Aktualizováno 17. 3. 2016 23:15
Španělským týmu se ve čtvrtek večer dařilo, Fotbalisté Athletica Bilbao, Villarrealu i Sevilly se probojovali do čtvrtfinále Evropské ligy.
Radost fotbalistů Bilbaa
Radost fotbalistů Bilbaa | Foto: Reuters

Valencie - Fotbalisté Liverpoolu po remíze 1:1 v odvetném utkání osmifinále Evropské ligy vyřadili Manchester United a postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku prošly tři španělské týmy. Sevilla po výhře 3:0 bez problémů vyřadila Basilej.

Valencie ve španělském souboji i přes domácí výhru 2:1 ztroskotala na Bilbau a Villarrealu stačila v Leverkusenu k postupu bezbranková remíza. Druhou výhrou nad Tottenhamem stvrdil postup Dortmund.

Vaclík dostal tři góly

Sevilla proti Basileji rozhodla skvělým závěrem prvního poločasu. Obhájce trofeje z posledních dvou let během deseti minut nastřílel švýcarskému týmu tři góly. Českého brankáře Tomáš Vaclíka nejprve překonal hlavou Remi a poté dvakrát z bezprostřední blízkosti Gameiro. Celý zápas odehrál za Basilej také obránce Marek Suchý.

Končí i Michal Kadlec, který odehrál závěrečných 17 minut při porážce Fenerbahce v Braze 1:4. Turecký tým měl sice z prvního zápasu náskok 1:0, ale v odvetě viděl za vyrovnaného stavu červenou kartu Topal a portugalský tým toho třikrát dokázal využít. Postupový gól vstřelil Stojiljkovič jen minutu po příchodu českého obránce na hřiště. Turecký celek závěr zápasu nezvládl a jeho hráči uviděli další dvě červené karty.

Manchester United na Old Trafford musel dotahovat ztrátu 0:2 z prvního zápasu. Dlouho si vedl dobře, Anthony Martial z pokutového kopu v 32. minutě manko snížil. Mignolet už předtím musel vytáhnout Lingardovu hlavičku a těsně mimo stříleli Martial a Rojo.

I Liverpool byl aktivní a De Gea v brance United skvěle zakročil proti Coutinhově střele. Sturridge pálil do břevna a Henderson jen těsně vedle. Rozhodující se nakonec ukázal skvělý průnik Coutinha, který ho zakončil obloučkem přes domácího brankáře. United už na gól z konce prvního poločasu reagovat nedokázali a s Evropskou ligou se loučí.

Dortmund potvrdil suverénní postup přes Tottenham vítězstvím i v druhém zápase. Borussia v Londýně vyhrála po dvou brankách Aubameyanga 2:1 a potvrdila roli velkého favorita na celkové vítězství.

Bilbau stačila jediná proměněná šance

Ve Valencii už ve 13. minutě dvacetiletý Santi Mina vymazal náskok soupeře z prvního zápasu a ještě do poločasu přidal druhý gól hlavou Aderlan Santos. Jenže třetí branku aktivní Valencie nepřidala a Bilbao se postupně z jejího tlaku vymanilo.

Hosté navíc udeřili hned ze své první větší šance. Raúl García patičkou nádherně přizvedl centr na Artize Adurize a hostující kanonýr vstřelil osmý gól v této sezoně Evropské ligy a upevnil si vedení v tabulkce střelců. Bilbao se gólově prosadilo v šestnáctém venkovním utkání Evropské ligy v řadě.

Závěrečný tlak Valencie už její vyřazení odvrátit nedokázal, v největší šanci Paca Alcácera skvělým zákrokem vychytal Herrerín.

Villarreal dokázal v Leverkusenu uhlídat vítězství 2:0 z domácího zápasu. Bayer měl sice v odvetě více ze hry, skórovat se mu ale nepodařilo. Papadopulos v největší šanci trefil pouze břevno.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Evropské ligy:

Leverkusen - Villarreal 0:0

První zápas 0:2, postoupil Villarreal.

Valencie - Bilbao 2:1 (2:0)

Branky: 13. Santi Mina, 37. Santos - 76. Aduriz. První zápas 0:1, postoupilo Bilbao.

Manchester United - Liverpool 1:1 (1:1)

Branky: 32. Martial z pen - 45. Coutinho. První zápas 0:2, postoupil Liverpool.

Anderlecht - Šachtar Doněck 0:1 (0:0)

Branka: 90.+3 Eduardo. ČK: 86. Mbodji - 84. Kučer. První zápas 1:3, postoupil Šachtar.

FC Sevilla - Basilej 3:0 (3:0)

Branky: 44. a 45. Gameiro, 35. Rami. První zápas 0:0, postoupila Sevilla.

Tottenham - Dortmund 1:2 (0:1)

Branky: 74. Son Hung-min - 24. a 71. Aubameyang. První zápas 0:3, postoupil Dortmund.

Braga - Fenerbahce Istanbul 4:1 (1:1)

Branky: 11. Hassan, 69. Josué z pen., 74. Stojiljkovič, 83. Rafa Silva - 45.+3 Potuk. ČK: 66. Topal, 87. Potuk, 90.+7 Sen (všichni Fenerbahce). První zápas 0:1, postoupila Braga.

Američanka obvinila britského prince Andrewa z toho, že ji jako 17letou sexuálně zneužil

Pětatřicetiletá Američanka Virginia Guiffreová obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil. Princovi ji prý "dodal" už nežijící americký finančník Geoffrey Epstein. Buckinghamský palác toto obvinění odmítl jako "falešné a bezdůvodné".

Epsteinova blízká přítelkyně Ghislaine Maxwellová, která působila jako jeho dohazovačka, údajně v Londýně Guiffreové nařídila, aby pro "prince Andrewa udělala to, co dělává pro Epsteina". Guiffreová vzpomíná, že princ ji zneužil v koupelně a pak v ložnici. Prý se k ní nechoval nijak hrubě, poděkoval jí. "Nemohla jsem uvěřit tomu, že je do toho zapleten i člen královské rodiny," vzpomíná. Princ Andrew ji prý zneužil ještě na dvou dalších místech, jednou v Epsteinově rezidenci v New Yorku a jednou v jeho komplexu v Karibiku.