Jihlava bude bourat, i extraligu by hrála v azylu. Nic nereálného, tvrdí šéf Ščerban

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
14. 4. 2021 6:17
Co se bude dít, pokud jihlavští hokejisté zvládnou finále play off první ligy proti Kladnu? "Budeme hrát extraligu," říká přesvědčivě jednatel Dukly Bedřich Ščerban. Přestože v prosinci se má začít s bouráním Horáckého stadionu, místo kterého vyroste nová aréna za půl druhé miliardy. Jihlava tedy bude muset hrát mimo město, ať už finále vyhraje, nebo ne.
Jihlava otočila sérii proti Litoměřicím a v semifinále play off první ligy suverénně vyřadila Vsetín.
Jihlava otočila sérii proti Litoměřicím a v semifinále play off první ligy suverénně vyřadila Vsetín. | Foto: ČTK

"Jak je ten projekt nakreslený, to je něco neskutečného," mluví šéf klubu Bedřich Ščerban o plánech nového stánku. "Jsem pyšný, co architekti dali dohromady, a budu si jen přát, aby se to postavilo v plné verzi. V květnu by mělo být vydáno povolení ke stavbě," pokračuje.

Příští sezonu ještě Jihlava rozehraje na stávajícím Horáckém stadionu, který stojí v centru města od roku 1955 a pamatuje všechny úspěchy dříve vojenského klubu. V prosinci by měl jít k zemi.

Pokud Dukla ve finále první ligy, jež začíná v sobotu v Kladně, neuspěje a přímý postup do extraligy si vybojují Rytíři, bude hrát Jihlava od prosince první ligu v Pelhřimově. "To už máme smluvně zajištěné," říká Ščerban.

Extraligu by Jihlava v Pelhřimově nehrála. "Nemají tam stadion, který by prošel licenčním řízením. Náš stadion jím projde, ještě před třemi lety se tam extraliga hrála a od té doby se v podmínkách nic zásadně neměnilo," konstatuje bývalý reprezentační obránce.

A kde by Dukla v případě postupu od prosince hrála? "Rozpracovali jsme několik variant pro případ, že postoupíme. Není to nic nereálného, zatím bych nechtěl říkat konkrétní města, ale důležité je, že pokud si to tým na ledě uhraje, do extraligy půjdeme. Určitě ji neodmítneme," zdůrazňuje.

V rozhovoru před dvěma lety zmiňoval jihlavský jednatel také Havlíčkův Brod, kde je stadion zhruba o tisíc míst větší než v Pelhřimově. Spoléhá na to, že by vedení extraligy udělilo náhradnímu místu výjimku.

"Řešili bychom to se svazem a ředitelem extraligy Josefem Řezníčkem. Budeme stavět multifunkční arénu za 1,2 nebo 1,5 miliardy korun, která bude přínosem pro celý hokej. Na dva roky azylu by se tak mělo nahlížet jinak, než kdybychom třeba chtěli hrát nejvyšší soutěž s nevyhovujícím stadionem," vysvětluje Ščerban.

Do nového vlastního prostředí by se jihlavský hokej mohl přestěhovat v lednu 2024. Nová stavba má nabídnout dvě ledové plochy, atletický ovál na střeše, ubytovací a stravovací služby a kompletně vybavené zázemí s tělocvičnou, posilovnou nebo rehabilitační linkou.

"Dáváme dohromady financování, jsme připraveni, že možná budeme muset projekt lehce seškrtat, ale nechceme předjímat," říká Ščerban.

Měla by Jihlava na extraligu v případě postupu potřebnou finanční sílu? Ještě vloni na podzim zařizovala pro své hráče kvůli neutěšené situaci a zastavené první lize pracovní brigády.

"Trochu se to překroutilo. Hráčům, kteří potřebovali peníze okamžitě, jsme pomohli s hledáním brigád, uvolnili jsme je pro naše partnery. Rok jsme s výjimkami bez diváků, není klub, který by s tím nebojoval," tvrdí muž, který má šest medailí z mistrovství světa a olympijských her.

"Ani před třemi lety, kdy jsme extraligu hráli, jsme nebyli nejbohatším klubem, ale zvládli jsme rozpočet po postupu navýšit. Dokázali bychom to znovu, i když bychom zase byli popelkou," usmívá se Ščerban. Před třemi lety sestoupila Dukla jako nováček až v posledním kole baráže.

Nelehká situace spojená s pandemií hráče podle Ščerbana stmelila. "Už to, jak kluci ke klubu přistoupili, ukázalo zdravý charakter týmu. Všichni jsme si pak zase uvědomili, jak je krásné, když se můžete živit něčím, co vás baví. Více si toho vážíme," podotýká.

Jihlava skončila v základní části první ligy druhá za Kladnem a prošla rovnou do čtvrtfinále play off. Tam se ovšem překvapivě natrápila proti Litoměřicím. Otáčela sérii z nepříznivého stavu 1:3, v šestém utkání byli svěřenci kouče Viktora Ujčíka dokonce necelé dvě minuty od vyřazení.

"Stahovali se nad námi mračna, ale pořád jsme věřili. Tým ukázal, že má sílu, že to nebylo jen zbožné přání. Ale povést se to nemuselo, měli jsme namále. Musím smeknout před Litoměřicemi, že na nás našly recept, dařilo se jim. Zlomili jsme to hodně silou vůle," uznává Ščerban.

V semifinále šla Dukla proti jinému bývalému ligovému vládci Vsetínu. A naopak udělala ze série, kterou všichni považovali za vyrovnanou, jasnou záležitost. Jihlava zvládla dvakrát nájezdovou loterii, proložila to dvěma výhrami 3:1 a 4:1 a bez ztráty jediného utkání postoupila.

Finálový souboj o všechno nabídne bitvu dvou nejlepších týmů základní části. Jihlava má po semifinále jedenáct dní času, aby doléčila šrámy a připravila se na soupeře, kterému velí Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec.

"Kladno je mírným favoritem, ale my určitě nejsme outsider. Je to pro mě procentuálně tak 60 na 40 ve prospěch Kladna. My do toho však půjdeme sebevědomě, tým ukázal, že soudržnost i výkonnost má," míní Ščerban.

Série odstartuje o víkendu v Kladně, ve středu a čtvrtek se přesune do Jihlavy. Extraligový nováček bude znám nejpozději ve čtvrtek 29. dubna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Analýza: Dezinformační weby nejčastěji líčí NATO jako agresora a Rusko jako oběť

Líčení západních zemí a Severoatlantické aliance jako agresorů a Ruska jako země, která se pouze brání, je nejčastějším z narativů, které v souvislosti s napětím na rusko-ukrajinské hranici využívají české kvazi-mediální weby. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnilo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra.

Reakce podle analýzy zapadají do dlouhodobé kritiky západní orientace a podpory kroků Ruska na příslušných webech, mezi kterými má výsadní postavení česká mutace ruského propagandistického webu Sputnik.

Centrum v období od 11. do 25. ledna analyzovalo 350 textů na vybraných účtech na facebooku a na webech, které označuje za kvazi-mediální. V příslušném období podle centra využívání vybraných manipulativních a propagandistických narativů zesílilo. "V rámci analyzovaných textů obsahovalo zhruba 39 procent článků dezinformační či manipulativně-propagandistické narativy obecně podporující ruskou interpretaci situace či pozici a kroky Ruské federace," stojí v analýze.

Převládající narativ podle analýzy líčí NATO, západní státy a USA jako viníka situace a Rusko jako oběť. "Zahrnuje i subnarativ tvrdící, že obviňování Ruska z eskalace situace je jen záminka pro rozšíření NATO, posílení jeho vojenské přítomnosti na jeho východní hranici, či na další území," uvádí centrum.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

V Itálii prezidenta nezvolí ani ve čtvrtek, pravice se zdrží hlasování

Ani po čtvrtém kole hlasování nebude mít Itálie nového prezidenta. Výsledek je jasný předem kvůli postoji zástupců pravicových stran, kteří oznámili, že se ve čtvrtek hlasování zdrží. Podle agentury Reuters tím vzniká prostor, aby se představitelé levicových a pravicových uskupení shodli na kandidátovi, který bude mít šanci získat většinu hlasů v dalších kolech.

Pro zvolení hlavy státu je ve čtvrtém kole poprvé potřeba pouze nadpoloviční většina sboru volitelů, v prvních třech kolech byly nutné hlasy dvou třetin zákonodárců a zástupců regionů. Současný italský prezident Sergio Mattarella se už nechce ucházet o další sedmiletý mandát a strany dosud marně hledaly obecně přijatelného kandidáta.

S poklesem kvora se podle analytiků pravicový blok může pokusit prosadit vlastního kandidáta bez dohody s levicí a populistickým Hnutím pěti hvězd. Mezi skloňovanými jmény je předsedkyně Senátu Elisabetta Casellatiová ze strany Vzhůru Itálie bývalého premiéra Silvia Berlusconiho. Před takovým postupem ale varovali představitelé středolevicové Demokratické strany a Hnutí pěti hvězd, podle kterých by zvolení prezidenta bez širší dohody ohrozilo soužití ve vládní koalici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy