Ruské peníze ne. Schalke odstraní jméno sponzora, Manchester vypoví smlouvu Aeroflotu

Sport ČTK Sport, ČTK
24. 2. 2022 17:37
Invaze Ruska na Ukrajinu ovlivňuje i sportovní svět. Fotbalové kluby v Evropě se distancují od peněz z Ruska. Schalke nebude mít na svých dresech dále svého hlavního sponzora Gazprom. Manchester United neprodlouží smlouvu s Aeroflotem.
Jméno ruského plynárenského gigantu zmizí z dresů Schalke
Jméno ruského plynárenského gigantu zmizí z dresů Schalke | Foto: Reuters

"Vzhledem k vývoji událostí se FC Schalke rozhodlo odstranit logo hlavního sponzora Gazprom z klubových dresů. Nahrazeno bude nápisem Schalke 04," uvedli zástupci týmu na Twitteru.

Z představenstva klubu z Gelsenkirchenu, který stejně jako například Ligu mistrů dlouhodobě sponzoruje ruský státní podnik Gazprom, už odstoupil Matthias Warnig.

Právě tento šestašedesátiletý podnikatel v představenstvu zastupoval plynárenský gigant, který se Schalke úzce spolupracuje už patnáct let a smlouvu s ním má až do roku 2025.

Sám Warnig je na sankčním seznamu USA, zapojoval se také do programu Nord Stream 2, což je mnohamiliardový projekt Gazpromu a evropských společností, a má blízko i k prezidentu Vladimiru Putinovi.

Manchester United je zase připravený ukončit po napadení Ukrajiny partnerství s ruskými aerolinkami Aeroflot, které trvá od roku 2013. Smlouvu klub se společností prodloužil v roce 2017, její hodnota byla 40 milionů liber (v přepočtu zhruba 1,2 miliardy korun).

United, kteří už ke středečnímu duelu Ligy mistrů s Atlétikem Madrid využili jiného přepravce, budou vyjednávat s jinými aerolinkami, nejpravděpodobněji s Qatar Airways.

Otazník zatím visí nad Chelsea, kterou vlastní ruský miliardář Roman Abramovič, Putinův blízký přítel. Londýnský klub se zatím k invazi na Ukrajinu na rozdíl například právě od Manchesteru nevyjádřil.

V sídle klubu se Abramovič údajně neukázal už měsíce a podle deníku Marca je pravděpodobné, že bude na sankčním seznamu a nebude mít dovolen vstup do Spojeného království.

 

Právě se děje

Další zprávy