1. liga (Chance liga)

Znojmo končí v rakouské soutěži a bude hrát druhou ligu

Hokejisté Znojma končí v mezinárodní rakouské lize, v níž hráli od roku 2011 s výjimkou jedné sezony. V příštím ročníku budou nastupovat v druhé lize. Jejich cílem je postoupit do první ligy a během tří let se probojovat do baráže o extraligu. Na webu Orlů to uvedl prezident klubu Pavel Ohera.

Rakouskou soutěž ICEHL se Znojemští rozhodli opustit zejména z ekonomických důvodů. "Po odchodu Erste Bank se lize nepodařilo sehnat adekvátní náhradu za tohoto partnera, což se odráží na jejím fungování a ekonomické stabilitě. Nejsme si jisti, zda přežije několik budoucích let," řekl Ohera.

"Abychom se vůbec mohli v loňském roce zúčastnit soutěže, museli jsme vložit okolo 150 000 eur (3,7 milionu korun). Stejná částka, nebo velmi podobná, by nás i ostatní kluby čekala v tomto ročníku. Vzhledem k tomu, že od ligy již delší dobu nedostáváme žádné marketingové prostředky, je to pro klub vlastně pouze výdaj. Tyto peněžní prostředky by mohly být použity jinde, například na stavbu kádru," uvedl Ohera. Z ligy nedávno odstoupil i tradiční rakouský účastník Dornbirn.

Hokejisté Jihlavy vyhráli ve Vsetíně 6:3 a mají ve finále první ligy mečbol

Hokejisté Jihlavy vyhráli v pátém finále play off první ligy ve Vsetíně 6:3 a za stavu 3:2 na zápasy jsou jediné vítězství od triumfu a postupu do baráže o extraligu proti Kladnu.

Dukla která už v 18. minutě vedla 4:0, může rozhodnout v úterý, kdy bude zápas hostit od 17:30. Valaši se budou snažit vynutit čtvrteční sedmý zápas.

Hosté otevřeli skóre ve 3. minutě díky Judově střele od modré čáry. Odpovědět mohli Venkrbec či Vlach ale v polovině úvodní části se opět radovala Dukla po Eliášově trefě z pravého kruhu. Jihlava se ubránila při trestu Zadražila, který krátce po návratu z trestné lavici mohl zvýšit.

Povedlo se to až v 17. minutě při Vítkově trestu Kachyňovi, který prostřelil vsetínského gólmana od modré čáry mezi betony. Za 58 sekund se prosadil bekhendovou dorážkou po Bilčíkově střele Čermák a Gábu nahradil v brance Málek.

Novic v brance na začátku druhé části kryl Skořepovu šanci. Při Bilčíkově vyloučení mohli zkorigovat stav Štach a Vlach. Slavit poprvé v zápase mohli Valaši ve 28. minutě, kdy se trefil od modré čáry Smetana. Domácí se nevzdávali, ale Žukov zlikvidoval postupně šance Březiny, Vlacha a Klímka. Jihlava naopak byla efektivní a v 36. minutě jí vrátil čtyřbrankový náskok z úniku Menšík. Vzápětí trefil Březina tyč a při Skořepově trestu opět zasáhl Žukov.

Valaši bojovali dál o návrat do hry. Po 119 sekundách třetí třetiny skóroval Ondračka a za dalších 84 sekund využil přesilovou hru čtyř proti třem další ranou od modré čáry Smetana. Hned vzápětí mohl dostat Vsetín na kontakt v úniku Zeman, další šanci neproměnil Berger. Jihlava se ubránila i v oslabení a přečkala možnosti Hořanského či Jonáka. Výsledek zpečetil 32 sekund před koncem při power play do prázdné branky Čachotský.

Finále play off první hokejové Chance ligy - 5. zápas:

VHK Robe Vsetín - HC Dukla Jihlava 3:6 (0:4, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 28. Smetana, 42. Ondračka (Klímek, D. Březina), 44. Smetana (Klímek, D. Březina) - 3. M. Juda, 10. Eliáš (P. Čermák, M. Juda), 17. Kachyňa (V. Brož, T. Havránek), 18. P. Čermák (Valenta, Cachnín), 36. Menšík (Bilčík, F. Seman), 60. Čachotský (Dundáček). Rozhodčí: Petružálek, Zubzanda - Jindra, Komínek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:1. Diváci: 5050. Stav série: 2:3.

Vsetín: Gába (18. J. Málek) - Ondračka, Smetana, Jerofejevs, J. Říha, Štach, J. Jenáček, Š. Jenáček - Rob, Venkrbec, Jonák - A. Zeman, Roman Vlach, Berger - Klímek, R. Pšurný, Gago - Vítek, D. Březina, Hořanský. Trenér: Stantien.

Jihlava: Žukov - L. Mareš, Bilčík, Dundáček, Kachyňa, Valenta, Eliáš, A. Dvořák - T. Havránek, Skořepa, Čachotský - Peš, M. Zadražil, T. Harkabus - V. Brož, Menšík, F. Seman - P. Čermák, M. Juda, Cachnín. Trenér: Ujčík.

Hokejisté Jihlavy zdolali Vsetín 2:0 a vyrovnali finále první ligy na 2:2

Hokejisté Jihlavy zdolali ve čtvrtém finále play off první ligy doma Vsetín 2:0, zabrali po dvou porážkách a vyrovnali na 2:2 na zápasy.

Vítězný gól dal v čase 1:36 Filip Seman a v závěru přidal při power play do prázdné branky pojistku Tomáš Čachotský. Ruský gólman Maxim Žukov udržel počtvrté v letošním play off čisté konto.

Domácí Dukla nastoupila bez potrestaného obránce Daniela Kowalczyka, chyběl i zraněný útočník Filip Helt, ale do sestavy se naopak vrátil zadák Tomáš Valenta a příležitost dostal opět i šestnáctiletý útočník Hynek Peš.

Vsetín se musel obejít bez beka Michala Hryciowa, jehož vyřadil ze hry ve čtvrtek zákrokem Kowalczyk, i bez útočníků Radima Kucharczyka a Roman Půčka. Místo nich naskočili obránce Šimon Jenáček a v útoku Roman Pšurný s Michalem Gagem.

Jihlavě se povedl vstup do utkání a otevřela skóre už po 96 sekundách. Menšík našel zpoza branky mezi kruhy Brože, jehož střelu ještě před Gábou tečoval Seman.

V 5. minutě mohl odpovědět Jonák, ale trefil z úhlu tyč. V polovině úvodní části se dostal do úniku Peš, ale nedotáhl jej do úspěšného konce. Dukla se pak ubránila při Harkabusově vyloučení.

Ve druhé třetině měl možnost zvýšit náskok Harkabus, Gába musel krýt i Marešovu střelu. Žukov si poradil s Venkrbcovým pokusem a držel nadále čistý štít. Valaši se neprosadili ani v závěru druhé části při Brožově pobytu na trestné lavici.

V úvodu třetí části nevyužila přesilovku ani Dukla při Zemanově vyloučení. Vsetín marně dobýval branku soupeře a navíc Dukle nabídl další přesilovky. Nejdříve po Jerofejevsově faulu a potom po vyloučeních Březiny a Ondračky hrála Jihlava i 85 sekund v početní výhodě pěti proti třem, při které trefil Harkabus horní tyč. Pojistku ale přidal až v 58. minutě do prázdné branky Čachotský.

Série na čtyři vítězství o triumf v druhé nejvyšší soutěži a účast v baráži o extraligu proti Kladnu bude pokračovat v neděli od 17:00 ve Vsetíně a s jistotou se vrátí i v úterý do Jihlavy.

Finále play off první hokejové Chance ligy - 4. zápas:

HC Dukla Jihlava - VHK Robe Vsetín 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 2. F. Seman (V. Brož, Menšík), 58. Čachotský. Rozhodčí: Wagner, Petružálek - Kreuzer, Polonyi. Vyloučení: 5:7, navíc Dundáček - Ondračka oba 5 min. Bez využití. Diváci: 4149. Stav série: 2:2.

Vsetín: Gába - Ondračka, Smetana, Jerofejevs, J. Říha, Štach, J. Jenáček, Š. Jenáček - Rob, Venkrbec, Jonák - Klímek, R. Pšurný, Gago - A. Zeman, Roman Vlach, Berger - Vítek, D. Březina, Hořanský. Trenér: Stantien.

Vsetín vyhrál v Jihlavě 4:3 a vede ve finále první ligy 2:1 na zápasy

Hokejisté Vsetína vyhráli třetí utkání finále první ligy na ledě Jihlavy 4:2 a otočili stav série na 2:1 na zápasy. Dvěma góly zařádil úspěch Valachů útočník Matouš Venkrbec. Čtvrtý zápas souboje o triumf v druhé nejvyšší soutěži a účast v baráži o extraligu proti Kladnu se hraje v pátek v 17:30 opět v Jihlavě.

Do první šance se dostal v úvodu domácí Čachotský, který se po zranění vrátil do sestavy Dukly stejně jako Tomáš Harkabus a Cachnín, ale jeho dorážku zblokoval Venkrbec. Přesně po čtyřech minutách hry se dostali do vedení naopak hosté; z pravého kruhu skóroval Zeman. Už za 61 sekund zvýšil náskok Valachů střelou z otočky z pozice mezi kruhy Jonák.

Vsetín se pak ubránil při vyloučení Hořanského, ale v 18. minutě už Dukla snížila. Zadražil našel zpoza branky bekhendem Helta, který překonal Gábu. O 48 sekund později fauloval Kowalczyk u mantinelu Hryciowa a pro oba zápas skončil. Otřesený obránce Valachů odešel do kabiny a domácí bek dostal trest na pět minut a do konce utkání.

Po Jonákově faulu ještě v první třetině přerušil dlouhou přesilovku hostů Jonákův faul a při hře čtyř proti čtyřem mohl vyrovnat Helt. Ale ve 23. minutě v pokračující výhodě vrátil hostům tečí Březinovy střely dvoubrankový náskok Venkrbec. Za 104 sekund Jihlava opět snížila. Čachotský přihrál za levý kruh kapitánovi Skořepovi, jenž zamířil přesně. V 35. minutě se však dostal po Jonákově střele k dorážce Venkrbec a upravil na 4:2.

Jihlava se marně snažila odpovědět. Jetě ve druhé třetině se neprosadila při Jerofejevsově trestu a ve třetí třetině nevyužila přesilovky při trestech Vlacha a Zemana. Dočkala se až příliš pozdě, protože Čachotský se prosadil z dorážky až vteřinu před koncem.

Finále play off první hokejové Chance ligy - 3. zápas:

HC Dukla Jihlava - VHK Robe Vsetín 3:4 (1:2, 1:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Helt (M. Zadražil), 25. Skořepa (Čachotský), 60. Čachotský (Helt, T. Havránek) - 4. A. Zeman (Berger, J. Říha) , 6. Jonák (Smetana, D. Březina), 23. Venkrbec (D. Březina, Smetana), 35. Venkrbec (Jonák). Rozhodčí: Zubzanda, Pilný - Štofa, Beneš. Vyloučení: 0:5, navíc Kowalczyk (Jihlava) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3034. Stav série: 1:2.

Jihlava: Žukov - L. Mareš, Bilčík, Eliáš, Kowalczyk, Dundáček, Kachyňa, Chvátal - T. Havránek, Skořepa, Čachotský - Helt, M. Zadražil, T. Harkabus - V. Brož, Menšík, F. Seman - P. Čermák, M. Juda, Cachnín. Trenér: Ujčík.

Vsetín: Gába - Ondračka, Smetana, Jerofejevs, J. Říha, Štach, Hryciow, J. Jenáček - Rob, Venkrbec, Jonák - Klímek, Kucharczyk, R. Půček - A. Zeman, Roman Vlach, Berger - Vítek, D. Březina, Hořanský. Trenér: Stantien.

Bednář ukončil hokejovou kariéru

Vicemistr světa z roku 2006 Jaroslav Bednář ukončil hokejovou kariéru. Čtyřiačtyřicetiletý útočník hrál naposledy první ligu za pražskou Slavii. S hráčskou dráhou se rozloučil i další útočník červenobílých Marek Tomica, který bude v klubu kondičním trenérem.

Bednář se vrátil do Slavie, s kterou v roce 2008 vyhrál extraligu a také jí dvakrát pomohl do finále, před touto sezonou. "Potěšilo mě, že jsem dostal možnost si za Slavii ještě zahrát. I když jsem nevěděl, jestli na to budu stačit. Byl bych býval rád i za jeden zápas, abych mohl říct, že jsem kariéru začal i zakončil ve Slavii. Nakonec jich bylo přes dvacet a já jsem si to ohromně užíval," uvedl na klubovém webu.