Návrat s velkým aplausem. Eriksen osm měsíců po kolapsu na Euru zase hraje

Aktualizováno 26. 2. 2022 20:51
Dánský reprezentant Christian Eriksen se osm měsíců po srdečním kolapsu během Eura vrátil k soutěžnímu fotbalu. Třicetiletý záložník v domácím utkání proti Newcastlu vystřídal v 52. minutě krajana Mathiase Jensena, porážku oslabeného Brentfordu 0:2 ale neodvrátil.
Christian Eriksen při návratu na hřiště po srdečním kolapsu.
Christian Eriksen při návratu na hřiště po srdečním kolapsu. | Foto: Reuters

Vedoucí Manchester City udolal 1:0 Everton. Tottenham zvítězil 4:0 na hřišti Leedsu a v neúplné tabulce se bodově dotáhl na šestý West Ham. Manchester United doma jen remizoval bez branek s předposledním Watfordem.

Pro Brentford se záchranářský duel s Newcastlem od začátku nevyvíjel dobře. Už v 11. minutě dostal po tvrdém šlapáku na Targetta červenou kartu Dasilva a oslabený nováček se postupně dostal pod velký tlak. Ten gólově zužitkoval nejprve hlavou Joelinton a v závěru první půle po rychlém brejku Willock, jenž se trefil v lize podruhé za sebou.

Krátce po pauze přišel dlouho očekávaný moment. Za dlouhého aplausu domácích i hostujících fanoušků vyběhl na hřiště Eriksen, jenž nastoupil k soutěžnímu utkání poprvé od června a úvodního zápasu Eura proti Finsku, během kterého zkolaboval a na hřišti byl oživován. Lékaři mu následně voperovali kardioverter-defibrilátor a Eriksen musel ukončit angažmá v Interu Milán, protože v italské lize s ním hrát nesmí.

Teď se dánský reprezentant vrátil do Premier League, ve které už nastupoval šest a půl roku za Tottenham. Po jeho příchodu na hřiště se hra nováčka zvedla, "Straky" ale náskok víceméně kontrolovaly a prodloužily sérii neporazitelnosti na sedm utkání. Newcastle se v tabulce posunul na 14. místo, Brentford je o bod zpět patnáctý.

Utkání Evertonu s Manchesterem City předcházel emotivní úvod, který dovedl domácího obránce Mykolenka i jeho ukrajinského krajana v barvách City Zinčenka k slzám. Domácí hráči vyběhli na hřiště s ukrajinskými vlajkami na ramenou, hosté zase s natištěnými vlajkami na bundách. Podporu v boji proti ruské agresi vyjádřili Ukrajincům také diváci. Do zápasu nakonec ani jeden z ukrajinských reprezentantů nezasáhl.

Duel rozhodl v 82. minutě Foden a "Citizens" částečně napravili porážku z minulého kola proti Tottenhamu. Obhájci titulu drží šestibodový náskok před Liverpoolem, který má zápas k dobru.

Tottenham skóroval třikrát od 10. do 27. minuty. Na úvodní trefu Dohertyho navázal druhou brankou po lednovém příchodu do Anglie Kulusevski a třetí gól přidal pohotovým volejem Kane. Anglický kanonýr navíc v 85. minutě připravil desátý ligový gól v sezoně nejlepšímu střelci týmu Son Hung-minovi.

Leeds inkasoval popáté v řadě minimálně tři góly, což se v historii Premier League stalo pouze Sunderlandu v roce 2005. Svěřenci trenéra Bielsy navíc získali z posledních šesti utkání jediný bod a propadli se na 16. místo.

Manchester United sice neprohrál v lize osmkrát po sobě, opět ale ztratil body v boji o první čtyřku a účast v Lize mistrů. Proti Watfordu měli "Rudí ďáblové" největší šanci hned v úvodu, Ronaldo ale trefil z otočky jen tyč. Portugalská hvězda má po Novém roce na kontě z deseti soutěžních duelů stále jen jeden zásah.

Utkání dvou týmů ze středu tabulky mezi Brightonem a Aston Villou začalo kvůli problémům v dopravě hostujícího celku s půlhodinovým zpožděním. "Villans" komplikace nerozhodily a v 17. minutě je poslal do vedení pravý obránce Cash. Polský reprezentant po gólu sundal dres a nápisem na triku na dálku povzbudil kolegu z národního týmu Tomasze Kedzioru, který nastupuje za Dynamo Kyjev a během vpádu ruských vojsk zůstal i s rodinou v ukrajinské metropoli. Druhý gól dal v 68. minutě Watkins.

Anglická fotbalová liga - 27. kolo:

Leeds - Tottenham 0:4 (10. Doherty, 15. Kulusevski, 27. Kane, 85. Son Hung-min), Brentford - Newcastle 0:2 (33. Joelinton, 44. Willock), Crystal Palace - Burnley 1:1 (9. Schlupp - 46. vlastní Milivojevič), Manchester United - Watford 0:0, Brighton - Aston Villa 0:2 (17. Cash, 68. Watkins), Everton - Manchester City 0:1 (82. Foden).

1. Manchester City 27 21 3 3 64:17 66
2. Liverpool 26 18 6 2 70:20 60
3. Chelsea 25 14 8 3 49:18 50
4. Manchester United 27 13 8 6 44:34 47
5. Arsenal 24 14 3 7 38:27 45
6. West Ham United 26 12 6 8 45:34 42
7. Tottenham 25 13 3 9 35:32 42
8. Wolverhampton 25 12 4 9 24:20 40