Filmování ubylo, pozor na hráče s číslem 23. A počítat neumí Růžičkovi Piráti

Lukáš Caha Lukáš Caha
22. 12. 2015 11:02
Česká extraliga má za sebou více než polovinu základní části a rozhodčí rozdali již přes dva tisíce trestů. Nejvíce se fauluje holí, nafilmovaných pádů naopak ubývá.
10,5 trestu připadá v české extralize na jedno utkání.
10,5 trestu připadá v české extralize na jedno utkání. | Foto: Lukáš Bíba

Praha - Nejvíce faulují hráči s číslem 23, do pěti neumí počítat v Chomutově, a i když je to možná překvapivé, v extralize opravdu ubylo filmování. Vyplývá to z oficiálních statistik soutěže, které má Aktuálně.cz k dispozici.

Před úterním 29. kolem udělili rozhodčí v nové sezoně již 2041 nejrůznějších trestů. To odpovídá 10,5 vyloučení na jedno utkání. Nejvíce si přitom na lavici hanby poseděli hráči Liberce, nejméně pak třinečtí Oceláři.

A za co se v extralize vylučuje nejvíce? Jsou to fauly hokejkou. Ve výčtu dvouminutových trestů převládá podražení, hákování, vysoká hůl a sekání.

Více faulů holí, méně tělem

Vůbec nejčasnějším faulem v extralize je podražení. Rozhodčí za ně na podzim vylučovali již 377krát. Nejčastěji se tohoto prohřešku dopouštějí Pardubice.

V hákování je naopak nejtrestanějším týmem Mladá Boleslav, která společně s Pardubicemi nejčastěji fauluje vysokou holí. Za sekání si nejvíce trestných minut doposud odseděli hokejisté Hradce Králové. Největší hříšníky a nejčestnější týmy si můžete prohlédnout v následující tabulce.

Prohřešek Četnost Nejtrestanější Nejméně trestaný
Podražení 377 Pardubice (34) Chomutov (19)
Hákování 237 Ml. Boleslav (25) Vítkovice (11)
Vysoká hůl 214 Ml. Boleslav, Pardubice (20) Liberec (8)
Sekání 201 Hr. Králové (22) Olomouc (6)
Hrubost 190 Pardubice (24) Litvínov, Chomutov (6)
Nedovolené bránění 185 Zlín, Vítkovice (17) Pardubice (8)
Držení protihráče 143 Sparta (17) Vítkovice, Třinec, Liberec (3)
Krosček 77 Karlovy Vary (10) Hr. Králové (1)
Příliš mnoho hráčů na ledě 73 Chomutov (11) šest týmů (4)

Z čísel mimo jiné vyplývá, že tresty za hru tělem nejsou tak časté jako fauly holí. Mezi nejčetnější patří hrubost, nedovolené bránění a držení protihráče.

Málo filmování i kousnutí

Statistiky nabízí i několik poměrně překvapivých údajů. Tak například za příliš mnoho hráčů na ledě se pískalo ve 28 kolech hned 73x, přičemž tohoto kuriózního prohřešku se nejčastěji dopouští jinak slušný Chomutov.

Zajímavým faktem také je, že v extralize ubývá trestů za filmování. Doposud byly uděleny pouze čtyři tresty za přihrávání faulu soupeře, a to Karlovým Varům, Liberci, Spartě a Vítkovicím.

Čerstvě zavedené tresty za plivnutí, kousnutí, vysmívání, podkopnutí apod. nemuseli rozhodčí udělit zatím ani jednou.

Pardubice jsou sběratelem nižších trestů

Ač je nejtrestanějším týmem extraligy Liberec, nejvíce dvouminutových trestů si odpykaly Pardubice (157 trestů), Mladá Boleslav (147 trestů) a Litvínov (144 trestů). Liberec je v této statistice až čtvrtý (143 trestů) a trestné minuty nahání na vyšších trestech.

Z dvanácti pětiminutových trestů v dosavadních kolech extraligy jich bylo pět uděleno právě Liberci. Podobně to mají Bílí Tygři i s osobními desetiminutovými tresty a tresty do konce utkání.

Co se týče desetiminutových osobních trestů, které se udělují nejčastěji za nesportovní chování, dostává se do hry i Kometa. Ta si jich odseděla stejný počet jako Liberec. Naopak nejslušnější je v tomto ohledu Litvínov, který neobdržel jediný trest tohoto druhu.

Vůbec nejvyšším trestem, který může hráč v utkání obdržet, je trest ve hře. Ty udělili hlavní sudí doposud jen dva a odpykaly si je Karlovy Vary (úder hlavou v podání Radka Dudy) a Plzeň (Hossovo bodnutí špičkou hole).

Délka trestu Četnost Nejtrestanější tým
Menší trest (2 minuty) 1934 Pardubice (157 trestů)
Vyšší trest (5 minut) 12 Liberec (5 trestů)
Osobní trest (10 minut) 50 Liberec, Kometa (8 trestů)
Osobní trest do konce utkání 18 Liberec (5 trestů)
Trest ve hře 2 Plzeň, Karlovy Vary (1 trest)
Trestné střílení 25 Zlín (4 tresty)

Trestné střílení bylo v letošním ročníku extraligy nařízeno pětadvacetkrát, čtyřikrát proti Zlínu, třikrát proti Spartě a Vítkovicím.

Nejvíce faulují třiadvacítky

Zlým mužem extraligy je sice se 110 minutami liberecký obránce Martin Švec, ovšem není to jeho pětapadesátka na dresu, kterou sudí posílají na trestnou lavici nejčastěji.

Nejméně šťastným číslem je v tomto ohledu dvacet trojka. Tu přitom na zádech nosí hokejisté, kteří svojí tvrdostí v extralize nijak nevyčnívají. Jmenujme například Jiřího Polanského (Třinec) či Reného Vydareného(Hradec Králové).

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 45 minutami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří ve čtvrtek k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice je kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dohoda o Turówu může být během několika týdnů, řekl premiér Fiala

Česko-polská jednání o těžbě v polském hnědouhelném dole Turów lze podle premiéra Petra Fialy dovést k dohodě v řádu několika týdnů. Chce kompromis přijatelný pro Českou republiku, Polsko i Liberecký kraj. V pořadu Českého rozhlasu Dvacet minut Radiožurnálu dnes předseda vlády uvedl, že je v kontaktu se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým.

Oba podle něj chtějí dohodu, která bude oboustranně přijatelná, a to i pro Liberecký kraj, kterého se rozšíření těžby dotýká. "Je reálné to dovést do konce v řádu několika týdnů," uvedl Fiala na dotaz ohledně termínů.

V jednáních podle premiéra zůstávají problémové body, které je třeba odblokovat, a není v zájmu nikoho zůstat bez dohody. Po středečním jednání vlády Fiala uvedl, že dohodu zatím podepsat není možné. Dvěma hlavními problémy zůstávají výše finančních kompenzací a délka soudního dohledu.

Praha vede kvůli dolu s Varšavou spor, rozšíření těžby předloni Polsko povolilo bez ohledu na námitky české strany. Česko se kvůli tomu obrátilo na Soudní dvůr EU, který loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit práce. Poláci to odmítají a zpochybňují i dopady na české území.

Česko podle návrhu smlouvy trvá na náhradě 50 milionů eur (zhruba 1,22 miliardy korun) za škody způsobené těžbou, Polsko nabídlo 40 milionů eur (zhruba 980 milionů korun). Spor trvá také u požadavku na desetiletou délku soudního dohledu. Varšava by souhlasila jen s dvouletým dohledem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Akcionáři O2 rozhodli o odkupu všech akcií majoritním akcionářem PPF

Skupina PPF Telco vykoupí zbývající podíly minoritních akcionářů O2. Rozhodli o tom akcionáři O2 na valné hromadě, která se uskutečnila od začátku ledna do středy formou per rollam. Pro odkup bylo 91,9 procenta hlasů. PPF chce poté akcie O2 stáhnout z pražské burzy. Vyplývá to z výsledků hlasování zveřejněných na stránkách O2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy