Bitka po čtyřech vteřinách načala destrukci Bostonu. Vladař inkasoval osmkrát

Aktualizováno 12. 4. 2021 11:50
Klání českých brankářů v NHL nabídlo pořádnou divočinu s hořkým koncem pro Daniela Vladaře, který při prohře Bostonu s Washingtonem 1:8 inkasoval všech osm gólů. Na druhé straně zazářil 33 zákroky Vítek Vaněček. Utkání navíc nabídlo bitku hned po čtyřech vteřinách.

Utkali se domácí Chris Wagner a Brenden Dillon z Capitals. Bostonský útočník neměl proti vyššímu a o více než deset kilo těžšímu soupeři moc šancí, ze rvačky odešel jako poražený.

Jediný okamžik, kdy Boston dokázal vyzrát na Vítka Vaněčka v brance Capitals. Puk po ním procpal do sítě Craig Smith | Foto: Reuters

Ponížení Bostonu pak pokračovalo i v hlavní disciplíně. Zatímco Washington střílel góly, Vaněček byl dlouho nepřekonatelný.

Jediný gól pustil až ve 43. minutě za stavu 0:6 z dorážky Craiga Smithe. Český brankář v posledních čtyřech startech zlikvidoval 124 ze 130 střel. Na druhé straně překonali Vladaře dvakrát T.J. Oshie, Lars Eller a Conor Sheary, který svým druhým gólem v zápase zakončil ve 25. minutě drzý průnik Vrány a zvýšil na 4:0. Vladař chytil 25 střel včetně deseti pokusů Alexandra Ovečkina, který v utkání neskóroval.

"Pro Dana to byl těžký zápas, ale věřím, že mu v určitém smyslu i pomůže, protože se musel vypořádat s nepříjemnými situacemi," uvedl trenér Bostonu Bruce Cassidy. "Hráči před ním mohli odvést lepší práci. Někteří ale také bojovali sami sebou, protože toho také nemají v lize tolik odehráno," dodal kouč, jemuž v obraně chyběli Charlie McAvoy, Brandon Carlo a Matt Grzelcyk.

Bostonu utekl už začátek a po deseti minutách prohrával o tři góly. "Věděli jsme, že úvod bude důležitý, ale nezachytili jsme ho a nabalovalo se to," povzdechl si Cassidy. David Pastrňák i Jakub Zbořil si za účast na ledě při vstřelené a inkasované brance připsali jeden záporný bod, David Krejčí dva.

Hvězda Nosek

Tomáš Nosek rozhodl jediným gólem zápasu o výhře hokejistů Vegas nad Arizonou a byl vyhlášen první hvězdou utkání.

Prosadil se v 51. minutě střelou z mezikruží přes obránce. Český útočník je v poslední době produktivní, v uplynulých 17 zápasech si připsal 13 bodů (6+7). "Je to profesionál, poctivě pracuje a hraje teď skvěle. Je přímočarý a v každém pásmu je platný. Pro soupeře se teď stal hrozbou," řekl jeden z lídrů Vegas Jonathan Marchessault na adresu Noska, který má v této sezoně bilanci 7+7 a blíží se svému maximu z ročníku 2018/19 (8+9).

Gólman Vegas Marc-André Fleury pochytal všech 14 střel a připsal si 484. výhru v kariéře, čímž se v dlouhodobých statistikách NHL vyrovnal čtvrtému Edu Belfourovi. "Je to pro mě pocta. Měl jsem štěstí na skvělé týmy a spoluhráče," řekl Fleury, který si zároveň připsal 66. nulu.

Libor Hájek po asistenci Filipa Chytila dal svůj druhý gól v sezoně, ale New York Rangers prohráli s Islanders 2:3 v prodloužení.

Rangers po první třetině prohrávali 0:2, ale ve druhé vyrovnali. Kontaktní gól dal v polovině zápasu Hájek, jehož střela od modré čáry prošla chumlem hráčů až do branky. Český obránce skóroval po osmnácti zápasech a na ledě byl i u gólu dalšího beka Brendana Smithe na 2:2. Nerozhodný stav zlomil v čase 61:13 Ryan Pulock. Výhru Islanders podpořil jedním gólem Kyle Palmieri, svým prvním od výměny z New Jersey.

Útočník New Jersey Pavel Zacha nedohrál kvůli zranění zápas Pittsburghem. Odstoupil na začátku druhé třetiny a trenér Lindy Ruff neměl po zápase bližší informace o jeho zdravotním stavu. "Je na vyšetření. Nemohl ale dokončit zápas a to nebývá moc nadějné," řekl Ruff. New Jersey bez českého útočníka podlehlo Pittsburghu 2:5. Hattrickem se blýskl Jake Guentzel.

Zaváhání Bostonu, který drží ve Východní divizi poslední postupovou příčku do play off, nevyužila Philadelphia a doma podlehla Buffalu 3:5. Flyers nad nejhorším týmem soutěže vedli 2:0 a 3:2, ale hosté v posledních třech minutách zápas otočili. Tým okolo Jakuba Voráčka ztrácí stejně jako Rangers na Boston čtyři body. Bruins mají navíc dva zápasy k dobru.

Colorado zvítězilo v Anaheimu 4:1 a opět vystřídalo v čele soutěže Toronto. Pod vítězství se gólem a dvěma přihrávkami podepsal Gabriel Landeskog a zaokrouhlil počet svých bodů v NHL na 500 (214+286).

Ritticha vyměnilo Calgary do Toronta

Český hokejový brankář David Rittich poprvé v kariéře v NHL mění dres a stěhuje se z Calgary do Toronta. Flames za osmadvacetiletého odchovance Jihlavy získali právo výběru ve třetím kole draftu v příštím roce. Rittich má v týmu lídra Severní divize zacelit mezeru při zranění jedničky Fredrika Andersena, kterého skvěle zastoupil Jack Campbell. Toronto získalo také útočníka Nicka Foligna, který dosud působil v Columbusu.

Rittichovi po této sezoně skončí dvouletá smlouva dohromady na 5,5 milionu dolarů a může se stát nechráněným volným hráčem. Po loňském příchodu Švéda Jacoba Markströma z Vancouveru odchytal v tomto ročníku jen 15 zápasů, v nichž vychytal čtyři výhry, má průměr 2,90 obdrženého gólu na zápas, úspěšnost zákroků 90,4 procenta a jednou udržel čisté konto.

Svou první smlouvu v NHL podepsal Rittich jako nedraftovaný volný hráč v červnu 2016, kdy zamířil do NHL z extraligové Mladé Boleslavi. Ve 130 duelech NHL si drží průměr 2,83 branky na utkání, úspěšnost 90,8 procenta a čtyřikrát udržel čisté konto.

V play off má zatím na kontě jediné vystoupení z loňské série 1. kola, kdy proti Dallasu za 16 a půl minuty druhé třetiny inkasoval tři branky z devíti střel při porážce 3:7. Flames po ní vypadli po prohře 2:4 na zápasy.

Rittich se po přesunu zařadí do týmu jednoho z vážných kandidátů na zisk Stanleyova poháru, protože Toronto je aktuálně s 59 body ze 41 utkání druhým nejlepším týmem soutěže za Coloradem (60 bodů). Calgary naopak ztrácí na pozice pro play off šest bodů.

Torontu v posledních deseti zápasech chyběl kvůli zranění v dolní části těla Andersen. Skvěle jej v roli jedničky zastoupil Jack Campbell, který vychytal vítězství při všech svých 11 startech a překonal tím rekord NHL v počtu výher od začátku sezony.

Třiatřicetiletý Američan Foligno se stejně jako Rittich může stát v létě nechráněným volným hráčem, protože mu končí šestiletá smlouva na 33 milionů dolarů. Maple Leafs ale jeho průměrný roční příjem 5,5 milionu dolarů do konce sezony v platovém stropu nezatíží. Rozdělí si jej totiž napůl jeho dosavadní zaměstnavatel Columbus a také San Jose, které se do transakce zapojilo.

Toronto od Sharks získalo také útočníka Stefana Noesena, který v ročníku působil převážně na farmě. Columbus získal od Maple Leafs výběry v prvním kole draftu letos a ve čtvrtém kole v příštím roce. San Jose od Toronta převzalo výběr ve čtvrtém kole letošního draftu.

Dosavadní kapitán Blue Jackets Foligno si v této sezoně připsal ve 42 zápasech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí. Bývalý hráč Ottawy, která si jej v roce 2006 vybrala v prvním kole draftu na 28. místě, má na kontě v NHL celkem 950 utkání a 482 bodů za 203 gólů a 279 přihrávek. V 51 zápasech play off zaznamenal 32 bodů za devět tref a 13 asistencí.

Osmadvacetiletý Noesen může po angažmá v Anaheimu, New Jersey, Pittsburghu a San Jose oblécit dres pátého týmu NHL. Dosud v nejlepší lize světa sehrál 204 utkání a připsal si 54 bodů za 31 branek a 23 asistencí. Ve čtyřech duelech play off jednou skóroval.

Výsledky NHL:

Boston - Washington 1:8 (0:3, 0:3, 1:2)

Branky: 43. C. Smith - 8. a 51. Oshie, 8. a 54. Eller, 10. a 25. Sheary (na druhou Vrána), 37. Dowd, 39. Wilson. Střely na branku: 35:33. Vladař odchytal za Boston celý zápas, inkasoval osm gólů z 33 střel a úspěšnost zásahů měl 75,76 procenta. Vaněček odchytal za Washington celé utkání, inkasoval jeden gól z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 97,14 procenta. Diváci: 2191 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Vaněček, 2. Sheary, 3. Oshie (všichni Washington).

Philadelphia - Buffalo 3:5 (2:0, 0:2, 1:3)

Branky: 12. Lindblom, 15. Farabee, 44. Gostisbehere - 24. S. Reinhart, 25. Ruotsalainen, 57. Skinner, 58. Asplund, 60. Mittelstadt. Střely na branku: 43:31. Diváci: 3250 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Asplund, 2. Skinner (oba Buffalo), 3. Gostisbehere (Philadelphia).

Vegas - Arizona 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka: 51. Nosek. Střely na branku: 29:14. Diváci: 3950 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Nosek, 2. M.-A. Fleury, 3. Marchessault (všichni Vegas).

Anaheim - Colorado 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)

Branky: 53. Drysdale - 8. Burakovsky, 27. Landeskog, 55. Graves, 57. MacKinnon. Střely na branku: 25:37. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. Makar (Colorado), 2. Carrick (Anaheim), 3. MacKinnon (Colorado).

New Jersey - Pittsburgh 2:5 (1:2, 0:1, 1:2)

Branky: 18. Wood, 48. P. K. Subban - 40., 42. a 59. Guentzel, 3. a 6. Sceviour. Střely na branku: 30:24. Diváci: 3600 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Sceviour, 2. Jarry, 3. Rust (všichni Pittsburgh).

NY Islanders - NY Rangers 3:2 v prodl. (2:0, 0:2, 0:0 - 1:0)

Branky: 2. Palmieri, 20. Pageau, 62. Pulock - 31. Hájek (Chytil), 33. B. Smith. Střely na branku: 32:26. Diváci: 1400 (omezený počet). Hvězdy zápasu: 1. Pulock, 2. Palmieri, 3. Sorokin (všichni NY Islanders).

Nashville - Dallas 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 11. Ellis, 23. Trenin, rozhodující sam. nájezd R. Johansen - 5. Hintz, 39. Oleksiak. Střely na branku: 20:26. Bez diváků. Hvězdy zápasu: 1. R. Johansen, 2. Saros, 3. Trenin (všichni Nashville).

2. Vegas 40 27 2 11 128:92 56
3. Minnesota 40 24 3 13 119:109 51

O zlato budou na MS osmnáctek hrát hokejisté Kanady a Ruska

Hokejisté Kanady a Ruska budou na mistrovství světa hráčů do 18 let v americkém Friscu bojovat o zlato. Čtvrtfinálový přemožitel českého týmu Kanada deklasoval v semifinále obhájce titulu z roku 2019 Švédsko 8:1. Rusové zdolali Finsko 6:5 a zahrají si podruhé za sebou ve finále, které se hraje v noci na pátek ve 3:00 SELČ. Boj o bronz startuje dnes od 23:00 SELČ.

Embiid v NBA pomohl Philadelphii 34 body, nováček Edwards sbíral rekordy

Basketbalisté Philadelphie v NBA vyhráli 135:115 v Houstonu a upevnili si první příčku ve Východní konferenci. K výhře nejvíc pomohl kandidát na nejužitečnějšího hráče soutěže Joel Embiid, jenž zaznamenal 34 bodů a 12 doskoků.

Anthony Edwards z Minnesoty sice nastřílel 42 bodů včetně osmi trojek a překonal několik nováčkovských rekordů, ani to však Timberwolves nestačilo a prohráli 135:139 s Memphisem.

Výsledky NBA:

Atlanta - Phoenix 135:103, Cleveland - Portland 105:141, Denver - New York 113:97, Houston - Philadelphia 115:135, Indiana - Sacramento 93:104, Milwaukee - Washington 135:134, Minnesota - Memphis 135:139, Orlando - Boston 96:132, Utah - San Antonio 126:94.

4. Oklahoma City 66 21 45 31,8
5. Minnesota 66 20 46 30,3