Pro bezpečnost už se víc udělat nedá, říká šéfka MS. Střelba v nemocnici neměla vliv

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 12. 2019 19:10
Za sedm dní se v Ostravě a Třinci rozjede hokejové mistrovství světa juniorů, už dnes začíná série přípravných zápasů. Dlouhé týdny detailních příprav organizátorů jsou u konce, šampionát připravený se vším všudy. Na bezpečnost se dbá především.
Ostrava je v pořádání sportovních akcí ověřeným místem. Letos nadchla už při MS v para hokeji.
Ostrava je v pořádání sportovních akcí ověřeným místem. Letos nadchla už při MS v para hokeji. | Foto: Dalibor Sosna

Podle šéfky organizačního týmu šampionátu Markéty Štěrbové přípravu turnaje nijak neovlivnila tragická událost z minulého týdne ve Fakultní nemocnici v městské ostravské části Porubě, kde po střelbě Ctirada Vitáska zemřelo sedm lidí, načež později se usmrtil i sám pachatel.

"Bohužel dlouhá léta žijeme ve světě, který je takový, jaký je. Bezpečnost je vždy jedna z oblastí, která se připravuje velmi dlouho, a od roku 2015 máme bezpečnostní pravidla nastavena opravdu vysoko," říká Štěrbová, jež v Česku organizovala mimo jiné i seniorské MS před čtyřmi lety.

Běžnou součástí sportovních akcí jsou bezpečností rámy a rentgeny při vstupu do haly. Tato opatření nebudou chybět ani v Ostravě a Třinci, a proto by měli diváci chodit na zápasy s dostatečnou časovou rezervou.

"Neříkáme si, jestli je bezpečnostní situace lepší, nebo horší, jestli jsou kontroly přísnější. Zkrátka tomu vždy věnujeme maximální pozornost. Přece jen to bude obrovská koncentrace lidí na jednom místě, nelze nic podcenit," vysvětluje generální sekretářka organizačního výboru MS.

Žádná specifika pro nadcházející MS se ani po střelbě v nedaleké nemocnici nechystají. "Máme svá pravidla a jsem přesvědčena, že víc už se pro bezpečnost udělat nedá," ujišťuje Štěrbová. Od začátku organizace spolupracuje s policií a ostatními složkami integrovaného systému.

Do arén je povolen vstup s pánskou příruční taškou, s dámskou kabelkou a malým dětským batůžkem či taškou přes rameno. Fanoušci mohou do haly s jednomembránovým bubnem, který projde kontrolou, a vlajkami bez násady o maximální velikosti třikrát dva metry.

Je zakázáno vnášet dovnitř jídlo, alkohol, počítače, deštníky, dalekohled i záznamová a nahrávací zařízení, parfémy, hořlaviny, laserová ukazovátka nebo fotoaparáty s odnímatelnými objektivy, zbraně a výbušniny. Diváci budou mít u vstupu do obou arén k dispozici úschovné boxy.

Ostrava hostila juniorské MS v hokeji v roce 1994 a šampionáty dospělých v letech 2004 a 2015. Letos v dubnu bouralo v Ostravě rekordy MS v para hokeji, kam zavítalo více než 45 tisíc diváků. Nicméně Ostrava má bohaté zkušenosti i z mimohokejových sportovních akcí.

Od 26. prosince bude hlavním dějištěm MS. V Ostravě se odehrají duely skupiny B s českým týmem, Kanadou, USA, Ruskem a Německem, dvě čtvrtfinále, obě semifinále, oba zápasy o medaile i duely o udržení.

Třinecká Werk Arena, postavená v roce 2014, přivítá akci celosvětového formátu poprvé. "Je to krásná hala, Třinec je hokejové město, a navíc od Ostravy není daleko," podotýká Štěrbová. V Třinci se odehraje základní skupina A s Finy, Švédy, Švýcary, Slováky a Kazachy a dva čtvrtfinálové zápasy bez české účasti.

Vynikající atmosféra nejen na Čechy a Slováky

Ve středu organizátoři na tiskové konferenci oznámili, že utkání českého a slovenského týmu jsou vyprodaná a celkově se prodalo už 80 procent všech vstupenek. Hokejisté tak mohou v Česku po rekordním MS 2015 a letošním para hokeji znovu počítat s báječnou diváckou kulisou.

