přede mě, bylo by to ztracené.

Musí jít do těchto soubojů závodnice sebevědomě?

Musíte mít takový správný pocit na to, jak to udělat. Minulý týden v Karlsruhe jsem to trochu pokazila, teď jsem to mohla udělat lépe, ale naštěstí jsem soupeřku před sebe nepustila.

Naopak to vypadalo, že vás kontakt s Polkou zrychlil.

Možná trochu ano. Ona mi tam šlápla dopředu, snažila jsem se zabrat, abych byla blízko a dostala se před ni. Prostě jsem ji tam nepustila.

Máte raději kontaktní halovou čtvrtku?

Asi ano. Mám ji raději, protože to ani neběhá tolik lidí a je snazší se tam prosadit. Člověk musí mít v sobě určitou dravost.

Pomohla vám v druhém kole čtvrtky atmosféra v hale?

Určitě, mám to tady moc ráda. V Ostravě si běhám osobáky a dobré časy, už se těším na halové mistrovství republiky, které tady bude.

Jaká byla vaše reakce na zrušení halového světového šampionátu v Číně kvůli nebezpečí koronaviru? Měla jste už splněný limit.

Byla jsem trochu smutná. Věděla jsem, že mám formu a že bych tam mohla bojovat o finále. Ale nedá se nic dělat, o to větší motivaci mám na léto.

Atletika najíždí na nový kvalifikační systém před velkými akcemi pomocí světového žebříčku. Stavíte si podle toho program?

Zařadili jsme pár mítinků, ale přece jen se ten systém pořád učíme, je to pro nás něco nového. Limit na olympiádu je ostrý, 51,35 sekundy. Chtěla bych to samozřejmě zaběhnout (osobní rekord venku má Vondrová 51,71, pozn. red.), budu se snažit. Ale věřím, že cesta do Tokia vede i přes žebříček.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy