Praha - Generálové českého fotbalu zásadním způsobem změnili klíčové regule o sestupech a postupech na vertikále soutěží. A to včetně Gambrinus ligy. Pikantní je, že někteří z nich si ani nevšimli toho, že to udělali. O případu informoval jako první ve svém úterním vydání deník Insider.
Co se tedy změnilo? Nově platí, že za jistých okolností by 15. tým z tabulky fotbalové Gambrinus ligy nemusel na konci sezony sestupovat. Stačí, aby se mezi prvními čtyřmi celky druhé ligy nenašly dva týmy splňující podmínky startu v nejvyšší soutěži.
To je zcela zásadní změna norem, kterou přijal výkonný výbor Fotbalové asociace ČR, tedy jakási Peltova fotbalová vláda. Potíž je v tom, že někteří její „ministři“ si vůbec nejsou vědomi toho, že tak učinili.
Svoboda: To neplatí. Berbr: Ale platí!
„Nesmysl, tyhle změny se projednávaly výhradně na úrovni neprofesionálního fotbalu, jde o nějakou administrativní chybu,“ říká razantně Dušan Svoboda, místopředseda FAČR za ligu.
„Ne, ta změna platí pro všechny soutěže, včetně profi fotbalu,“ vyvádí ho z omylu český místopředseda Roman Berbr. A má po ruce i vysvětlení rozporu. „Protože oni to nečtou,“ poznamenal. Co to znamená?
Jak zjistil deník Insider, potíž je v tom, že se členové výkonného výboru podle všeho o něčem jiném bavili na svém strahovském zasedání – a něco jiného pak dostali e-mailem ke schválení. Přičemž mnozí z nich si toho rozdílu zjevně nevšimli.
„Řeč byla jen o neprofesionálním fotbalu,“ shodnou se zástupci ligy Dušan Svoboda (Sparta), Tomáš Paclík (Plzeň) i František Hrdlička (Teplice). „Já mám stejný pocit,“ přitakává Josef Tancoš, který ve VV zastupuje český výkonnostní fotbal. Všichni přitom mluví o strahovském zasedání z 10. července.
Deník Insider má ovšem k dispozici text, který „ministři fotbalové vlády“ dostali 16. července do elektronické pošty, aby o něm hlasovali systémem per rollam, tedy písemně, e-mailem.
A tento text je totožný se zněním úpravy Soutěžního řádu, jež byla vyvěšena na webových stránkách FAČR – a zavádí zásadní změnu po celé vertikále soutěží, včetně I. a II. ligy. „S platností už pro tento soutěžní ročník,“ dodává Petr Doležal, vrchní legislativec FAČR.
Podstatné je, že předjednaná verze se podle svědectví řady členů výkonného výboru lišila od té, jež jim pak byla předložena v písemné podobě, což mnozí přehlédli. A schválili ji deseti hlasy z třinácti.
„A víte, že to je možné?“ připouští Josef Tancoš, který sedí jak v Peltově výkonném výboru, tak v parlamentním poslaneckém klubu ČSSD.
Písemné znění textu rozeslaného ke schválení nese podpis generálního sekretáře FAČR Rudolfa Řepky (nyní na dovolené), mail rozesílala jeho asistentka Alice Libová.
„Jak se to tam mohlo dostat? To nevím a budu velmi apelovat na to, aby se to zjistilo,“ zlobí se František Hrdlička, který ve výkonném výboru zastupuje FK Teplice. „Když se to schvalovalo, tak jsem byl na dovolené a vůbec jsem nehlasoval. Kdyby se to tehdy ke mně dostalo, tak bych si toho určitě všiml.“
I Dušan Svoboda říká, že byl na dovolené. Mail přitom dostal 16. července, kdy nechyběl na tiskovce ke startu Gambrinus ligy v pražském hotelu Marriott. "Já denně dostávám 50 mailů... A druhý den ráno už jsem letěl do Švédska a tam jsem byl bez mailu," říká Svoboda.
Nejsou postupující. Ubude sestupujících
Co tedy vlastně výkonný výbor odhlasoval, aniž by si toho byli někteří jeho členové vědomi?
Nově zavedený princip reaguje na situaci, kdy se zejména ve sféře výkonnostního fotbalu v poslední době řadě týmů nechtělo postupovat do vyšší soutěže a docházelo k absurditám, kdy kvůli tomu postupovali propadlíci. Nově tedy platí, že než něco takového, raději se napříště sníží počet sestupujících.
Buďme konkrétnější: Při doplňování počtu účastníků vyšší soutěže budou prioritně oslovovány jen týmy do 4. místa v tabulce nižší soutěže. Pokud se nikomu z nich nebude chtít postoupit nahoru, pak se raději sníží počet sestupujících. Platí ovšem, že poslední tým v tabulce sestupuje vždy.
Příklad 1: V I. lize dejme tomu skončí 15. Bohemians a 16. Znojmo. Druhou ligu vyhrají Č. Budějovice, ale nikdo z týmů na 2. až 4. příčce nebude chtít postupovat – anebo třeba kvůli neodpovídajícímu stadionu nezíská potřebnou licenci. Pak zůstane tým Bohemians účastníkem nejvyšší soutěže.
Příklad 2: V I. lize skončí 15. Bohemians a 16. Znojmo a navíc Baník Ostrava nedostane pro další sezonu prvoligovou licenci. Budějovický vítěz II. ligy postoupí, druhá Karviná však nedostane licenci kvůli stadionu, takže Baník nahradí až třetí Zlín – a když Sokolov, čtvrtý v druholigové tabulce, nebude o postup stát, zůstanou Bohemians opět mezi elitou.
Jenže… Takové změny směrem k I. a II. lize by neměl schvalovat výkonný výbor FAČR, ale k tomu kompetentní orgán. A tím je podle norem ligové shromáždění, v němž zasedá po jednom zástupci každého z účastníků obou nejvyšších soutěží.
„Liga má své zástupce i ve výkonném výboru, tak ti to zjevně schválili a norma prostě platí už pro tento soutěžní ročník,“ nevidí v tom problém Petr Doležal, ředitel legislativního oddělení FAČR.
Ve svém názoru je zjevně osamocen. „Nepřichází do úvahy, aby se tak zásadní změna uskutečnila bez projednání na ligovém shromáždění,“ shodují se ligoví členové VV FAČR Dušan Svoboda s Františkem Hrdličkou.
Lébr: Můžeme to případně revokovat
Zajímavé je, že zjevně lepší průběžnou orientací v problému disponuje jejich olomoucký kolega z fotbalové vlády Josef Lébr.
Ten si byl vědom toho, co se vlastně schvaluje. „Ano, správné by bylo projednat to nejprve na ligovém shromáždění, ale proběhlo to všechno v časové tísni. Takže se to zástupcům klubů předloží dodatečně, já věřím, že to odsouhlasí, protože je to rozumné. A kdyby byli náhodou proti, tak bychom to ve výkonném výboru revokovali a ta norma by v tomto znění pro I. a II. ligu platit přestala.“
To, co Lébr popisuje, se jeví jako naprosté legislativní harakiri.
„S obsahem té úpravy by se možná dalo i souhlasit, ale kromě toho, že neprošla ligovým shromážděním, by u tak významné záležitosti, jako jsou sestupy a postupy, měla být taková norma projednaná a řádně odsouhlasená s ročním předstihem,“ upozorňuje na tradiční zvyklosti Jaromír Šeterle, ředitel pražské Slavie.
Liga se rozehrála 19. července, výkonný výbor dramatickou změnu soutěžního řádu přijal jen o den dříve. Už to je divočina. A Lébrova vize, že by se pravidla mohla znovu měnit v již rozehrané soutěži, je ještě absurdnější. Nehledě na to, že nikde není psáno, zda by na prosazení takové revokace měli ligoví zástupci ve výkonném výboru dostatečnou sílu.
Tento článek přinesl jako první sesterský deník Insider. Širší verzi článku, obsahující i analýzu zákulisních příčin toho, proč k této zmatené situaci došlo, najdete v jeho úterním vydání.
Deník INSIDER
Pokud nemáte svůj přístup, můžete si deník Insider předplatit zde.
1 den – 9 Kč | objednat |
1 měsíc – 190 Kč | objednat |
1 rok – 890 Kč | objednat |
DENÍK INSIDER originální obsah z dílny Aktuálně.cz pro vaše čtečky, tablety a další digitální zařízení