"Klokani" v Ostravě vyrovnali v deseti, Liberec dotáhl derby ve strhujícím závěru

Aktualizováno 24. 2. 2024 18:15
Fotbalisté Baníku Ostrava remizovali v utkání 22. kola Fortuna:Ligy s Bohemians 1:1, přestože vedli a v poslední půlhodině hráli proti deseti. "Klokani" i tak srovnali. Liberec se v derby s Jabloncem dotáhl z 1:3 na 3:3 a remízy se zrodily také v zápasech Hradce Králové s Mladou Boleslaví a Teplic s Karvinou.
Fanoušci Baníku.
Fanoušci Baníku. | Foto: Dalibor Sosna

Ostravané vedli doma proti pražským Bohemians gólem Davida Buchty, ale hosté navzdory oslabení, v němž hráli od 63. minuty po vyloučení střídajícího Davida Puškáče, srovnali osm minut před koncem hlavičkou dalšího příchozího hráče z lavičky Davida Hufa. Ještě za stavu 0:1 hostující Matěj Hybš neproměnil penaltu.

Baník zvítězil v jediném z posledních pěti kol a doma v nejvyšší soutěži nevyhrál pošesté za sebou. Dnes před vlastními diváky alespoň bodoval po sérii čtyř proher a v neúplné tabulce zůstal pátý. "Klokani" nezvítězili v lize posedmé v řadě, ve čtyřech z posledních pěti duelů remizovali a jsou desátí.

Slezané se podle předpokladů do svého soupeře pustili aktivně, ale jeho obranu dobývali dost lopotně. Opticky měla Ostrava navrch, na vyloženou příležitost ale čekala půlhodinu. A hned z toho byl gól: domácí se rychle prokombinovali do vápna a Buchta akci zakončil dorážkou za rozhozeného Reichla. V ligové sezoně se trefil pošesté a jediný gól mu schází na duo nejlepších týmových střelců Ewerton, Tanko.

Současně s gólem ale domácí přišli o Ewertona, který musel se svalovým zraněním opustit trávník. Tanko po příchodu na trávník už po několika sekundách utekl obraně a překonal Valeše, ale jeho branka kvůli ofsajdu neplatila.

Domácí měli do přestávky ještě jednu šanci, ale ačkoliv byl už Buchta sám před brankářem, ještě volil další zbytečnou přihrávku, kterou hosté odkopli.

Vršovičtí do druhé půle udělali změnu v brance a zraněného Reichla vystřídal Valeš. A brzy se jim naskytla ideální příležitost vyrovnat. Po zásahu videorozhodčího byla nařízena penalta, kterou však Letáček po hodině hry Hybšovi vyrazil.

VAR o pár minut nato znovu vstoupil do děje utkání a tentokrát z toho profitovala Ostrava; střídající Puškáč byl po necelých 10 minutách na trávníku vyloučen za úder do Juroškovy tváře.

Převaha jednoho hráče v poli ale nebyla vůbec vidět. Baník se sice krátce nadechl k náporu, ale Tankův tečovaný pokus skončil na tyči a v 72. minutě Blažkova trefa z voleje nemohla platit znovu kvůli ofsajdu.

Pražané byli nebezpeční i v oslabení. Střídající Huf nejprve nechal vyniknout Letáčka, který jeho pokus vyrazil nad. Avšak z následujícího rohu jeden z hostujících hráčů prodloužil míč u přední tyče a Huf na zadní tyči hlavou skóroval. Spolu s brněnským Řezníčkem nejlepší střelec podzimní části druhé ligy (v dresu Chrudimi) se v nejvyšší soutěži prosadil poprvé od předloňského dubna. "Klokani" mají nadále s 18 góly nejhorší útok ligy.

Ostrava se v závěru snažila o tlak, ale bylo v něm už dost křeče a nepřesností, a hosté bod bez komplikací uhájili. Baník od října 2017 v lize s Bohemians ve 13 utkáních po sobě neprohrál, tři z posledních čtyř vzájemných zápasů ale skončily nerozhodně.

Strhující závěr v derby pod Ještědem

Jablonec v dramatickém šlágru remizoval v sousedním Liberci 3:3, přestože dvakrát vedl o dvě branky. Hosty poslal v podještědském derby ve 13. minutě do vedení z penalty Jan Chramosta a v 58. minutě si dal vlastní gól domácí Jan Mikula. V 72. minutě snížil z dalšího pokutového kopu střídající Michael Rabušic, vzápětí sice Jablonci vrátil dvoubrankový náskok Vachtang Čanturišvili, ale v závěru zařídili dělbu bodů střídající Dominik Preisler s Matějem Chalušem.

Liberec s Jabloncem v lize pošesté za sebou neprohrál, počtvrté z posledních pěti vzájemných duelů se severočeští rivalové rozešli smírně. Slovan zvítězil v jediném v minulých pěti kol a ve vyrovnané neúplné tabulce má na osmém místě stejně bodů jako šestá Olomouc. Jablonec devátým nerozhodným výsledkem v ligové sezoně potvrdil pozici remízového "krále" soutěže a z 11. příčky nadále ztrácí na Liberec pět bodů.

Do derby vstoupili aktivněji hosté. Hned ve druhé minutě nacentroval Polidar z levé strany do vápna a nabíhajícímu Martincovi chyběly jen centimetry k tomu, aby zamířil mezi tyče a skóroval i ve třetím jarním kole. Vzápětí se zranil Pleštil a už v páté minutě ho nahradil Hollý, který si po čtvrtečním příchodu do Jablonce hned odbyl premiéru v novém působišti.

V osmé minutě měli hosté druhou vyloženou šanci. Nebyla se prokličkoval až před malé vápno, ale brankáře Bačkovského nepřekonal a na první gól v české lize z minulého kola nenavázal. Za pět minut už Jablonečtí vedli.

Sudí Pechanec po zásahu videorozhodčího a přezkoumání záznamu na monitoru nařídil penaltu poté, co Černákův centr z pravé strany trefil do ruky domácího Varfolomejeva. Chramosta z pokutového kopu nezaváhal, i když brankář Bačkovský vystihl směr střely. Zkušený útočník si připsal 93. ligový gól, v tomto ročníku nejvyšší soutěže se trefil pošesté a osamostatnil se v čele týmové střelecké tabulky.

Liberečtí ve zbytku první půle sice drželi míč, ale k větším šancím se nedostali. Naopak ve 29. minutě na opačné straně na centr zprava těsně nedosáhl Martinec a Hollého pokus vzápětí vyrazil Bačkovský.

I po změně stran začali aktivněji Jablonečtí. V 53. minutě po Chramostově přihrávce na malém vápně netrefil balon Tekijaški, o pět minut později už ale hosté zvýšili. Bačkovský vyrazil Chramostův centr jen do Mikuly a domácí kapitán si dal nešťastný vlastní gól.

Těsně za polovinou druhé půle se sudí Pechanec po zásahu videorozhodčího vrátil na opačné straně k ruce Hurtada ve vápně a střídající Rabušic v 72. minutě z penalty snížil. Pár sekund po rozehrání ale pronikl do vápna hostující Hollý a jeho přihrávku z pravé strany zúročil zblízka nabíhající Čanturišvili. Gruzínský křídelník podobně jako Martinec skóroval i ve třetím jarním kole. Jablonečtí dali v posledních třech ligových duelech 11 gólů.

Dobíhající obránce Prebsl se srazil s brankářem Bačkovským, který zůstal po zásahu do hlavy ležet na zemi. K domácímu gólmanovi se ihned seběhli zdravotníci a po několikaminutovém ošetřování ho zřejmě odvezli do nemocnice.

Mezi tyče musel náhradník Vliegen, ve zbytku zápasu ale neřešil složitější akci. Liberečtí se vzepjali k náporu a ještě nečekaně stihli srovnat. Nejprve se v 85. minutě po Pennerově centru natlačil k balonu střídající Preisler a na dlouhou nohu dostal balon přesně k zadní tyči. V první z osmi nastavených minut pak zařídil dělbu bodů po přihrávce od Ghaliho zblízka Chaluš. Liberec má na kontě v ligové sezoně už osm remíz, jen o jednu méně než jeho dnešní soupeř.

První jarní bod pro Karvinou

Teplice remizovaly doma 2:2 s Karvinou a neprohrály ani ve čtvrtém utkání jarní části nejvyšší soutěže. Hosty poslal do vedení ve 14. minutě premiérovou trefou v lize slovenský obránce Dávid Krčík. V 53. minutě vyrovnal z penalty Daniel Fila a obrat dokonal v 64. minutě egyptský útočník Muhammad Jásir. V 77. minutě přesto zařídil Slezanům první jarní bod Nigerijec Adeleke Akinyemi.

Teplice neprohrály ani v osmém domácím ligovém duelu s Karvinou a na jaře mají bilanci dvou výher a dvou remíz. V neúplné tabulce jsou nadále na devátém místě. Patnáctí Slezané, kteří všechna tři úvodní jarní kola prohráli 0:3 a navíc doma, čekají na tříbodový zisk v nejvyšší soutěži už devět zápasů. V případě nedělní výhry Českých Budějovic nad Olomoucí se poprvé v sezoně propadnou na poslední pozici.

Teplický trenér Frťala nasadil do předchozích třech jarních duelů s výjimkou brankářského postu vždy stejnou základní sestavu, první změnu udělal až dnes. Beránka nahradil v záloze Jukl, jenž nastoupil k 100. ligovému duelu. Karvinský kouč Jarábek stejně jako v posledním kole proti Slavii (0:3) zvolil rozestavení se třemi stopery. Na lavičce už se objevil i bývalý černohorský reprezentant Raspopovič, čerstvá posila z HNK Gorica.

První velkou šanci měl v 11. minutě domácí Gning, jenž prudkou hlavičkou z malého vápna trefil jen brankáře Holce. Senegalský útočník se při dopadu zranil a vzápětí musel vystřídat stejně jako karvinský kapitán Budínský, v tu dobu už ale byl stav 0:1. Ve 14. minutě totiž Krčík napřáhl ze zhruba 30 metrů a nikterak umístěnou střelou překvapil nejistého Ludhu. Slezané ukončili čekání na první jarní gól a v lize skórovali po 451 minutách hry.

V 25. minutě připravil Bílek ideální střeleckou pozici pro Jukla, který vysoko přestřelil. Stejně si vedl i o chvíli později Trubač. Hosté nebyli směrem dopředu příliš nebezpeční, přesto se v závěru první půle uvolnil za obranou Akinyemi, proti němuž tentokrát Ludha vytáhl dobrý zákrok.

Domácí srovnali krátce po změně stran po nenápadné akci. Stoper Svozil vystrčil ve vápně ruku proti Urbancově centru z pravé strany a sudí Batík po zhlédnutí záznamu u videa nařídil pokutový kop. Ten s přehledem proměnil Fila, jenž pátým ligovým zásahem potvrdil pozici nejlepšího střelce týmu.

Teplice ožily a brzy přidaly druhý gól. Jásir na polovině hřiště obral o míč Traorého, kličkou oklamal i Krčíka a prudkou ranou na přední tyč prostřelil Holce. Dvaadvacetiletý Egypťan navázal na trefu ze středeční dohrávky proti Olomouci (2:0) a dal čtvrtou branku v ligové sezoně.

V 79. minutě bylo znovu vyrovnáno. Ayaosiho hlavičku ještě Ludha reflexivně vyrazil, proti Akinyemiho dorážce zblízka už ale neměl šanci. Nigerijský útočník se čtvrtým gólem osamostatnil v čele klubové tabulky střelců. Karviná je prvním týmem v ligové sezoně, který vstřelil v Teplicích dvě branky.

Hektický závěr už rozhodnutí nepřinesl, Mičevičův gól ze čtvrté minutě nastavení kvůli hře rukou neplatil. "Skláři" doma v nejvyšší soutěži neprohráli popáté v řadě a získali tam 17 z celkových 28 bodů v sezoně. Karviná venku zvítězila v jediném z 11 zápasů tohoto ligového ročníku a nasbírala tam pouze šest z celkových 16 bodů.

Marné čekání na výhru

Hradec Králové remizoval doma s Mladou Boleslaví 0:0. Oba týmy prodloužily čekání na vítězství v nejvyšší soutěži. "Votroci" nevyhráli čtyřikrát za sebou, Středočeši dokonce osmkrát. Mladá Boleslav zůstala v neúplné tabulce sedmá, zatímco Východočeši třináctí.

Poslední vzájemný zápas skončil v Mladé Boleslavi v září pro Hradec debaklem 1:5, po němž byl odvolán trenér Weber, jehož místo zaujal současný kouč Kotal. Pod jeho taktovkou ale Hradec vyhrál jen tři z 14 ligových zápasů, v tabulce je ještě o dvě místa níž než tehdy a už se spekuluje o další změně na lavičce.

I Boleslav má ale v současné době daleko do loňské formy. Trenér Holoubek po domácí porážce s Ostravou 1:3 nezměnil obranu, ale ofenzivu kompletně vyměnil. Vypadl nejen zraněný Pulkrab, který má zlomené ruce, ale jen na lavičku usedli i dva nejlepší střelci týmu v ligové sezoně - člen širší reprezentace Kušej a Mareček. První jmenovaný skóroval v nejvyšší soutěži naposledy v listopadu, Mareček dokonce v říjnu.

Naopak se do základu vrátil zkušený tvůrce hry Matějovský. Na levé straně hradecké obrany nastoupil poprvé v základní sestavě Spáčil, který v zimní přestávce přišel z druholigového Prostějova.

V deváté minutě po chybě domácí obrany šel Hilál sám na brankáře, ale Zadražila nepřehodil. Na druhé straně se ocitl v dobré pozici Kučera, ale hradbu obránců, kteří se obětavě vrhli proti jeho střele, nepřekonal. To bylo až do konce prvního poločasu všechno, hrálo se prakticky jen mezi šestnáctkami a brankáři žádnou práci neměli. Hradečtí sice měli mírnou převahu, ale vytěžili z ní jen sedm rohových kopů.

Úvod druhého poločasu byl přece jen rušnější a střely na branku přibývaly. Hned po změně stran šikovně vypálil z dálky Ladra, ale Zadražil byl připraven. Hosty na druhé straně několikrát podržel brankář Trmal. Reflexivně nohou vyrazil Šašinkův volej zblízka, zneškodnil i pokus Čiháka a Koubkovu střelu z hranice šestnáctky.

Po necelé hodině hry trenér Holoubek vrátil do sestavy ofenzivní trio Mareček, Jawo, Kušej, ale obraz hry se tím nijak výrazně nezměnil. Mareček, který dal v podzimním zápase Hradci dva góly, sice 10 minut před koncem nebezpečně vystřelil, jenže Zadražila nezaskočil.

Hradečtí remizovali ve třetím kole za sebou. Kouzlo jejich nového stadionu vyprchalo, naposledy na něm vyhráli na konci října nad Teplicemi. Od té doby doma zaznamenali jen čtyři remízy a prohru s Baníkem, v ligové sezoně tam však získali 16 z celkových 23 bodů. Středočeši od listopadové výhry nad Pardubicemi vybojovali v osmi zápasech jen tři body za remízy. Holoubek, který na přelomu roku nahradil Kuliče, tak stále čeká na první ligovou výhru s Boleslaví.

22. kolo první fotbalové ligy:

Baník Ostrava - Bohemians Praha 1905 1:1 (1:0)

Branky: 32. Buchta - 83. Huf. Rozhodčí: Volek - Podaný, Hurych - Černý (video). ŽK: Blažek, Tanko, Hapal (trenér), Rigo - Kovařík, Hála, Valeš. ČK: 63. Puškáč (Bohemians). Diváci: 8419.

Sestavy:

Ostrava: Letáček - Juroška (67. Ndefe), Blažek, Lischka, Kpozo - Rigo, Boula - Buchta (87. Miškovič), Šín (87. Šudák), Ewerton (34. Tanko) - Adediran (67. Šehič). Trenér: Hapal.

Bohemians: Reichl (46. Valeš) - Hůlka, Vondra, Hybš (79. Huf) - A. Kadlec, Beran, Jindřišek (55. Prekop), Kovařík - Hrubý, Kozák (46. Hála) - Ristovski (55. Puškáč). Trenér: Veselý.

Slovan Liberec - FK Jablonec 3:3 (0:1)

Branky: 72. Rabušic z pen., 85. Preisler, 90.+1 Chaluš - 13. Chramosta z pen., 58. vlastní Mikula, 73. Čanturišvili. Rozhodčí: Pechanec - Pečenka, Kotalík - Petřík (video). ŽK: Mikula, Žambůrek, Tupta - Kratochvíl, Hollý, Štěpánek. Diváci: 4427.

Sestavy:

Liberec: Bačkovský (76. Vliegen) - Prebsl, Chaluš, Mikula - Penner, Žambůrek, Varfolomejev (59. Doumbia), Ghali - Kok (67. Rabušic), Tupta (59. Preisler) - Kulenovič (59. Horský). Trenér: Kozel.

Jablonec: Hanuš - Černák, Tekijaški, Hurtado, Polidar - Kratochvíl, Nebyla - Pleštil (5. Hollý, 90.+2 Štěpánek), Martinec (81. F. Souček), Čanturišvili - Chramosta (90.+2 Drchal). Trenér: Látal.

FK Teplice - MFK Karviná 2:2 (0:1)

Branka: 53. Fila z pen., 64. Jásir - 14. Krčík, 79. Akinyemi. Rozhodčí: Batík - Paták, Pospíšil - Zelinka (video). ŽK: Fila, Knapík - Akinyemi, Čavoš, Boháč, Svozil. Diváci: 3475.

Sestavy:

Teplice: Ludha - Kričfaluši, Knapík (84. Švanda), Mičevič - Bílek (46. Urbanec), Mareček (59. Chaloupek), Jukl (59. Beránek), Labík - Trubač - Fila, Gning (17. Jásir). Trenér: Frťala.

Karviná: Holec - Krčík, Svozil, Traoré - Memič (62. Iván), Čavoš, Boháč (78. Ayaosi), Fleišman - Budínský (18. Žák, 62. Regáli) - Vinícius (46. Ezeh), Akinyemi. Trenér: Jarábek.

FC Hradec Králové - FK Mladá Boleslav 0:0

Rozhodčí: Zaoral - Caletka, Žurovec - Machálek (video).ŽK: Spáčil, Šašinka - Karafiát, Jawo. Diváci: 5509.

Sestavy:

Hradec: Zadražil - Klíma, Čihák, Spáčil (83. Harazim) - Čmelík (83. Juliš), Kodeš, Kučera, Krejčí - Kaštánek (57. Pudhorocký), Šašinka (74. Pilař) - Vašulín (57. Koubek). Trenér: Kotal.

M. Boleslav: Trmal - Kostka, Suchý, Král, Fulnek - Karafiát, Sakala - Ladra (72. Vaníček), Matějovský (59. Mareček), Solomon (59. Kušej) - Hilál (59. Jawo). Trenér: Holoubek.