Těžká cesta za lehčím čtvrtfinále začíná. Zápas s Norskem, to bývá drama

Daniel Poláček Daniel Poláček
12. 5. 2016 6:11
Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný. Dnes je třeba porazit Norsko s hvězdným Matsem Zuccarellem.
Češi vstřelili Švédsku čtyři góly. Jak jim to bude pálit proti dalšímu severskému týmu?
Češi vstřelili Švédsku čtyři góly. Jak jim to bude pálit proti dalšímu severskému týmu? | Foto: Michal Eger

Moskva (od našeho zpravodaje) – Že čeští hokejisté vyhrají moskevskou skupinu a budou mít o něco lehčí čtvrtfinále? Před světovým šampionátem ztřeštěný tip, teď jen lehce odvážný.

Vždyť Češi už nečekaně porazili Rusy i Švédy, dva největší favority skupiny. Zbývá neztratit moc bodů se třemi papírově slabšími protivníky (Norsko, Dánsko, Kazachstán) a neoblíbeným Švýcarskem. 

"Musíme se soustředit sami na sebe, abychom nebyli zbytečně někde v oblacích," krotí euforii asistent trenéra Josef Jandač, neboť jistý ještě není ani postup.

Útočník Lukáš Kašpar ví, že na mistrovství světa nemůže ubrat rychlostní stupeň proti nikomu. Takzvaní outsideři nejsou výjimkou: "Ti kluci bruslí, jsou houževnatí. Snaží se o to víc než ti hráči, kteří jsou na ledě chytřejší a šikovnější. Doby, kdy tyhle týmy dostávaly desítky, jsou dávno pryč."

Furch bude čelit hvězdě Rangers

Podobné názory jsou slyšet z úst všech českých reprezentantů, nikdo nepronáší silácké řeči. Nejde jen o pózu, moskevská skupina je skutečně nebývale našlapaná. Týmy, které neodstartovaly suverénně, teď svádí boj o čtvrtfinále, případně o záchranu.

Respekt vzbuzují také soupisky budoucích soupeřů Česka. I Kazachstán, jenž pravidelně sestupuje z elitní skupiny, dal dohromady slušné mužstvo, jehož jádro tvoří hokejisté Astany z Kontinentální ligy. Další týmy přizvaly na pomoc posily ze zámořské NHL.

Proto je třeba nadále výborně bruslit a hýřit aktivitou. První výzva čeká partu Vladimíra Vůjtka dnes proti Norům, kteří sice padli s Dánskem, ale porazili Kazachstán i Švýcarsko. K slušným pěti bodům pomohli především hráči z domácí ligy a ze Švédska, ale činily se rovněž dvě opory zpoza oceánu.

Tou největší je jednoznačně Mats Zuccarello, Nor se sicilskými kořeny, který přitahuje ohromnou pozornost. V barvách newyorských Rangers letos posbíral 61 bodů (z Čechů byli lepší jen Jágr a Krejčí), přestože se v létě dával dohromady po těžkém zranění hlavy.

 

Česko vs. Norsko? Většinou drama

V norském dresu Zuccarello vždycky patřil ke klíčovým mužům, individuálně mu nejvíc vyšel šampionát před šesti lety. Tehdy mimochodem gólem načal šokující porážku Česka 2:3.

Z lavičky duelu přihlížel Josef Jandač, tehdejší asistent Vladimíra Růžičky: "Tam to ale nebylo jen o zápasu s Norskem, optimální jsme neměli ani předchozí utkání. Vstup do turnaje tehdy vypadal úplně jinak než teď. Už je to dávno pryč."

Od té doby Češi potkali Nory na velké akci třikrát. A výsledky? Výhry 4:3 po nájezdech, 7:0 a 1:0 čili jedna kanonáda a dvě těsné bitvy.

Co udělat, aby tentokrát nedošlo na drama? "Musíme se koncentrovat na první třetinu a podat vyrovnaný výkon ve všech třetinách, abychom nemuseli honit ztrátu jako proti Švédsku," říká Jandač. "Musíme k tomu přistoupit jako proti těm papírovým favoritům. Důležité je, abychom utkání s Norskem zvládli v hlavě."

Další překážku v cestě za ovládnutím skupiny postaví zítra Kazachstán. Mezitím bude pokračovat i petrohradská skupina, v níž zatím kralují Kanaďané a Finové. Nejvýraznějšími kandidáty na třetí příčku jsou Američané. Kdo skončí čtvrtý, je záhada. Velkou šanci ovšem má Francie a Německo, zato Slováci jsou v krizi.

Čtvrtfinálové párování je každopádně ještě daleko, dnes v 15:15 chtějí Češi zdolat houževnaté Nory. Zápas můžete sledovat v naší online reportáži.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy