Chovatel holubů, horník i pozdější starosta. Tito hráči rozjeli fotbalovou éru Česka

Karel Poborský v únoru 1994 v Turecku rozjel úspěšnou reprezentační kariéru.
JAN STEJSKAL. Branku hájil proti Turkům zkušený gólman, pro kterého to byla zároveň poslední sezona v reprezentaci. V sedmé minutě inkasoval z penalty, ale žádnou další střelu za svá záda nepustil. V dalším období kariéry se vrátil z Anglie do Prahy, kde pak chytal za Slavii a Žižkov. Následně pracoval jako trenér brankářů a ještě nedávno byl starostou obce Jevany. Tam mimo jiné třeba oddával páry na svatbách.
MIROSLAV KADLEC. Také obránce Kadlec byl v roce 1994 již zkušeným reprezentantem a prožíval v té době skvělou fázi kariéry v Kaiserslauternu. O dva roky později vedl Česko jako kapitán na stříbrném Euru v Anglii, před finále představoval tým královně. V současnosti podniká s nemovitostmi, jeho syn Michal hraje za Slovácko.
JAN SUCHOPÁREK. Další člen týmu, který dva roky po vzniku samostatné reprezentace pobláznil Česko anglickou jízdou. "Páras" pak natáhl hráčskou kariéru do roku 2005, načež plynule přešel k trénování. Vedl národní výběry do 18 a 19 let, od roku 2021 působí jako hlavní kouč české jednadvacítky.
JIŘÍ NOVOTNÝ (na snímku vpravo). Autor historicky prvního českého gólu, proti Turkům před 30 lety vyrovnával na 1:1 a šlo zároveň o jeho premiérovou trefu v reprezentaci. Novotný proslul jako sparťanský srdcař, s letenským klubem získal rekordních 14 domácích titulů. Po kariéře vybudoval úspěšnou mládežnickou akademii ve Vestci.
Foto: Profimedia
Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
23. 2. 2024 19:24
Přestože samostatná Česká republika byla ustavena 1. ledna 1993, národní tým fotbalistů hrál v tomto roce ještě jako Reprezentace Čechů a Slováků. Česko zapsalo svůj první duel až 23. února 1994, tedy před 30 lety, v rámci přátelského utkání v Turecku. Projděte si, kdo byl tehdy v Istanbulu u této historické události, která skončila vítězstvím 4:1.
 

Právě se děje

Další zprávy