Jihlava bude bourat, i extraligu by hrála v azylu. Nic nereálného, tvrdí šéf Ščerban

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 4. 2021 6:17
Co se bude dít, pokud jihlavští hokejisté zvládnou finále play off první ligy proti Kladnu? "Budeme hrát extraligu," říká přesvědčivě jednatel Dukly Bedřich Ščerban. Přestože v prosinci se má začít s bouráním Horáckého stadionu, místo kterého vyroste nová aréna za půl druhé miliardy. Jihlava tedy bude muset hrát mimo město, ať už finále vyhraje, nebo ne.
Jihlava otočila sérii proti Litoměřicím a v semifinále play off první ligy suverénně vyřadila Vsetín.
Jihlava otočila sérii proti Litoměřicím a v semifinále play off první ligy suverénně vyřadila Vsetín. | Foto: ČTK

"Jak je ten projekt nakreslený, to je něco neskutečného," mluví šéf klubu Bedřich Ščerban o plánech nového stánku. "Jsem pyšný, co architekti dali dohromady, a budu si jen přát, aby se to postavilo v plné verzi. V květnu by mělo být vydáno povolení ke stavbě," pokračuje.

Příští sezonu ještě Jihlava rozehraje na stávajícím Horáckém stadionu, který stojí v centru města od roku 1955 a pamatuje všechny úspěchy dříve vojenského klubu. V prosinci by měl jít k zemi.

Pokud Dukla ve finále první ligy, jež začíná v sobotu v Kladně, neuspěje a přímý postup do extraligy si vybojují Rytíři, bude hrát Jihlava od prosince první ligu v Pelhřimově. "To už máme smluvně zajištěné," říká Ščerban.

Extraligu by Jihlava v Pelhřimově nehrála. "Nemají tam stadion, který by prošel licenčním řízením. Náš stadion jím projde, ještě před třemi lety se tam extraliga hrála a od té doby se v podmínkách nic zásadně neměnilo," konstatuje bývalý reprezentační obránce.

A kde by Dukla v případě postupu od prosince hrála? "Rozpracovali jsme několik variant pro případ, že postoupíme. Není to nic nereálného, zatím bych nechtěl říkat konkrétní města, ale důležité je, že pokud si to tým na ledě uhraje, do extraligy půjdeme. Určitě ji neodmítneme," zdůrazňuje.

V rozhovoru před dvěma lety zmiňoval jihlavský jednatel také Havlíčkův Brod, kde je stadion zhruba o tisíc míst větší než v Pelhřimově. Spoléhá na to, že by vedení extraligy udělilo náhradnímu místu výjimku.

"Řešili bychom to se svazem a ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem. Budeme stavět multifunkční arénu za 1,2 nebo 1,5 miliardy korun, která bude přínosem pro celý hokej. Na dva roky azylu by se tak mělo nahlížet jinak, než kdybychom třeba chtěli hrát nejvyšší soutěž s nevyhovujícím stadionem," vysvětluje Ščerban.

Do nového vlastního prostředí by se jihlavský hokej mohl přestěhovat v lednu 2024. Nová stavba má nabídnout dvě ledové plochy, atletický ovál na střeše, ubytovací a stravovací služby a kompletně vybavené zázemí s tělocvičnou, posilovnou nebo rehabilitační linkou.

"Dáváme dohromady financování, jsme připraveni, že možná budeme muset projekt lehce seškrtat, ale nechceme předjímat," říká Ščerban.

Měla by Jihlava na extraligu v případě postupu potřebnou finanční sílu? Ještě vloni na podzim zařizovala pro své hráče kvůli neutěšené situaci a zastavené první lize pracovní brigády.

"Trochu se to překroutilo. Hráčům, kteří potřebovali peníze okamžitě, jsme pomohli s hledáním brigád, uvolnili jsme je pro naše partnery. Rok jsme s výjimkami bez diváků, není klub, který by s tím nebojoval," tvrdí muž, který má šest medailí z mistrovství světa a olympijských her.

"Ani před třemi lety, kdy jsme extraligu hráli, jsme nebyli nejbohatším klubem, ale zvládli jsme rozpočet po postupu navýšit. Dokázali bychom to znovu, i když bychom zase byli popelkou," usmívá se Ščerban. Před třemi lety sestoupila Dukla jako nováček až v posledním kole baráže.

Nelehká situace spojená s pandemií hráče podle Ščerbana stmelila. "Už to, jak kluci ke klubu přistoupili, ukázalo zdravý charakter týmu. Všichni jsme si pak zase uvědomili, jak je krásné, když se můžete živit něčím, co vás baví. Více si toho vážíme," podotýká.

Jihlava skončila v základní části první ligy druhá za Kladnem a prošla rovnou do čtvrtfinále play off. Tam se ovšem překvapivě natrápila proti Litoměřicím. Otáčela sérii z nepříznivého stavu 1:3, v šestém utkání byli svěřenci kouče Viktora Ujčíka dokonce necelé dvě minuty od vyřazení.

"Stahovali se nad námi mračna, ale pořád jsme věřili. Tým ukázal, že má sílu, že to nebylo jen zbožné přání. Ale povést se to nemuselo, měli jsme namále. Musím smeknout před Litoměřicemi, že na nás našly recept, dařilo se jim. Zlomili jsme to hodně silou vůle," uznává Ščerban.

V semifinále šla Dukla proti jinému bývalému ligovému vládci Vsetínu. A naopak udělala ze série, kterou všichni považovali za vyrovnanou, jasnou záležitost. Jihlava zvládla dvakrát nájezdovou loterii, proložila to dvěma výhrami 3:1 a 4:1 a bez ztráty jediného utkání postoupila.

Finálový souboj o všechno nabídne bitvu dvou nejlepších týmů základní části. Jihlava má po semifinále jedenáct dní času, aby doléčila šrámy a připravila se na soupeře, kterému velí Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec.

"Kladno je mírným favoritem, ale my určitě nejsme outsider. Je to pro mě procentuálně tak 60 na 40 ve prospěch Kladna. My do toho však půjdeme sebevědomě, tým ukázal, že soudržnost i výkonnost má," míní Ščerban.

Série odstartuje o víkendu v Kladně, ve středu a čtvrtek se přesune do Jihlavy. Extraligový nováček bude znám nejpozději ve čtvrtek 29. dubna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy