Češi předvedli parádní obrat a na MS porazili do třetice i Švédy

Podívejte se na obrázky z českého zápasu
Po první třetině to totiž s českými nadějemi proti Švédsku nevypadalo dobře,...
... ale pak se tým kolem kapitána Tomáše Plekance a gólmana Pavla Francouze zvedl a otočil stav zápasu na konečných 4:2.
To vše pod "dohledem" půvabné domácí roztleskávačky...
... i ruských fanoušků,kteří Den vítězství oslavili v uniformách Rudé armády.
9. 5. 2016 21:27
Čeští hokejisté ale dokázali v pondělním utkání proti Švédsku senzačně otočit z 0:2 na konečných 4:2 a i třetí zápas na mistrovství světa v Moskvě vyhráli. S osmi body tak vedou skupinu A.

Moskva - Po první třetině by si na ně vsadil málokdo. Čeští hokejisté ale dokázali v pondělním utkání proti Švédsku senzačně otočit z 0:2 na konečných 4:2 a i třetí zápas na mistrovství světa v Moskvě vyhráli. S osmi body tak vedou skupinu A. Klíčovými muži z výběru trenéra Vůjtka byli Jeřábek se dvěma přihrávkami a Birner, který vstřelil dva góly.

"V první třetině jsme souboje podceňovali, byli jsme přemotivovaní, situace jsme řešili špatně, Švédům jsme tím nabízeli hodně šancí. Před druhou třetinou jsme si to vyříkali a začali jsme hrát, co jsme chtěli," zhodnotil zápas v rozhovoru pro Českou televizi asistent trenéra českého týmu Jaroslav Špaček.

Začátek mizerný...

Českému týmu se první třetina nevydařila podle představ. Švédové měli lepší pohyb, po soubojích u mantinelu vycházeli častěji jako vítězi a v 10. minutě utkání šli zaslouženě do vedení.

Češi špatně vystřídali a hru v šesti potrestal tým Tre Kronor gólem z přesilovky. Gustafsson nahodil kotouč od modré na Francouze a Rosen tečí usměrnil puk za jeho záda. Gólovou situaci ještě ověřoval videorozhodčí, zda Rosen netečoval puk vysokou holí, vše ale bylo v pořádku a Švédsko vedlo.

Česká reprezentace měla možnost vyrovnat před koncem třetiny rovněž z početní výhody, místo toho ale podruhé inkasovala. Řepík neudržel puk na modré čáře a Švédové v oslabení rychlým protiútokem dva na jednoho vstřelili svou druhou branku, když bekhendem zasunul puk za Francouze Lundberg.

Do druhé třetiny ale Češi nastoupili jako vyměnění a postupně se rozehráli ke skvělému výkonu. Svěřenci trenéra Vůjtka si vypracovali několikaminutový nápor v útočném pásmu, který přinesl kontaktní branku, když přihrávku Červenky zpoza brány zužitkoval Pastrňák.

...konec sladký

Tlak Čechů ale pokračoval dál, Švédové se prakticky nedostali ke hře a ve 34. minutě už bylo vyrovnáno. Dvoubrankový náskok soupeře smazal povedenou tečí za záda Markströma Jan Kovář. Český rozjezd nepřibrzdil ani švédský oddechový čas, proti ráně Kempného od modré čáry musel včas zasáhnout Markström.

Švédové se mohli vrátit do hry v závěru třetiny z početní převahy, Češi ale skvěle bránili a navíc v oslabení sami udeřili. Rychlou akci zakončil perfektní střelou o horní tyč Birner.

Český tým v závěrečné části neupustil ze své aktivní hry a nepouštěl soupeře do souvislého tlaku. Dobré příležitosti k navýšení skóre měl Jarůšek, ani jednou ale Markströma překonat nedokázal a nepovedlo se to následně ani Červenkovi. To měl švédský brankář i porci štěstí, když puk mířící mezi jeho betony srazil těsně vedle tyče.

V 55. minutě se už však Markström inkasoval a bylo prakticky rozhodnuto. Michal Birner si nabruslil s pukem na střed hřiště a střelou pod horní tyč zaznamenal svou druhou branku.

Švédové od čtvrté české branky započali dlouhou hru bez brankáře, vsítit pátou branku se pokusil i Francouz, jeho pokus ale skončil vedle tyče. Nevyužity zůstaly i další příležitosti trefit odkrytou klec, to ale české reprezentaci vadit nemuselo. Zbytek švédských střel pokryl Francouz nebo zablokovala česká obrana.

Český národní výběr v utkání prokázal silnou vůli, podařil se mu otočit zápas proti silným Švédům a na šampionátu slaví svou třetí výhru. V tabulce skupině A je tak česká hokejová reprezentace na prvním místě s osmi body.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

ČR - Švédsko 4:2 (0:2, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Pastrňák (Červenka, Jeřábek), 34. Jan Kovář (Jeřábek, Birner), 38. Birner, 55. Birner - 10. Rosén (E. Gustafsson II, Wennberg), 20. Lundberg (Sjögren). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Sidorenko (Běl.) - McIntyre (USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:2. Využití: 0:1. V oslabení: 1:1. Diváci: 7780.

ČR: Francouz - Jeřábek, Jordán, Šimek, Kolář, Kempný, Kundrátek, M. Doudera - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Řepík, Jan Kovář, Birner - Kašpar, Kousal, T. Zohorna - Jarůšek, Koukal, Filippi. Trenéři: Vladimír Vůjtek starší, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, E. Gustafsson II, Fransson, Nygren, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Wennberg, Cehlin - Sundström, Rosén, Ritola - Norman, Sjögren, Lundberg. Trenér: Pär Marts, Peter Popovic a Johan Törnberg.