"V našem zájmu je zaplnit i zbývající zápasy. Máme tady deset nejlepších týmů světa, zážitek na každém utkání bude jedinečný," přidává generální sekretářka organizačního výboru. Osm tisíc vstupenek dali organizátoři charitativním ústavům a dětským i seniorským domovům.

"O lístky je obrovský zájem. Díky této podpoře máme dnes v podstatě vyprodané třeba i utkání Švýcarska se Švédskem v Třinci," pochvaluje si Štěrbová. Vstupenky se daly a dají pořídit v cenovém rozpětí od 90 do 450 korun. Je možné, že se ještě uvolní místa i na vyprodané zápasy.

Oproti zvyklostem ze seniorských šampionátů nebudou na MS juniorů fanzóny před halami. "Hlavně kvůli prosincovému termínu, počasí je teď dost nevyzpytatelné," konstatuje Štěrbová. Různé soutěže a zábava pro diváky se však zvenku přesunou dovnitř na prstence obou stadionů.

"Pořád všechny vyzýváme, aby kvůli bezpečnostním kontrolám chodili s předstihem. Ale nikdo nemusí mít obavy, že by před startem utkání seděl na sedačce a neměl co dělat," slibuje Štěrbová. O rozptýlení na tribunách během zápasů se budou starat hlavně maskoti Ťuk a Puk.

Generálky od Brna až po Žilinu

Světový šampionát odstartuje tradičně na Štěpána, vrcholit bude v neděli 5. ledna. Už dnes však začíná série závěrečných přípravných duelů, které jsou rozesety po celém regionu. Jako první nastoupili v brněnském Rondu Švýcaři proti Kanaďanům dnes od 18:15.

Další utkání se hrají až do předvečera Štědrého dne ve Frýdku-Místku, v Brně Za Lužánkami, v Kravařích, Třinci, Českém Těšíně, Žilině, Havířově a Ostravě. Češi hrají ve Frýdku-Místku zítra v 17:30 proti Švédsku a v neděli od 14:30 v Třinci ve federálním derby proti Slovensku.

"Zapojí se mnoho zimních stadionů v regionu, možností je tady spoustu. Moravskoslezský kraj je zkrátka hokejový kraj," usmívá se Štěrbová. "Do Třince jsme dali utkání Čechů se Slováky, o které byl mezi přátelskými zápasy pochopitelně největší zájem. Chtěli jsme, aby si diváci v Třinci užili českého týmu alespoň před turnajem," doplňuje.

Po předvánoční generálce proti Slovensku, nejpozději na Štědrý den, zúží trenér Václav Varaďa český kádr do finální podoby. První turnajový zápas pak Češi odehrají v Ostravě ve čtvrtek 26. prosince od 15:00 proti Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Na severozápadě Čech očekávají meteorologové odpoledne silné bouřky

V severozápadních Čechách se mohou ve čtvrtek odpoledne a večer ojediněle objevit silné bouřky s přívalovým deštěm, nárazovým větrem o rychlosti kolem 70 kilometrů v hodině a někde i malými kroupami. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu se týká celého Ústeckého a Libereckého kraje a částí Karlovarského, Středočeského a Královéhradeckého kraje, a to od 16:00 do 21:00.

Meteorologové uvedli, že lokálně se očekává přívalový déšť, který může výjimečně rozvodnit malé toky a způsobit zatopení podchodů, podjezdů či sklepů. Nárazy větru mohou lámat větve stromů, nebezpečí představují také kroupy a blesky či padající a poletující předměty. Řidiči by měli při bouřce zpomalit a jet velmi opatrně.

Ve čtvrtek a v pátek se budou nejvyšší teploty v Česku pohybovat kolem 15 stupňů Celsia, obloha bude většinou zatažená, má často pršet. O víkendu se ochladí, dny budou deštivé a větrné. Na začátku příštího týdne bude v noci ještě mrznout a sněhové přeháňky se objeví i v nížinách.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Dálnice D1 je u Klimkovic kvůli výpadku elektřiny v tunelu obousměrně neprůjezdná

Dálnice D1 je u Klimkovic na Novojičínsku neprůjezdná. Opět nefunguje elektřina v tunelu. Tubusy jsou v obou směrech do odvolání uzavřeny, řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková. Podobná situace se stala i v první polovině března. Tehdy výpadek zastavil dopravu na dvě hodiny.

Komunikace je uzavřená od 12:15. "V Klimkovickém tunelu došlo z technických příčin k výpadku elektrického proudu, a tudíž je v současné době v obou směrech uzavřen. Objízdná trasa je policisty směřována přes Klimkovice. Doba uzavření nyní není známá," uvedla.

Elektřina v tunelu nefungovala ani 13. března. Podle Ředitelství silnic a dálnic šlo o závadu v elektroinstalaci. Rozsáhlá oprava technologií v tunelech se chystá ještě letos.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Vojenští policisté mohou vyšetřovat válečné zločiny na Ukrajině, schválil Senát

Senát ve čtvrtek podle očekávání schválil misi až 15 českých vojenských policistů, kteří se mají podílet na vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině v důsledku ruské agrese. Souhlasil rovněž s vysláním dvou desítek armádních instruktorů do afrického Nigeru. Vyslání je podmíněno ještě souhlasem sněmovny, která by o vládním návrhu měla rozhodovat nejdříve příští týden.

Čeští vojenští policisté mají podporovat vyšetřování válečných zločinů na Ukrajině. Budou součástí mnohonárodního vyšetřovacího týmu Mezinárodního trestního soudu. Mohli by být ale nasazeni také v nizozemském Haagu, kde soud sídlí.

V Nigeru by čeští vojenští instruktoři působili jako instruktoři a poradci při budování tamních obranných kapacit do konce roku. Vojáci mají sbírat informace, mapovat situaci a na základě toho má být možné dospět k rozhodnutí, jaké další angažmá v Nigeru by bylo přínosné.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Za pokus o vraždu při loupeži aut ve Vyškově uložil soud muži 18 let vězení

Krajský soud v Brně ve čtvrtek za pokus o vraždu při loupeži historických vozů ve Vyškově uložil Martinu Proseckému 18 let vězení, dva poškozené napadl mačetou. Kromě Proseckého soud potrestal ještě dva muže. Za pokus o loupež a další trestné činy uložil soud komplicovi trest 9,5 roku vězení, dalšímu spoluobžalovanému kromě jiného za omezování osobní svobody podmíněný trest. Hlavní obžalovaný se částečně doznal, popřel však, že by chtěl někoho usmrtit. Soud rozsudek odůvodňuje.

"Nepanovaly žádné pochybnosti o tom, co se stalo, i obžalovaní se v určité míře přiznali," uvedl předseda senátu Dušan Beránek. Za plánem, jak přijít ke třem historickým vozům značky Tatra za miliony korun, stojí podle státního zástupce Prosecký, který byl jako jediný z trojice souzený pro pokus o vraždu. Soud potrestal i Karla Čermáka, třetím spoluobžalovaným je David Fiala, který byl jako jediný z nich stíhán na svobodě. Proseckému žalobce navrhl v závěrečné řeči patnáctiletý trest, Čermákovi sedmiletý. Oba nově uložené tresty jsou souhrnné, Prosecký už byl dříve odsouzený za zanedbání výživy, Čermák za krádež. V případě Prosecného jde o recidivistu, v minulosti byl odsouzený opakovaně.

Vozy chtěli muži uloupit podle obžaloby loni v polovině ledna, jejich vlastníky jsou dva bratři v důchodovém věku. Prosecký, převlečený za policistu, podle státního zástupce vylákal jednoho z bratrů do Brna, aby si na policejní služebně prohlédl fiktivní kamerové záznamy. Spolu s Čermákem ho ale v jednom z průmyslových areálů spoutali. Poškozeného měl Čermák za úkol hlídat, zatímco Prosecký by se zatím dostal k vozům. Proti plánu ale poškozeného naložili do vozu k Fialovi a dovezli zpět k domu ve Vyškově, kde byl druhý z majitelů. Fiala podle obžaloby působil jen jako řidič, dostal proto i nejnižší trest, a to dva roky vězení podmíněně odložených na tři roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy