Kladenská klika, lízač nebo nejlepší gólman NHL. České MS juniorů objevilo tyto hráče

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 12. 2019 18:18
Před 12 lety se v Česku naposled proháněli nejlepší hokejoví junioři. Na MS do 20 let v Pardubicích a Liberci se představily budoucí hvězdy jako Steven Stamkos, Sergej Bobrovskij nebo Jakub Voráček. Projděte si přehled tehdejších talentů.

Jakub Voráček

Bodovým tahounem českého týmu na domácím mistrovství světa byl útočník Jakub Voráček. Ač patřil k mladšímu ročníku 1989, nasbíral šest asistencí a ovládl produktivitu českého mužstva.

Svěřenci trenérů Miloslava Hořavy, Radima Rulíka a Ondřeje Weissmanna ale nedošli dál než do čtvrtfinále. Ve skupině si poradili s Dány a Slováky, podlehli Kanadě a Švédsku. Ve čtvrtfinále nestačili na Rusko a chuť si alespoň lehce spravili ve vítězném duelu o páté místo proti Finsku.

Voráček se stal o dva roky později mistrem světa na MS dospělých v Německu a v roce 2011 přidal bronz. Zahrál si na olympiádě, na třech MS včetně toho domácího v Praze vedl českou reprezentaci jako kapitán. V NHL kroutí devátou sezonu za Philadelphii.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy