Podle Fouska je superliga nesmírně nebezpečná, ohrožuje pyramidu fotbalu

ČTK ČTK
19. 4. 2021 16:42
Ohlášený vznik fotbalové superligy zkritizoval i jeden z kandidátů na předsedu Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. Podle zkušeného funkcionáře je projekt, který oznámilo 12 elitních klubů z Anglie, Španělska a Itálie, nesmírně nebezpečný a ohrožuje celou pyramidu evropského fotbalu. Je přesvědčen, že UEFA udělá maximum, aby superligu zastavila.
Petr Fousek
Petr Fousek | Foto: Milan Kammermayer

"Superliga je diskutována někdy od 90. let, všichni známe ty formace G14, později G18 a tak dále. Co se týče toho nejnovějšího plánu, jednoznačně stojím za pozicí UEFA. Je to nesmírně nebezpečný projekt," řekl při on-line rozhovoru Fousek, který je více než 25 let aktivní v orgánech mezinárodních federací UEFA a FIFA.

Superliga by podle něj velmi negativně ovlivnila celý evropský fotbal. "Největší nebezpečí spočívá v tom, že by vznikla zcela nezávislá uzavřená soutěž, která by asi měla nějaké své komerční a mediální parametry, ale mělo by to hluboké dopady do evropského fotbalu po všech stránkách. Hráči by byli exkomunikováni, to znamená, že by nemohli nastoupit za svoje národní mužstva. Kluby by byly exkomunikovány ze svých lig, ze svých národních svazů. Asi si dovedeme představit ten rozdíl, jak by vypadala Premier League bez těch inkriminovaných klubů," upozornil Fousek.

"A to nemluvím o dalších návaznostech, jak by vypadala mládež, prokrvenost toho (fotbalového) těla, které by se přetrhlo vejpůl. Fotbal buduje více než 100 let jedinečnou pyramidu, ve které funguje výtah. Hráči jezdí výtahem nahoru a peníze dolů. Tohle vše by vytvořením uzavřené soutěže utrpělo, dopady by byly nesmírné," míní Fousek.

Superligou by výrazně utrpěly i menší domácí ligy, jako je česká. "Druhotně by se to samozřejmě dotklo zemí, jako je Česká republika, přestože naše kluby v té soutěži nefigurují. Systémem domina by totiž dopady směřovaly do celé Evropy," poznamenal Fousek.

UEFA se podle něj bude snažit všemi prostředky vzniku superligy zabránit. "UEFA, FIFA a národní asociace udělají maximum, aby to zastavily a to nebezpečí eliminovaly. Nejen tím, že UEFA sama oznámila novou podobu Ligy mistrů. Bude hledat východiska jak sportovní, tak finanční. Nový model Ligy mistrů už v sobě obsahuje určité kompromisní varianty. Jsou tam možnosti finančního navyšování, další sportovní účasti z těch nejsilnějších zemí. Je to doprovázeno vytvořením i třetí evropské soutěže - konferenční ligou. Je třeba myslet i na další země, které se exkluzivní Ligy mistrů neúčastní," dodal Fousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy