reklama
 
 

Těžká cesta za lehčím čtvrtfinále začíná. Zápas s Norskem, to bývá drama

12. 5. 2016 6:11
Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný. Dnes je třeba porazit Norsko s hvězdným Matsem Zuccarellem.

Moskva (od našeho zpravodaje) – Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný.

Vždyť Češi už nečekaně porazili Rusy i Švédy, dva největší favority skupiny. Zbývá neztratit moc bodů se třemi papírově slabšími protivníky (Norsko, Dánsko, Kazachstán) a neoblíbeným Švýcarskem. 

"Musíme se soustředit sami na sebe, abychom nebyli zbytečně někde v oblacích," krotí euforii asistent trenéra Josef Jandač, neboť jistý ještě není ani postup.

Útočník Lukáš Kašpar ví, že na mistrovství světa nemůže ubrat rychlostní stupeň proti nikomu. Takzvaní outsideři nejsou výjimkou: "Ti kluci bruslí, jsou houževnatí. Snaží se o to víc než ti hráči, kteří jsou na ledě chytřejší a šikovnější. Doby, kdy tyhle týmy dostávaly desítky, jsou dávno pryč."

Furch bude čelit hvězdě Rangers

Podobné názory jsou slyšet z úst všech českých reprezentantů, nikdo nepronáší silácké řeči. Nejde jen o pózu, moskevská skupina je skutečně nebývale našlapaná. Týmy, které neodstartovaly suverénně, teď svádí boj o čtvrtfinále, případně o záchranu.

Respekt vzbuzují také soupisky budoucích soupeřů Česka. I Kazachstán, jenž pravidelně sestupuje z elitní skupiny, dal dohromady slušné mužstvo, jehož jádro tvoří hokejisté Astany z Kontinentální ligy. Další týmy přizvaly na pomoc posily ze zámořské NHL.

Proto je třeba nadále výborně bruslit a hýřit aktivitou. První výzva čeká partu Vladimíra Vůjtka dnes proti Norům, kteří sice padli s Dánskem, ale porazili Kazachstán i Švýcarsko. K slušným pěti bodům pomohli především hráči z domácí ligy a ze Švédska, ale činily se rovněž dvě opory zpoza oceánu.

Tou největší je jednoznačně Mats Zuccarello, Nor se sicilskými kořeny, který přitahuje ohromnou pozornost. V barvách newyorských Rangers letos posbíral 61 bodů (z Čechů byli lepší jen Jágr a Krejčí), přestože se v létě dával dohromady po těžkém zranění hlavy.

 

Česko vs. Norsko? Většinou drama

V norském dresu Zuccarello vždycky patřil ke klíčovým mužům, individuálně mu nejvíc vyšel šampionát před šesti lety. Tehdy mimochodem gólem načal šokující porážku Česka 2:3.

Z lavičky duelu přihlížel Josef Jandač, tehdejší asistent Vladimíra Růžičky: "Tam to ale nebylo jen o zápasu s Norskem, optimální jsme neměli ani předchozí utkání. Vstup do turnaje tehdy vypadal úplně jinak než teď. Už je to dávno pryč."

Od té doby Češi potkali Nory na velké akci třikrát. A výsledky? Výhry 4:3 po nájezdech, 7:0 a 1:0 čili jedna kanonáda a dvě těsné bitvy.

Co udělat, aby tentokrát nedošlo na drama? "Musíme se koncentrovat na první třetinu a podat vyrovnaný výkon ve všech třetinách, abychom nemuseli honit ztrátu jako proti Švédsku," říká Jandač. "Musíme k tomu přistoupit jako proti těm papírovým favoritům. Důležité je, abychom utkání s Norskem zvládli v hlavě."

Další překážku v cestě za ovládnutím skupiny postaví zítra Kazachstán. Mezitím bude pokračovat i petrohradská skupina, v níž zatím kralují Kanaďané a Finové. Nejvýraznějšími kandidáty na třetí příčku jsou Američané. Kdo skončí čtvrtý, je záhada. Velkou šanci ovšem má Francie a Německo, zato Slováci jsou v krizi.

Čtvrtfinálové párování je každopádně ještě daleko, dnes v 15:15 chtějí Češi zdolat houževnaté Nory. Zápas můžete sledovat v naší online reportáži.

autor: Daniel Poláček | 12. 5. 2016 6:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama