Pro bezpečnost už se víc udělat nedá, říká šéfka MS. Střelba v nemocnici neměla vliv

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
19. 12. 2019 19:10
Za sedm dní se v Ostravě a Třinci rozjede hokejové mistrovství světa juniorů, už dnes začíná série přípravných zápasů. Dlouhé týdny detailních příprav organizátorů jsou u konce, šampionát připravený se vším všudy. Na bezpečnost se dbá především.
Ostrava je v pořádání sportovních akcí ověřeným místem. Letos nadchla už při MS v para hokeji.
Ostrava je v pořádání sportovních akcí ověřeným místem. Letos nadchla už při MS v para hokeji. | Foto: Dalibor Sosna

Podle šéfky organizačního týmu šampionátu Markéty Štěrbové přípravu turnaje nijak neovlivnila tragická událost z minulého týdne ve Fakultní nemocnici v městské ostravské části Porubě, kde po střelbě Ctirada Vitáska zemřelo sedm lidí, načež později se usmrtil i sám pachatel.

"Bohužel dlouhá léta žijeme ve světě, který je takový, jaký je. Bezpečnost je vždy jedna z oblastí, která se připravuje velmi dlouho, a od roku 2015 máme bezpečnostní pravidla nastavena opravdu vysoko," říká Štěrbová, jež v Česku organizovala mimo jiné i seniorské MS před čtyřmi lety.

Běžnou součástí sportovních akcí jsou bezpečností rámy a rentgeny při vstupu do haly. Tato opatření nebudou chybět ani v Ostravě a Třinci, a proto by měli diváci chodit na zápasy s dostatečnou časovou rezervou.

"Neříkáme si, jestli je bezpečnostní situace lepší, nebo horší, jestli jsou kontroly přísnější. Zkrátka tomu vždy věnujeme maximální pozornost. Přece jen to bude obrovská koncentrace lidí na jednom místě, nelze nic podcenit," vysvětluje generální sekretářka organizačního výboru MS.

Žádná specifika pro nadcházející MS se ani po střelbě v nedaleké nemocnici nechystají. "Máme svá pravidla a jsem přesvědčena, že víc už se pro bezpečnost udělat nedá," ujišťuje Štěrbová. Od začátku organizace spolupracuje s policií a ostatními složkami integrovaného systému.

Do arén je povolen vstup s pánskou příruční taškou, s dámskou kabelkou a malým dětským batůžkem či taškou přes rameno. Fanoušci mohou do haly s jednomembránovým bubnem, který projde kontrolou, a vlajkami bez násady o maximální velikosti třikrát dva metry.

Je zakázáno vnášet dovnitř jídlo, alkohol, počítače, deštníky, dalekohled i záznamová a nahrávací zařízení, parfémy, hořlaviny, laserová ukazovátka nebo fotoaparáty s odnímatelnými objektivy, zbraně a výbušniny. Diváci budou mít u vstupu do obou arén k dispozici úschovné boxy.

Ostrava hostila juniorské MS v hokeji v roce 1994 a šampionáty dospělých v letech 2004 a 2015. Letos v dubnu bouralo v Ostravě rekordy MS v para hokeji, kam zavítalo více než 45 tisíc diváků. Nicméně Ostrava má bohaté zkušenosti i z mimohokejových sportovních akcí.

Od 26. prosince bude hlavním dějištěm MS. V Ostravě se odehrají duely skupiny B s českým týmem, Kanadou, USA, Ruskem a Německem, dvě čtvrtfinále, obě semifinále, oba zápasy o medaile i duely o udržení.

Třinecká Werk Arena, postavená v roce 2014, přivítá akci celosvětového formátu poprvé. "Je to krásná hala, Třinec je hokejové město, a navíc od Ostravy není daleko," podotýká Štěrbová. V Třinci se odehraje základní skupina A s Finy, Švédy, Švýcary, Slováky a Kazachy a dva čtvrtfinálové zápasy bez české účasti.

Vynikající atmosféra nejen na Čechy a Slováky

Ve středu organizátoři na tiskové konferenci oznámili, že utkání českého a slovenského týmu jsou vyprodaná a celkově se prodalo už 80 procent všech vstupenek. Hokejisté tak mohou v Česku po rekordním MS 2015 a letošním para hokeji znovu počítat s báječnou diváckou kulisou.

"V našem zájmu je zaplnit i zbývající zápasy. Máme tady deset nejlepších týmů světa, zážitek na každém utkání bude jedinečný," přidává generální sekretářka organizačního výboru. Osm tisíc vstupenek dali organizátoři charitativním ústavům a dětským i seniorským domovům.

"O lístky je obrovský zájem. Díky této podpoře máme dnes v podstatě vyprodané třeba i utkání Švýcarska se Švédskem v Třinci," pochvaluje si Štěrbová. Vstupenky se daly a dají pořídit v cenovém rozpětí od 90 do 450 korun. Je možné, že se ještě uvolní místa i na vyprodané zápasy.

Oproti zvyklostem ze seniorských šampionátů nebudou na MS juniorů fanzóny před halami. "Hlavně kvůli prosincovému termínu, počasí je teď dost nevyzpytatelné," konstatuje Štěrbová. Různé soutěže a zábava pro diváky se však zvenku přesunou dovnitř na prstence obou stadionů.

"Pořád všechny vyzýváme, aby kvůli bezpečnostním kontrolám chodili s předstihem. Ale nikdo nemusí mít obavy, že by před startem utkání seděl na sedačce a neměl co dělat," slibuje Štěrbová. O rozptýlení na tribunách během zápasů se budou starat hlavně maskoti Ťuk a Puk.

Generálky od Brna až po Žilinu

Světový šampionát odstartuje tradičně na Štěpána, vrcholit bude v neděli 5. ledna. Už dnes však začíná série závěrečných přípravných duelů, které jsou rozesety po celém regionu. Jako první nastoupili v brněnském Rondu Švýcaři proti Kanaďanům dnes od 18:15.

Další utkání se hrají až do předvečera Štědrého dne ve Frýdku-Místku, v Brně Za Lužánkami, v Kravařích, Třinci, Českém Těšíně, Žilině, Havířově a Ostravě. Češi hrají ve Frýdku-Místku zítra v 17:30 proti Švédsku a v neděli od 14:30 v Třinci ve federálním derby proti Slovensku.

"Zapojí se mnoho zimních stadionů v regionu, možností je tady spoustu. Moravskoslezský kraj je zkrátka hokejový kraj," usmívá se Štěrbová. "Do Třince jsme dali utkání Čechů se Slováky, o které byl mezi přátelskými zápasy pochopitelně největší zájem. Chtěli jsme, aby si diváci v Třinci užili českého týmu alespoň před turnajem," doplňuje.

Po předvánoční generálce proti Slovensku, nejpozději na Štědrý den, zúží trenér Václav Varaďa český kádr do finální podoby. První turnajový zápas pak Češi odehrají v Ostravě ve čtvrtek 26. prosince od 15:00 proti Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Růst minimální mzdy příští rok na 18 tisíc korun je mimo debatu, uvedla Schillerová k návrhu ČSSD

Návrh koaliční ČSSD na zvýšení minimální mzdy z nynějších 15 200 na 18 000 korun je mimo debatu. Na úterní snídani s podnikateli to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by tako výrazný nárůst byl problémem především pro malé a střední podniky kvůli nárůstu zaručených mezd, které jsou na minimální mzdu navázány.

"Minimální mzda za naší vlády rostla. Ona sama o sobě není problém. Máme maximálně 150 000 lidí, kteří berou minimální mzdu. Pak ale máme osm stupňů zaručených mezd. Ty velké firmy si s tím poradí, ale pro ty malé a střední firmy to problém je. Růst o 18,4 procenta, jak navrhuje ČSSD, je mimo debatu," řekla ministryně. Otázkou podle ní je, zda premiér Andrej Babiš (ANO) nerozhodne přenechat debatu o růstu minimální mzdy až nové vládě. Babiš už v pondělí uvedl, že by to bylo nejlepší.

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje, aby se nejnižší výdělek zvedl od ledna z nynějších 15 200 na 18 000 korun, tedy zhruba o 18 procent. V pondělí uvedla, že na 18 000 korunách trvá. Odbory to podporují. Zaměstnavatelé jsou proti. Navrhovali navýšení o 500 korun, tedy o inflaci. V pondělí na jednání tripartity částku posunuli na 550 korun. Poukazovali na to, že se zvláště malé a střední podniky dosud nevzpamatovaly z dopadů koronavirové epidemie. Schillerová zmínila už dřív možnost přidání o 1000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy