1. liga (Chance liga)

1. liga (Chance liga)

Hokejový svaz žádá výjimku pro první ligu. Hrát by se mohlo od soboty

První hokejová liga by se mohla po více než měsíční koronavirové pauze opět rozběhnout v sobotu. Podmínkou je schválení výjimky, kterou dnes odeslal hokejový svaz na ministerstvo zdravotnictví.

Druhá nejvyšší česká soutěž byla kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru přerušena 10. října a přestože extraliga už má restart za sebou, první liga zůstala zastavena.

"Dnes odešla na ministerstvo žádost a teď čekáme na odpověď, takže nelze prozatím oficiálně potvrdit, že se 21. listopadu Chance liga opět rozběhne. Ale rádi bychom, aby tomu tak od tohoto data bylo," řekl dnes ČTK tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Kluby mají kvůli situaci s nákazou covid-19 na kontě odlišný počet odehraných zápasů. Prostějov například stihl deset utkání, zatímco Třebíč pouze dvě.

Výrazný skluz oproti původnímu rozpisu a nedostatek termínů vedly během minulého týdne k rozhodnutí program základní části zkrátit. Dlouhodobá fáze nebude tříkolová, ale jen dvoukolová. Další části soutěže, předkolo vyřazovacích bojů a samotné play off, by měly být beze změny.

Zdroj: ČTK

Základní část první hokejové ligy bude jen dvoukolová

Program základní části aktuálně přerušené první hokejové ligy byl kvůli pandemii koronaviru zkrácen. Vzhledem k nedostatku termínů, který neumožňuje dohrání Chance ligy v původně plánované podobě, nebude dlouhodobá fáze tříkolová, ale jen dvoukolová. Další části soutěže, předkolo vyřazovacích bojů a samotné play off, by měly být beze změny.

O zkrácení základní části, pro které se během čtvrteční videokonference vyslovily dvě třetiny účastníků, rozhodl prezident Českého hokeje Tomáš Král. Vedení svazu požádá na základě rozhodnutí klubů rovněž o udělení výjimky pro pokračování první ligy po 20. listopadu.

Druhá nejvyšší hokejová soutěž v tuzemsku je v důsledku vládního nařízení zastavena už více než měsíc, naposledy se hrálo 10. října. Kluby mají kvůli situaci s nákazou covid-19 na kontě odlišný počet odehraných zápasů. Prostějov například stihl deset utkání, Třebíč naproti tomu pouze dvě.

Hokejový mistr světa Vampola bude pokračovat v prvoligové Slavii

Hokejový útočník Petr Vampola bude pokračovat v prvoligové Slavii, s kterou podepsal novou smlouvu. Osmatřicetiletý mistr světa z Německa z roku 2010 působil v Edenu už v minulém ročníku, ale v jeho závěru od konce ledna vypomáhal už jen Kladnu v jeho nakonec neúspěšném boji o záchranu v extralize.

"Petr je pro nás klíčovým hráčem, který svůj přínos pro tým potvrdil už loni. Stoprocentně naplnil naše představy a věříme, že budeme společně v nové sezoně úspěšní. Jsem rád, že se rozhodl pro Slavii a že jsme se domluvili na nové smlouvě," uvedl na klubovém webu sportovní manažer Jiří Veber. Slavia v pátek také uzavřela smlouvu s další ofenzivní hvězdou - třiačtyřicetiletým bývalým reprezentantem Jaroslavem Bednářem.

"Po minulé sezoně jsem přemýšlel o tom, že bych si chtěl kariéru ještě o rok prodloužit. Na Slavii jsem měl závazek z minulého roku, kdy mi vedení vyšlo vstříc a pustilo mě do Kladna zahrát si extraligu, takže jsem cítil morální povinnost vrátit to klubu jak na ledě, tak mimo něj. A rozhodl jsem se i kvůli tomu, že tady hraje (nevlastní syn) Matěj," prohlásil Vampola.

První hokejová liga se bude hrát s play off a bez sestupu

Příští sezona první hokejové ligy vyvrcholí v play off a nebude se z ní sestupovat. Výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje schválil herní systém Chance ligy, který v minulém týdnu odsouhlasilo patnáct z osmnácti účastníků soutěže. Zástupci druhé nejvyšší soutěže původně uvažovali o hracím systému bez play off, ale nakonec názor změnili. Vítěz vyřazovací části může za předpokladu, že splní licenční podmínky, postoupit mezi elitu.

V základní části se všechny celky utkají tříkolově každý s každým a hrát se bude 51 kol. Čtyři nejlepší týmy postoupí přímo do play off a mužstva na 5. až 12. místě budou hrát předkolo. V něm bude třeba vyhrát tři zápasy, od čtvrtfinále se bude hrát na čtyři vítězství. Pro ostatní týmy po základní části soutěž skončí.

S ohledem na možná karanténní opatření při pokračující pandemii koronaviru bude mužstvům, která nesehrají všechny zápasy, započítán do tabulky průměrný bodový zisk. Postup do play off bude možný ale jen v případě, že mužstvo odehraje alespoň 50 procent utkání základní části.

Potvrzeno, Piráti Chomutov padají do krajské soutěže

Hokejisté Chomutova nebudou v příští sezoně startovat v první lize a přihlásili se do krajské ligy Ústeckého kraje. Piráti o svém úmyslu z ekonomických důvodů se nepřihlásit do druhé nejvyšší soutěže informovali již 22. července, dnes jejich rozhodnutí oficiálně potvrdil i Český svaz ledního hokeje (ČSLH).

"Vedení klubu Piráti Chomutov oficiálně informovalo sekretariát Českého hokeje, že vzhledem k neschopnosti doložit ve stanoveném termínu bezdlužnost vůči hokejovým subjektům a splnit tak licenční podmínky se klub nezúčastní soutěže Chance liga v sezoně 2020/21," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Hokejisté prvoligového Sokolova jsou v karanténě

Prvoligový Sokolov je dalším hokejovým týmem, který musel kvůli nemoci covid-19 přerušit přípravu a jehož hráči i realizační tým se ocitli v karanténě. Klub na svém oficiálním webu informoval o tom, že jeden z hokejistů byl pozitivně testovaný na koronavirus.

"Hráči a realizační tým absolvují ve čtvrtek 30. července testy a jsou do pátku 7. srpna v karanténě," uvedl klub na webu. Vedení věří, že se mužstvo v závěru příštího týdne vrátí zpět do přípravy na novou sezonu.

Sokolov zároveň zrušil dvě přípravná utkání. Již ve čtvrtek se totiž měl představit v Mostu a o týden později měl doma přivítat Benátky nad Jizerou.

Ze stejného důvodu jako západočeský klub přerušili v první lize přípravu i hráči Kladna a Slavie. Uzavřena musela být i aréna v Litoměřicích, kde má začít příprava Stadionu ve středu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat