"Řekl bych, že studie podporuje to, s čím jsem přišel už dříve. A to že fotbal nepředstavuje skutečné riziko infekce," citovala dánská média profesora virologie Allana Randrupa Thomsena z ústavu imunologie a mikrobiologie na kodaňské univerzitě.
V Aarhusu vypočítali délku kontaktu, který je z hlediska možné nákazy rizikový, na základě 14 vybraných ligových zápasů. Lékaři obecně předpokládají, že dvoumetrový rozestup je dostatečný k tomu, aby se zdravý člověk od nemocného nenakazil.
Podle studie jsou nejrizikovějšími posty na hřišti pozice ve středu pole, kde jsou fotbalisté v kontaktu nejčastěji. Naopak brankáři a obránci se do kontaktů dostávají nejméně.
Pokud by na hřišti bylo najednou více nakažených, doba rizikového kontaktu s ostatními zdravými hráči by rostla. Dva fotbalisté by strávili v užším než dvoumetrovém přiblížení k dalším necelé tři minuty, tři hráči pak čtyři a půl minuty.
Podle virologa je potřeba, aby se zároveň dodržovala přísná hygienická opatření. Studie totiž nevzala v potaz například dotýkání se míče rukou při autových vhazováních a před rohovými kopy nebo přítomnost realizačních týmů.