Češi jdou na Finy: V útoku se Sekáčem, v brance s Furchem

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
21. 4. 2016 6:00
Českou hokejovou reprezentaci čekají v pátém týdnu přípravy další dva přípravné duely. V rámci Euro Hockey Tour vyzvou nedaleko severního polárního kruhu silné Finy. Dnes od 17:30 je na programu první utkání.
Jiří Sekáč by měl nastoup na křídle Holíkovy formace.
Jiří Sekáč by měl nastoup na křídle Holíkovy formace. | Foto: ČTK

Oulu – Českou hokejovou reprezentaci čekají v pátém týdnu přípravy další dva přípravné duely. V rámci Euro Hockey Tour vyzvou nedaleko severního polárního kruhu silné Finy. Dnes od 17:30 je na programu první utkání.

Online přenos z něj vám nabídneme ZDE.

Poprvé před blížícím se mistrovství světa nastoupí i posily z NHL. Jistý je start Jiřího Sekáče, otazník však visí nad Michalem Jordánem. "V úterý s námi ještě netrénoval, uvidíme, v jakém bude stavu," řekl na adresu 25letého beka Caroliny kouč Vladimír Vůjtek.

Zároveň prozradil i obsazení na gólmanském postu. "Ve čtvrtek bude chytat Dominik Furch, v sobotu by pak měl naskočit Pavel Francouz," dodal.

Gólman z NHL? Spíše ne

Brankářské trio nečekaně z rodinných důvodů opustil Jakub Kovář, kterého nahradil Matěj Machovský. Do konečné nominace na MS by se však mohl dostat někdo z dvojice Mrázek - Neuvirth, jejichž týmy jsou v NHL blízko vyřazení.

"Sledujeme je, ale nevíme v jakém budou zdravotním stavu a zda jim jejich kluby povolí účast na šampionátu. Počkáme, až skončí a pak uvidíme," vysvětlil Vůjtek.

V defenzivních řadách by měl nastoupit doposud zraněný Jan Kolář, kterého trápilo zraněné rameno. Útočnou vozbu pak doplní arizonský forvard Jiří Sekáč. "Jirka by měl nastoupit v útoku s mladými kluky Holíkem a Kubalíkem," doplnil kouč.

Češi se již s Finy v této sezoně střetli dvakrát, v obou případech však odešli poraženi. Navrch dali svému soupeři jediný gól. "Je to nepříjemný soupeř s perfektně propracovanou obrannou hrou. Důrazně napadají a zavírají červenou čáru. Těžko se přes ně prosazuje," vysvětluje 68letý trenér.

Finové i s Komarovem a Granlundem

Jeho slova potvrzují i dosavadní výsledky týmu Suomi. Svěřenci Kariho Jalonena inkasovali ve čtyřech duelech se Slováky a Nory pouhé čtyři branky. Útok navíc již pro dnešek vyzbrojí dvě posily z NHL: Leo Komarov a Markus Granlund.

Český tým zatím sehrál v přípravě čtyři zápasy, z nichž tři vyhrál. Sám Vůjtek však přikládá větší význam předvedené hře. "Proti Švýcarům jsme první utkání hráli dobře, ale prohráli jsme. Druhé tak dobré nebylo, ale vyhrálo se. Teď proti Finům to snad bude lepší."

V příštím týdnu pak čeká na reprezentaci ve Znojmě dvojzápas se Švédy, před kterým se k týmu připojí vítězové KHL Jan Kovář a Tomáš Filippi, z NHL pak příchozí Tomáš Plekanec a David Pastrňák.

Otázka rovněž visí nad případnou nominací někoho ze Sparty či Liberce. "Z těchto dvou týmů sledujeme pětici hráčů," prozradil asistent trenéra Jiří Kalous.

Pravděpodobná sestava pro dnešní první zápas:

Furch – Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Zámorský, Kolář, Hrabal, Doudera, Voráček – Gulaš, Červenka, Vincour – Kašpar, Koukal, Zaťovič – Sekáč, Holík, Kubalík – Jarůšek, Kousal, T. Zohorna – Urban.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy