Kometa ho odepsala, teď slaví titul. Když to hoří, umí čarovat, říká o Kacetlovi kouč

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
28. 4. 2021 8:01
Ondřej Kacetl napsal jeden z velkých příběhů letošního play off hokejové extraligy. Třicetiletý brankář, kterého leckdo odepisoval a jehož brněnská Kometa na začátku sezony odeslala do Přerova. Pak přišla nečekaná šance od Třince, ve vyřazovací fázi se Kacetl stal shodou okolností jedničkou. Ohromil neuvěřitelnými čísly a výrazně pomohl Ocelářům k třetímu titulu.
Ondřej Kacetl slaví zisk titulu s trenérem brankářů Jaroslavem Kamešem.
Ondřej Kacetl slaví zisk titulu s trenérem brankářů Jaroslavem Kamešem. | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

Jdi za štěstím. Slova z písně Karla Gotta a slova, která má Ondřej Kacetl na brankářské masce. V uplynulé extraligové sezoně je znojemský rodák naplnil beze zbytku a vrtkavá náklonnost mu několikrát pomohla.

"Byla to šílená sezona. V létě jsem byl dva měsíce bez práce, neměl jsem nic," vzpomínal po vyhraném pátém finále proti Liberci na loňský konec v Pardubicích. "Pak jsem podepsal Kometu, ale ani tam jsem nedostal moc čuchnout," pokračoval.

Rozchytal se v prvoligovém Přerově a v prosinci přišlo nečekané laso od Třince, který po odchodu Josefa Kořenáře do Ameriky sháněl brankáře číslo dvě k Jakubu Štěpánkovi.

Že by ale Třinec mohl v play off uspět právě s dvojicí Štěpánek - Kacetl, nad tím mnoho odborníků kroutilo hlavou. Brankoviště považovali spíše za slabinu jinak dominantních Ocelářů. Forma obou gólmanů kolísala, Kacetl dostal v lednu od sparťana Milana Jurčiny gól přes celé hřiště.

"Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Každý dělá chyby a třeba zrovna tato zkušenost Ondru posunula dál," přemítá Rudolf Cakl, trenér, který byl ve Znojmě u přechodu Kacetla mezi dospělé a pod jehož vedením vychytal Orlům před deseti lety titul v juniorské extralize.

Oceláři se snažili před koncem přestupního termínu přivést brankáře pro play off, ale námluvy s velkými rybami nevyšly. David Honzík přišel primárně do Frýdku-Místku v první lize, play off měl rozjet Štěpánek. Jenže onemocněl a v jeho neštěstí svitlo další štěstí pro Kacetla.

Postavil se do branky v prvním čtvrtfinále proti Kometě, nedostal ani gól a Štěpánka už mezi tři tyče po celou dobu pozdější zlaté jízdy nepustil.

"Když jsem viděl, že bude jedničkou, věřil jsem, že je schopný to zavřít a odchytat. Hned se mi vybavil rok 2011 a juniorský titul se Znojmem," říká Cakl. "Ondra je typ, který když dostane důvěru, skousne to a tým podrží. Zavře se do sebe, nachystá se na zápas a důvěru splatí," doplňuje.

"Bylo to o tom, aby si dobře nastavil hlavu. Chytá fantasticky," vyprávěl před pátým finálovým duelem bývalý třinecký brankář Peter Hamerlík, jenž zná Kacetla ze společného angažmá v Pardubicích. "Je připravený fyzicky, pohybově nadaný. Potřeboval jen nabrat sebevědomí," dodal Hamerlík v rozhovoru pro klubové Dračí studio.

Hrst sebevědomí získal Kacetl hned v úvodu play off, například když úžasným zákrokem lapačkou sebral tutovku Martinu Zaťovičovi. "To byl přesně moment, kdy Ondra týmu vrátí jeho práci a důvěru. Když to hoří, je schopný začarovat a vytáhnout takový zákrok," vyzdvihuje Cakl.

Kacetl podržel Oceláře v sedmizápasovém semifinálovém thrilleru proti Mladé Boleslavi a v pěti finálových zápasech s Libercem dostal jen pět gólů. Jeho další brankářské statistiky pak doslova berou dech.

Celkem šest nul v šestnácti zápasech play off, to je překonaný rekord Romana Málka z roku 2003. Úspěšnost zákroků 95,51 procenta, průměr pouhé 1,11 obdržené branky na zápas. Nejdelší šňůra ve finále bez gólu, 172 minut a 41 sekund mezi třetím utkáním a koncem pátého duelu.

"To jsou nádherná čísla, zároveň však ukazují na dobrou práci celého týmu. Začíná to napadáním útočníků, přes klekání do střel a vytlačování soupeřů ze střeleckých pozic," popisuje Cakl. "Nicméně pak se vám hodí, když máte za sebou někoho s chladnou hlavou," přidává kouč Znojma.

"Říkal jsem si, že se to už nemusí opakovat, abych mohl hrát o titul a ještě s takovým týmem před sebou. Snažil jsem se tam nechat všechno a vydat se ze všech sil," hlásil Kacetl v emocích po výhře 3:0, jež přisoudila Třinci třetí pohár při jeho páté účasti ve finále za posledních deset let.

Je pravděpodobné, že Oceláři na Kacetla vsadí i pro příští ročník. Po třicítce a různých putováních extraligou s občasnou zastávkou v první lize se tak před ním otevírá další velká šance. "Hráčů je mnoho, gólman může chytat jen jeden. Je na Ondrovi, jak tu příležitost uchopí, pokud ji od vedení klubu dostane," uzavírá Cakl.

Play off extraligy skončilo pro Oceláře zlatou tečkou, ale jejich fanoušci mohou "třineckou brankářskou školu" sledovat ve finálových bitvách i v dalších soutěžích.

Šimona Hrubce, jenž vychytal Třinci titul před dvěma lety, dělí jediné vítězství od triumfu s Omskem ve finále KHL proti CSKA Moskva. A zmiňovaný Hamerlík, vítěz extraligy s Třincem z roku 2011, zase na Slovensku zaútočí na premiérový titul s Popradem proti Zvolenu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy