Ligue 1

Ligue 1

Nejvyšší francouzská fotbalová soutěž, kterou hraje 20 týmů. Pořádá se od roku 1932. Týmy hrají systémem dvakrát každý s každým, po 38 kolech je vyhlášen mistr. Poslední tři týmy sestupují do soutěže Ligue 2.

Úřadujícím mistrem je celek Paris Saint Germain, který vybojoval svůj šestý titul. Nejúspěšnějším klubem Francie je s deseti tituly mužstvo Saint Étienne.

Tabulku sezony 2015-16 najdete zde.

PSG vyhrál vysoko na hřišti Dijonu, dva góly dal Mbappé

Útočník Kylian Mbappé v zápase 27. kola francouzské fotbalové ligy dvěma góly pomohl k výhře Paris St. Germain na hřišti Dijonu 4:0. Mužstvo z hlavního města se minimálně do neděle posunulo na druhé místo tabulky, sesadit ho ale znovu může Lyon, který čeká derby v Marseille. Bod ztrácí Pařížané na vedoucí Lille, které také v neděli přivítá Štrasburk.

K výhře vykročil úřadující mistr po šesti minutách, prosadil se Moise Kean. Vedení po půlhodině hry navýšil z penalty Mbappé a nejlepší kanonýr soutěže vylepšil střelecký účet na 18 branek po změně stran. Dva góly v zápase dal už v pátém ligovém duelu v ročníku. Vysokou výhru nad posledním mužstvem ligy podtrhl Danilo.

Francouzská fotbalová liga - 27. kolo:

Bordeaux - Mety 1:2 (14. Kalu - 72. Delaine, 90.+1 Vagner), Dijon - Paris St. Germain 0:4 (32. z pen. a 51. Mbappé, 6. Kean, 82. Danilo).

Domenech i Pochettino v prvních zápasech jen remizovali

Bývalý trenér francouzské reprezentace Raymond Domenech při návratu na lavičku po deseti letech dovedl fotbalisty Nantes k remíze s favorizovaným Rennes. O záchranu bojující domácí uhráli se čtvrtým týmem tabulky v 18. ligovém kole bod za bezbrankový zápas.

Remízou začal také nový trenér Paris St. Germain Mauricio Pochettino. Obhájci titulu měli sice nad St. Etienne převahu, ale po vyrovnání Moiseho Keana se 14. celkem tabulky hráli nakonec 1:1. Na druhém místě tabulky PSG ztrácí tři body na první Lyon, který si dnes poradil 3:2 s Lens.

Nice se ligovou výhrou nad Angers naladilo na Slavii

Fotbalisté Nice se ve francouzské lize vítězně naladili na čtvrteční zápas Evropské ligy v Praze proti Slavii. Utkání 9. kola domácí soutěže na hřišti Angers vyhráli hladce 3:0.

Úvodní branku vstřelil po 12 minutách hry Rony Lopes po přiklepnutí Danteho. Ještě v první půlhodině hry proměnil penaltu Pierre Lees Melou po faulu brankáře. Pátý ligový zápas s bodovým ziskem v řadě pak Nice podtrhl v 77. minutě alžírský záložník Hičam Budáví.

Nice je ve francouzské lize na čtvrté příčce, na vedoucí Paris Saint-Germain ztrácí čtyři body.

Tři fotbalisté Lille se nakazili koronavirem

Tři fotbalisté Lille se nakazili koronavirem a nemohou se připravovat s týmem na novou sezonu. Portugalský reprezentant Renato Sanches je v současnosti ve své vlasti a před cestou do klubu se musí prokázat dvěma negativními testy. Další záložníci Jonathan Ikoné a Jonathan Bamba jsou podle trenéra Christopha Galtiera bez příznaků nemoci a měli by se brzy připojit k týmu.

Lille v sobotu porazilo v přípravném utkání belgický Mouscron 2:1, ani jeden ze tří nakažených hráčů do zápasu nezasáhl.

Francouzská liga, jejíž minulý ročník se kvůli koronaviru nedohrál, má začít 23. srpna. Lille obsadilo v předčasně ukončené soutěži čtvrté místo a čeká ho také start v Evropské lize.