Neymarův přestup rozmrzel i Wengera. Podle expertů vězí za nejdražším přestupem politika

ČTK ČTK
4. 8. 2017 14:58
Rekordní přestup Neymara z Barcelony do Paris St. Germain je podle expertů hlavně politickým gestem, trenéra Arsenalu Arséna Wengera ale příliš nepotěšil.
Neymar
Neymar | Foto: Reuters

Paříž - Přestup brazilského útočníka Neymara z Barcelony do Paris St. Germain za rekordních 222 milionů eur (zhruba 5,8 miliardy korun) nemá z obchodního hlediska pro francouzský celek smysl. Podle odborníků jde spíš o politické gesto katarských majitelů klubu, aby se o arabské zemi začalo mluvit v souvislosti se sportem, a ne kvůli údajné podpoře terorismu.

"Pro klub nedává přestup žádný smysl," citovala agentura Retuers finančního experta Roba Wilsona z university v Sheffieldu. "Ať se na to podívám z jakéhokoliv úhlu, tak nikde nevidím žádnou možnost, aby klub zvýšil příjmy a pokryl tak alespoň část přestupní částky. Sportovní hledisko je samozřejmě něco jiného, ale z ekonomického pohledu se jim to nemůže vyplatit," dodal.

Paris St. Germain využil výstupní klauzule v Neymarově smlouvě s Barcelonou a zaplatil za něj 222 milionů eur, což více než zdvojnásobilo dosavadní rekord Paula Pogby. Za francouzského záložníka Manchester United loni poslal do Juventusu 105 milionů eur.

Roztáčející se spirála cen fotbalistů se nelíbí mimo jiné trenérovi Arsénu Wengerovi. Kouč Arsenalu vidí problém ve struktuře vlastnictví klubů, které za posledních patnáct let zcela proměnilo fotbal. "Jakmile země vlastní klub, je možné všechno. Je čím dál těžší respektovat finanční fair play, protože existují různé přístupy nebo různé zájmy zemí, aby je takoví hráči reprezentovali," řekl Wenger.

Starosti mu dělá i nekontrolovatelná situace na přestupním trhu, oceňování hráčů je podle něj nevypočitatelné a zcela nelogické. "Také to vypadá, že zrychluje inflace. Hranici 100 milionů eur jsme překročili vloni a jen o rok později se dostáváme přes 200 milionů," připomněl. "Když si uvědomíme, že Trevor Francis byl prvním hráčem za milion liber (v roce 1979) a jak nerozumné se to zdálo, uvidíme, jak daleko jsme se dostali a jak fotbal narostl," dodal.

Arsenal překonal vlastní přestupový rekord před měsícem, když za francouzského útočníka Alexandra Lacazettea zaplatil 46,5 milionu liber. Podle Wengera ale nemůže konkurovat bohatším klubům. "Stále fungujeme s rozumem. A nejsme jediní. Myslím, že 99 procent klubů tak funguje, ale na této úrovni konkurovat nemůžeme," uvedl.

Dosavadní přestupové rekordy se v drtivé většině týkaly transferů hráčů do větších a úspěšnějších klubů, což však není Neymarův případ. Zatímco Barcelona pětkrát vyhrála Ligu mistrů a na domácí scéně získala 24 titulů, pařížský celek má šest ligových triumfů a v pohárech na úspěch stále čeká.

Podle profesora Simona Chadwicka z univerzity v Salfordu zde jde mimo jiné o chytré politické gesto majitelů klubu. Katar v současnosti čelí kritice dalších arabských států kvůli údajné podpoře terorismu. "Přestup, jakkoliv bude prospěšný pro klub, mohl být motivován i snahou o nenásilné politické sdělení. Zatímco Saúdská Arábie chce, aby svět o Kataru mluvil negativně, Dauhá se naopak díky Neymarovi stalo centrem největšího příběhu v nejsledovanějším sportu na světě," prohlásil.

Pro peníze to nedělám, tvrdí Neymar

Samotný nejdražší fotbalista historie každopádně odmítl, že by přestoupil do Paris St. Germain kvůli tomu, že v Barceloně nebyl v konkurenci Lionela Messiho hlavní hvězdou týmu. Řídil se prý srdcem a touhou po něčem větším a po nové výzvě. Tvrdí, že peníze pro něj nehrály roli, i když si vydělá 45 milionů eur (1,17 miliardy korun) ročně před zdaněním. PSG za něj zaplatil rekordních 222 milionů eur (zhruba 5,8 miliardy korun), což je více než dvojnásobek dosud zaplacené sumy za jednoho hráče.

"Odejít z Barcelony bylo jedno z nejtěžších rozhodnutí, jaké jsem kdy dělal. Je to jen o ambicích. PSG má podobné ambice jako já. Chce něco víc, větší výzvu. Srdce mi řeklo, ať to udělám," prohlásil Neymar na své první tiskové konferenci v Paříži.

Nová posila PSG Neymar
Nová posila PSG Neymar | Foto: Reuters

"Rozhodně to nemá nic společného s tím, že jsem v Barceloně nebyl hlavní hvězdou. Kvůli tomu jsem neodešel. Motivuje mě pomoci získat PSG nové trofeje, po kterých tu touží," naznačil přání vyhrát s francouzským klubem Ligu mistrů.

Uvědomuje si, jeho přestup přitahuje pozornost především kvůli astronomickému odstupnému a celkově penězům, ty ale pro něj prý nebyly důvodem k odchodu z Barcelony. "Těžko to budu vysvětlovat lidem, kteří mě neznají, ale mě nikdy nemotivovaly peníze. Pro mě je rozhodující spokojenost má a mé rodiny. Kdybych se řídil jen podle peněz, tak jsem asi v jiném klubu a jiné zemi. Opravdu mě mrzí, že lidé uvažují tímto způsobem," řekl kapitán brazilské reprezentace. "Chci psát historii PSG. To je jediný důvod, proč tu jsem," dodal pětadvacetiletý útočník.

Role nejdražšího hráče historie se nebojí. "Rozhodně to pro mě není břímě. Vážím 69 kilogramů a tohle mě o nic víc nezatíží. Samozřejmě to přináší velký tlak, ale na ten jsem zvyklý a vše jsem si dobře promyslel. Život nikdy není snadný a Bůh mi něco přichystal," dodal.

Zatímco Paříž svého nového hrdinu vítá, v Barceloně ho označují za zrádce a přirovnávají k Portugalci Luísi Figovi, který v roce 2000 přestoupil do Realu. Katalánský celek dokonce Neymarovi nevyplatí bonus 26 milionů eur, který měl dostat po loňském prodloužení smlouvy do roku 2021. Klub je zklamán i Neymarovým chováním při snaze vynutit si přestup.

Neymar však odmítá, že by se zachoval špatně. "Mrzí mě, že si o mně tohle fanoušci myslí. Doufám, že je to jen menšina. Nikdy jsem k nim neztratil respekt. Každý hráč by měl mít možnost se svobodně rozhodnout, zda chce zůstat či jít za novou výzvou. Nikdo nemá povinnost zůstat, když si přeje odejít," prohlásil hráč, který dal za Barcelonu ve 186 zápasech 105 branek.

"Barcelona je skvělý klub, mám tam přátele a nebylo snadné odejít. Ale takový je fotbal. Chci všem poděkovat, jak se tam ke mně chovali, ale nastal správný čas odejít. První člověk, kterému jsem své rozhodnutí oznámil, byl trenér Ernesto Valverde. Respektuji jeho i klub," dodal.

V PSG naváže spolupráci s kolegy z národního týmu Thiagem Silvou, Danim Alvesem, Lucasem Mourou a Marquinhosem. "Samozřejmě jsou to mí přátelé a těším se na ně. Ale rozhodně to nehrálo roli při mém rozhodování. Přicházím kvůli celému klubu. Do rozhodování mi chtělo mluvit hodně lidí, ale já se prostě zeptal svého srdce a to řeklo: Jdi do PSG," řekl Neymar.

Poprvé by měl nastoupit už v sobotu v úvodním kole francouzské ligy proti Amiens. "Jsem hladový po fotbale a vždy chci hrát, takže jsem připravený na Amiens. Mám za sebou část přípravy, jen jsem teď přerušil trénink na dva dny. Ale už se nemohu dočkat, až obléknu dres PSG. Ještě jsem ani nemluvil s trenérem, tak nevím, jaké se mnou má plány," dodal.

Poděkoval argentinskému záložníkovi Javieru Pastoremu, že mu přenechal dres s číslem 10. "Moc mu za to děkuji. Překvapilo mě to a doufám, že se mu za to budu moci odvděčit," řekl Neymar.

Přestup Neymara udělá PSG obrovskou reklamu, částka za něj je sice závratná, ale mají spočítané, že se jim ty peníze vrátí, říká Jiří Müller. | Video: DVTV, Filip Horký
 

Právě se děje

před 14 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy