Ligue 1

Ligue 1

Nejvyšší francouzská fotbalová soutěž, kterou hraje 20 týmů. Pořádá se od roku 1932. Týmy hrají systémem dvakrát každý s každým, po 38 kolech je vyhlášen mistr. Poslední tři týmy sestupují do soutěže Ligue 2.

Úřadujícím mistrem je celek Paris Saint Germain, který vybojoval svůj šestý titul. Nejúspěšnějším klubem Francie je s deseti tituly mužstvo Saint Étienne.

Tabulku sezony 2015-16 najdete zde.

Domenech i Pochettino v prvních zápasech jen remizovali

Bývalý trenér francouzské reprezentace Raymond Domenech při návratu na lavičku po deseti letech dovedl fotbalisty Nantes k remíze s favorizovaným Rennes. O záchranu bojující domácí uhráli se čtvrtým týmem tabulky v 18. ligovém kole bod za bezbrankový zápas.

Remízou začal také nový trenér Paris St. Germain Mauricio Pochettino. Obhájci titulu měli sice nad St. Etienne převahu, ale po vyrovnání Moiseho Keana se 14. celkem tabulky hráli nakonec 1:1. Na druhém místě tabulky PSG ztrácí tři body na první Lyon, který si dnes poradil 3:2 s Lens.

Nice se ligovou výhrou nad Angers naladilo na Slavii

 Fotbalisté Nice se ve francouzské lize vítězně naladili na čtvrteční zápas Evropské ligy v Praze proti Slavii. Utkání 9. kola domácí soutěže na hřišti Angers vyhráli hladce 3:0.

Úvodní branku vstřelil po 12 minutách hry Rony Lopes po přiklepnutí Danteho. Ještě v první půlhodině hry proměnil penaltu Pierre Lees Melou po faulu brankáře. Pátý ligový zápas s bodovým ziskem v řadě pak Nice podtrhl v 77. minutě alžírský záložník Hičam Budáví.

Nice je ve francouzské lize na čtvrté příčce, na vedoucí Paris Saint-Germain ztrácí čtyři body.

Tři fotbalisté Lille se nakazili koronavirem

Tři fotbalisté Lille se nakazili koronavirem a nemohou se připravovat s týmem na novou sezonu. Portugalský reprezentant Renato Sanches je v současnosti ve své vlasti a před cestou do klubu se musí prokázat dvěma negativními testy. Další záložníci Jonathan Ikoné a Jonathan Bamba jsou podle trenéra Christopha Galtiera bez příznaků nemoci a měli by se brzy připojit k týmu.

Lille v sobotu porazilo v přípravném utkání belgický Mouscron 2:1, ani jeden ze tří nakažených hráčů do zápasu nezasáhl.

Francouzská liga, jejíž minulý ročník se kvůli koronaviru nedohrál, má začít 23. srpna. Lille obsadilo v předčasně ukončené soutěži čtvrté místo a čeká ho také start v Evropské lize.

Zdroj: ČTK

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Zdroj: ČTK

Nová sezona francouzské fotbalové ligy by měla začít 23. srpna

Zatímco ve většině evropských zemí se připravují na dohrání aktuální sezony či ji už například jako v Česku a Německu dohrávají, ve Francii plánují příští ročník. Vedení profesionálních soutěží LFP dnes oznámilo, že sezona 2020/21 první ligy by měla začít 23. srpna.

Francouzi svou nejvyšší fotbalovou soutěž předčasně ukončili na konci dubna v reakci na rozhodnutí vlády zakázat kvůli koronavirové pandemii do září všechny velké sportovní akce.

Kalendář příští sezony je nicméně pouze provizorní, neboť LFP musí počkat na rozhodnutí UEFA ohledně dohrání evropských pohárových soutěží. Francie má v Lize mistrů díky Paris Saint-Germain a Lyonu ještě dvojnásobné zastoupení, takže by hrozila termínová kolize. UEFA chce poháry dohrát také v srpnu.

Na rozdíl od startu ligy ještě není jasné, kdy se uskuteční vyvrcholení Francouzského a Ligového poháru. Čeká se na přesné informace od úřadů, za jakých podmínek by bylo možné tyto zápasy odehrát.

Zdroj: ČTK

Vedení francouzské ligy si vezme půjčku na vyplacení TV práv

Francouzská fotbalová liga (LFP) si vezme státem zaručenou půjčku, aby mohla klubům z první a druhé ligy vyplatit peníze za televizní práva, o které by jinak kvůli předčasně ukončenému ročníku přišly. LFP o tom rozhodla na dnešním valném shromáždění.

LFP ukončila sezonu ve čtvrtek, poté co tamní vláda o dva dny dříve kvůli pandemii koronaviru zakázala až do září všechny velké sportovní akce. Vítězem nedohraného ročníku se stal Paris St. Germain, sestupujícími Toulouse a Amiens.

Díky půjčce zaplatí vedení soutěže klubům slíbené částky. "Tyto sumy pokrývají poslední dvě splátky za audiovizuální práva pro sezonu 2019/20, původně plánované na 5. dubna a 5. června," uvedla LFP v prohlášení.

Některým klubům se předčasný konec ročníku nezamlouvá. Olympique Lyon bude požadovat náhradu škod, které vyčíslil na desítky milionů eur. Právní kroky zvažuje rovněž sestupující Amiens, které dnes vyzvalo ligové vedení, aby rozhodnutí přezkoumalo. Amiens za nejspravedlivější řešení považuje rozšíření soutěže pro nadcházející sezonu o dva týmy na 22.

Zdroj: ČTK

Fotbalista Sambia může po nákaze koronavirem opustit nemocnici

Stav francouzského fotbalisty Juniora Sambii z Montpellieru se po komplikacích vyvolaných koronavirem zlepšil natolik, že může opustit nemocnici. Klub o tom informoval na sociální síti.

"Všichni máme radost, že ti je lépe. Doufáme, že tě brzy uvidíme na hřišti," napsal klub na twitteru.

Třiadvacetiletý záložník byl minulý týden hospitalizován. První test měl Sambia negativní, opakovaný už nákazu potvrdil. Lékaři pak hráče uvedli do umělého spánku. Jeho stav se ale zlepšil, lékaři ho probudili a fotbalista začal dýchat bez přístrojů.

Ve Francii byla tento týden sezona předčasně ukončena poté, co vláda kvůli pandemii nového typu koronaviru zakázala až do září všechny velké sportovní akce. Vítězem nedohrané ligy se stal Paris St. Germain, sestupujícími Toulouse a Amiens.

Některým klubům se však předčasný konec ročníku nezamlouvá. Olympique Lyon bude požadovat náhradu škod, které vyčíslil na desítky milionů eur. Právní kroky zvažuje rovněž sestupující Amiens.

Zdroj: ČTK
Pokračovat