Ligue 1

Ligue 1

Nejvyšší francouzská fotbalová soutěž, kterou hraje 20 týmů. Pořádá se od roku 1932. Týmy hrají systémem dvakrát každý s každým, po 38 kolech je vyhlášen mistr. Poslední tři týmy sestupují do soutěže Ligue 2.

Úřadujícím mistrem je celek Paris Saint Germain, který vybojoval svůj šestý titul. Nejúspěšnějším klubem Francie je s deseti tituly mužstvo Saint Étienne.

Tabulku sezony 2015-16 najdete zde.

Lens po Opendově hattricku dál stíhá PSG

Belgický útočník Lois Openda rozhodl v předehrávce 13. kola francouzské ligy hattrickem o vítězství fotbalistů Racingu Lens 3:0 nad Toulouse. Lens na druhém místě tabulky ztrácí jen dva body na Paris St. Germain, který hraje v sobotu s Troyes.

Dvaadvacetiletý Openda přišel na hřiště v 56. minutě krátce poté, co jeho spoluhráč Seko Fofana neproměnil penaltu. Belgický mladík otevřel skóre v 60. minutě, další dvě trefy přidal v závěru zápasu.

Mezi střelce se Openda zapsal poprvé od začátku září. Celkem dal v sezoně sedm ligových branek a je nejlepším střelcem Lens, který vyhrál čtyři z posledních pěti zápasů.

Francouzská fotbalová liga - 13. kolo:

Lens - Toulouse 3:0 (60., 86., 90.+3 Openda).

PSG ztratil ve Štrasburku náskok dvou branek

Týden po zisku mistrovského titulu fotbalisté Paris St. Germain opět ve francouzské lize pouze remizovali, ve Štrasburku dnes přišli o výhru v nastavení, kdy vyrovnal na 3:3 Anthony Caci. Dva góly mistrovského celku vstřelil Kylian Mbappé, který nyní vede tabulku kanonýrů už s 24 brankami.

Mbappé společně s Hakimím se postarali o obrat skóre na 3:1, ale favorit náskok ztratil v poslední čtvrthodině, definitivně o něj přišel ve druhé nastavené minutě. Před týdnem ztratil PSG vedení 1:0 nad Lens dvě minuty před koncem, přesto mu to stačilo k zisku titulu. Štrasburk se před víkendovým programem posunul na pohárové páté místo, ale je na něm jen díky lepšímu skóre oproti Nice.

Francouzská fotbalová liga - 35. kolo:

Štrasburk - Paris St. Germain 3:3 (2. Gameiro, 75. vlastní Verratti, 90.+2 Caci - 23. a 68. Mbappé, 64. Hakimí).

20. Mety 34 4 12 18 29:60 24

Poznámka: Nice a Lyonu byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

PSG je po výhře v Angers krůček od jubilejního desátého titulu

Fotbalisté Paris Saint-Germain vyhráli ve 33. kole francouzské ligy 3:0 v Angers a prakticky si tím zajistili desátý mistrovský titul. Svěřenci trenéra Mauricia Pochettina mají v čele tabulky pět kol před koncem náskok 15 bodů před Marseille, jež dnes odložilo jejich korunovaci vítězstvím 3:2 nad Nantes.

Pařížané splnili na hřišti čtrnáctého týmu tabulky roli favorita i bez zraněného Lionela Messiho a vykartovaného Neymara. V prvním poločase se trefili přízemní střelou Kylian Mbappé a typicky hlavou Sergio Ramos, v druhém poločase pečetil výsledek po dalším přesném centru Ángela di Maríi hlavičkou kapitán Marquinhos.

Bez ohledu na výsledek Marseille stačí v sobotním domácím utkání proti Lens hráčům PSG bod k tomu, aby oslavili jubilejní titul. Zároveň by tím vyrovnali dosavadní rekordmany St. Etienne, kteří získali deset ligových primátů mezi lety 1957 a 1981.

Marseille zdolalo Nantes po obratu v druhém poločase. Dva góly Olympique vstřelil z penalt kapitán Dimitri Payet, čtvrt hodiny před koncem rozhodl Maročan Amín Harít.

Plašilovi premiéra v roli kouče nevyšla, Bordeaux je po další porážce poslední

Bývalý český reprezentant Jaroslav Plašil prožil neúspěšnou premiéru v roli prozatímního trenéra fotbalistů Bordeaux. Jeho svěřenci prohráli ve francouzské lize 2:3 na hřišti Racingu Lens a spadli na poslední místo v tabulce.

Domácí, kteří jsou v soutěži osmi, vedli po necelé půlhodině už 3:0. Bordeaux se povedlo po přestávce snížit na rozdíl jediné branky, ale pátou porážku z posledních šesti utkání neodvrátilo. Na barážovou příčku i první nesestupovou pozici ztrácí jen bod.

Plašil, který za Bordeaux dlouho hrál a v roce 2019 v jeho dresu ukončil kariéru, nahradil na lavičce Vladimira Petkovice. Bývalý kouč švýcarské reprezentace či Lazia Řím byl kvůli špatným výsledkům odvolán v pondělí. Vedením mužstva šestinásobných francouzských šampionů byl dočasně pověřen Plašil, který dosud působil v roli asistenta.

Oslabený Paris St. Germain vybojoval bod v Lyonu

Střídající německý obránce Thilo Kehrer odvrátil svým prvním gólem ve francouzské lize po téměř dvou letech porážku fotbalistů Paris St. Germain na hřišti Lyonu. Vedoucí tým tabulky díky němu vybojoval remízu 1:1 a po 20 kolech má jedenáctibodový náskok před druhým Nice i třetím Marseille, které má zápas k dobru.

Kehrer pár minut po svém příchodu na hřiště odpověděl na úvodní gól Lyonu, který dal Brazilec Paquetá už v úvodu utkání. Jedenáctý tým tabulky nakonec naplno nevyužil výrazného oslabení PSG, kterému chyběla kvůli zranění či koronaviru řada hráčů včetně hlavních hvězd Lionela Messiho a Neymara.