Zkrotí Chládek fotbalové sudí? Exministr údajně Peltovým favoritem č. 1 na žhavou židli po Damkové

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 4. 2016 6:03
Napětí kolem rozhodčích vrcholí. A šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta se netají tím, že pro ně hledá nového šéfa. Favoritem má být bývalý ministr školství Marcel Chládek.
Sehraná dvojice Miroslav Pelta - Marcel Chládek ještě podle všeho zdaleka neřekla své poslední slovo
Sehraná dvojice Miroslav Pelta - Marcel Chládek ještě podle všeho zdaleka neřekla své poslední slovo | Foto: Milan Kammermayer

Glosář - Nebe potemnělo a ptáci zmlkli. Namísto dívek spíš dýky se dnes obnažují a vzduchem létají teď slova ostřejší žiletek.

Český fotbal se opět ocitá ve válečném stavu. A nejen proto, že už v neděli na sebe narazí Sparta s Plzní a svedou boj o ligový titul. V nejbližších dnech a týdnech totiž půjde o víc, o vládu nad rozhodčími v příštích letech, v nových podmínkách samostatné ligy.

Sotva dala vale funkci předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, už je Sparta v klinči s Miroslavem Tulingerem, byť bylo řečeno, že po ní jen dojede sezonu.

Šéf asociace Miroslav Pelta už v uplynulých dnech jasně naznačil (více zde), že v komisi rozhodčích míní uskutečnit zásadní průvan. A zdroje Aktuálně.cz se shodnou, že jeho hlavní kandidát se jmenuje Marcel Chládek.

Není to tak dávno, co v téhle zemi působil jako ministr školství, mládeže a tělovýchovy. Teď je navíc Chládek na Strahově po ruce, jakožto zaměstnanec FAČR. A jisté je, že kupříkladu mediální zájem s funkcí spojený by mu nepříjemný rozhodně nebyl. Kandidátů je však víc, přinejmenším ještě jeden, dokonce z podobných sfér jako Chládek, ostatně záhy se k němu dostaneme.

Odpověď na otázku, které jméno se v příslušné kolonce strahovské hierarchie v létě objeví, však vlastně samo o sobě není tím nejpodstatnějším. Důležité je, jestli od nově vybraného šéfa rozhodčích povedou opět nitky a drátky k tradičnímu principálovi.

Roman Bebr se vám sice klidně upíše vlastní krví, že s rozhodčími nemá už léta pranic společného. Potíž je ale v tom, že to českému místopředsedovi FAČR pořád nikdo nevěří.

Teď je otázkou, jestli šéf asociace Pelta spolu s Ligovou fotbalovou asociací, která má novou samostatnou ligu řídit, svedou jen další přeobsazení poslušné marionety, nebo zda vzduchem šmiknou nůžky a tradiční provázky se zpřetrhají. V takovém případě čekejme válku, jaká tu ještě nebyla.

Mluví se o Mlsnovi nebo několika dnešních sudích

Slíbili jsme představit i další údajné kandidáty. Zdůrazněme, že v žádném případě nejde o nijak oficiální seznam. Spíš soupis jmen, která mezi rozhodčími a lidmi, co se kolem nich pohybují, v posledních dnech kolují. Nicméně bylo by spíš s podivem, kdyby se někdo právě z této nominace ve funkci nakonec skutečně neobjevil.

Už jsme zmínili Marcela Chládka, bývalého rozhodčího na pomezí druhé a třetí ligy, který udělal politickou kariéru v ČSSD, nejprve jako náměstek hejtmana (Ratha) ve Středočeském kraji, posléze jako senátor a ministr školství. Jak známo, funkci musel opustit v květnu loňského roku pro podezření z údajného bossingu a obtěžování spolupracovnic.

Široce otevřená náruč Miroslava Pelty jej následně čekala na Fotbalové asociaci ČR, kde se Chládek stal generálním manažerem státních reprezentací a fotbalových akademií.

Dalším, pro mnohé jistě překvapivým kandidátem na pozici šéfa rozhodčích má být Petr Mlsna. Někdejší ministr bez portfeje a šéf Legislativní rady vlády působil posléze jako náměstek na ministerstvu školství a nyní na ministerstvu vnitra. Málokdo si dnes uvědomuje, že se zhruba před deseti lety objevoval též jako fotbalový rozhodčí zhruba na úrovni druhé ligy. Tady je ostatně důkaz.

Další potenciální kandidáti už se rekrutují z řad současných rozhodčích. Padají jména Jana Jílka, Martina Wilczeka či Radka Příhody.

Zlé jazyky tvrdí, že Berbr s Damkovou hodlali předat po Euru žezlo Pavlu Královcovi, jenže to je podle všeho v danou chvíli politicky neprůchozí.

Sparta zamávala válečnou sekerou

O tom, jak vyhrocená je nyní atmosféra, svědčí stylizace prohlášení, kterým se fotbalová Sparta oficiálně ohradila vůči aktuálním aktivitám současného šéfa rozhodčích Miroslava Tulingera.

"AC Sparta Praha se ostře ohrazuje proti nekonzistentnímu a manipulativnímu přístupu předsedy komise rozhodčích Tulingera k mediálním hodnocením výkonu rozhodčích v zápasech Synot ligy.

Zatímco v minulých týdnech se předseda Tulinger velmi umírněně a shovívavě vyjadřoval k zásadním a zcela očividným pochybením rozhodčích, které ovlivnily průběh a výsledky jiných utkání, v případě velmi sporných a nepřehledných situací ve včerejším zápase Dukla-Sparta přistoupil k agresivní aktivní medializaci a velmi ostré kritice rozhodčích.

Pan Tulinger tím prokázal, že nevykonává svou roli objektivně a nestranně. Vyzýváme ho, aby se tímto, ani jiným způsobem nepokoušel vykonávat tlak na rozhodčí rozhodující zápasy Synot ligy v jejím zbývajícím průběhu."

Jistě uznáte, že tam už chybí snad jen obligátní oslovení: "Smrdutý opossume!"

Šlágr v multidimenzi na O2 Sport výhradně o sudích

Co se vlastně stalo? Sparta se víceméně ohradila proti tomu, že zatímco k přehmatům sudích v jarních duelech Viktorie Plzeň komise rozhodčích ani její lídři obvykle žádné své stanovisko veřejnosti nesdělovali, nebo se omezili na pár krátkých stručných vět, tak po skandálním utkání Dukla-Sparta zareagoval Miroslav Tulinger jinak.

Iniciativně svolal na Strahov mediální briefing a odprezentoval nejen dosud nezveřejněné záběry ze závěru inkriminovaného utkání, ale přidal i své hodnocení, ve kterém výkon sudích ostře zkritizoval. Vše shrnul do věty, že došlo k hrubému ovlivnění zápasu ve prospěch Sparty (více zde).

Což je sice pravda, nicméně Sparta poukazuje na to, že když třeba sudí Michal Paták a jeho skvadra pomohli Plzni zvítězit nad Zlínem, když netrestali Petrželovo simulování a neviděli jeho evidentní ruku, použitou při zpracování míče, krátce před rozhodujícím gólem (více zde), Tulinger žádné briefingy nepořádal a sudího Michala Patáka mediálním bahnem neprotáhl. Což je také pravda.

Zápas Sparta-Plzeň bude v neděli řídit moravský rozhodčí Miroslav Zelinka, jako asistenti mu budou pomáhat Jan Paták a Petr Caletka.

Pozoruhodné je, že televize O2 Sport, která bude duel exkluzivně vysílat, zařadí do své multidimenze i alternativní zvukovou stopu, ve které se budou pravidlový expert Robert Henn a internacionál Ladislav Vízek věnovat v průběhu utkání výhradně a speciálně výkonu rozhodčích. A to v každém detailu jejich počínání.

Jestli bude ligový šlágr také trochu i o fotbale, nebo zase jen o rozhodčích, se dozvíme už v neděli.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Merkelová podpořila na mítinku svého stranického kolegu Lascheta, varovala před levicovou vládou

Německá dosluhující kancléřka Angela Merkelová na mítinku ve Stralsundu osobně podpořila svého stranického kolegu z konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, který se chce po nedělních parlamentních volbách postavit do čela Německa. Ústředním tématem setkání s voliči, při kterém vydatně pršelo, bylo varování před levicovým obratem Německa, který by mohl nastat v případě vítězství sociálnědemokratického kandidáta Olafa Scholze.

"Budeme se muset vrátit k řádným financím," prohlásila Merkelová s tím, že Německo má nyní nadměrné výdaje kvůli následkům pandemie nemoci covid-19. Masivní podpora k udržení pracovních míst vedla k velkému zadlužení. Pokud by volby vyhrál Scholz a do vlády pozval vedle Zelených také postkomunistickou Levici, rozpočtové hospodaření by podle kancléřky do pořádku nedal.

Laschet před koalicí sociálních demokratů, Zelených a Levice varuje opakovaně, podle něho by to znamenalo politické zemětřesení. Před politickým obratem země doleva varoval i Michael Sack, konkurent sociálnědemokratické premiérky Meklenburska-Předního Pomořanska Manuely Schwesigové. V této spolkové zemi se v neděli vedle parlamentních voleb konají i zemské volby, do kterých konzervativce vede Sack.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

České fotbalistky deklasovaly doma v kvalifikaci MS Kypr

České fotbalistky deklasovaly ve druhém kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v roce 2023 na domácím hřišti Kypr 8:0 a dostaly se se čtyřmi body do čela neúplné tabulky skupiny C. Andrea Stašková s Lucií Martínkovou daly v Liberci dvě branky, po jedné přidaly Kamila Dubcová, Tereza Krejčiříková, Klára Cvrčková a jeden gól byl vlastní.

Osmigólovým vítězstvím vyrovnaly svěřenkyně trenéra Karla Rady výhru nad Ázerbájdžánem z kvalifikace MS ze srpna 2010. Jejich rekordním triumfem je vítězství 12:0 nad Litvou z roku 1997.

Ve druhém duelu skupiny C se dnes od 20:45 představí favorizované Nizozemky na hřišti Islandu.

České reprezentantky chtěly v Liberci navázat na úspěšný úvod kvalifikace, kdy v prvním zápase remizovaly na hřišti obhájkyň stříbra a úřadujících evropských šampionek z Nizozemska 1:1. Proti kyperskému outsiderovi se dostaly do vedení už v 9. minutě, kdy povedenou týmovou akci zakončila Stašková.

O tři minuty později se podařilo Češkám náskok zvýšit poté, co si centr Szewieczkové srazila do vlastní brány Charalambusová. Radův výběr dál udával tempo hry a v úvodní půlhodině se prosadila i důrazně dorážející Dubcová. Do přestávky se trefila po přihrávce Staškové tvrdou střelou také Krejčiříková.

Také ve druhé části Češky dominovaly a po dvou přesných hlavičkách Martínkové a další trefě Staškové se dostaly do vedení o sedm gólů. Konečný stav zpečetila ve třetí minutě nastaveného času střídající Cvrčková. Dvacetiletá útočnice dosáhla premiérové branky při prvním startu v národním dresu.

Na mistrovství světa, které budou v roce 2023 společně hostit Austrálie a Nový Zéland, z Evropy přímo postoupí devět vítězů kvalifikačních skupin, celky z druhých míst čeká baráž. Radovy svěřenkyně usilují o premiérovou účast na velkém turnaji.

Utkání skupiny C kvalifikace mistrovství světa 2023 fotbalistek v Liberci:

ČR - Kypr 8:0 (4:0)

Branky: 9. a 63. Stašková, 56. a 65. Martínková, 12. vlastní Charalambusová, 26. Dubcová, 42. Krejčiříková, 90.+3 Cvrčková.

Sestava ČR: Votíková - Šlajsová (71. Ringelová), Bertholdová, Necidová, Bartoňová (57. Mrázová) - Krejčíříková (58. Bužková), Cahynová, Dubcová - Stašková, Martínková (71. Cvrčková), Szewieczková (57. Chlastáková). Trenér: Rada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy