Podle Fouska je superliga nesmírně nebezpečná, ohrožuje pyramidu fotbalu

ČTK ČTK
19. 4. 2021 16:42
Ohlášený vznik fotbalové superligy zkritizoval i jeden z kandidátů na předsedu Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. Podle zkušeného funkcionáře je projekt, který oznámilo 12 elitních klubů z Anglie, Španělska a Itálie, nesmírně nebezpečný a ohrožuje celou pyramidu evropského fotbalu. Je přesvědčen, že UEFA udělá maximum, aby superligu zastavila.
Petr Fousek
Petr Fousek | Foto: Milan Kammermayer

"Superliga je diskutována někdy od 90. let, všichni známe ty formace G14, později G18 a tak dále. Co se týče toho nejnovějšího plánu, jednoznačně stojím za pozicí UEFA. Je to nesmírně nebezpečný projekt," řekl při on-line rozhovoru Fousek, který je více než 25 let aktivní v orgánech mezinárodních federací UEFA a FIFA.

Superliga by podle něj velmi negativně ovlivnila celý evropský fotbal. "Největší nebezpečí spočívá v tom, že by vznikla zcela nezávislá uzavřená soutěž, která by asi měla nějaké své komerční a mediální parametry, ale mělo by to hluboké dopady do evropského fotbalu po všech stránkách. Hráči by byli exkomunikováni, to znamená, že by nemohli nastoupit za svoje národní mužstva. Kluby by byly exkomunikovány ze svých lig, ze svých národních svazů. Asi si dovedeme představit ten rozdíl, jak by vypadala Premier League bez těch inkriminovaných klubů," upozornil Fousek.

"A to nemluvím o dalších návaznostech, jak by vypadala mládež, prokrvenost toho (fotbalového) těla, které by se přetrhlo vejpůl. Fotbal buduje více než 100 let jedinečnou pyramidu, ve které funguje výtah. Hráči jezdí výtahem nahoru a peníze dolů. Tohle vše by vytvořením uzavřené soutěže utrpělo, dopady by byly nesmírné," míní Fousek.

Superligou by výrazně utrpěly i menší domácí ligy, jako je česká. "Druhotně by se to samozřejmě dotklo zemí, jako je Česká republika, přestože naše kluby v té soutěži nefigurují. Systémem domina by totiž dopady směřovaly do celé Evropy," poznamenal Fousek.

UEFA se podle něj bude snažit všemi prostředky vzniku superligy zabránit. "UEFA, FIFA a národní asociace udělají maximum, aby to zastavily a to nebezpečí eliminovaly. Nejen tím, že UEFA sama oznámila novou podobu Ligy mistrů. Bude hledat východiska jak sportovní, tak finanční. Nový model Ligy mistrů už v sobě obsahuje určité kompromisní varianty. Jsou tam možnosti finančního navyšování, další sportovní účasti z těch nejsilnějších zemí. Je to doprovázeno vytvořením i třetí evropské soutěže - konferenční ligou. Je třeba myslet i na další země, které se exkluzivní Ligy mistrů neúčastní," dodal Fousek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Průměrná mzda s bonusy a odměnami v pololetí stoupla o sedm procent na 49 166 korun

Průměrná mzda v Česku včetně bonusů a odměn v prvním pololetí letošního roku činila 49 166 korun, proti stejnému období loni tak výdělky zaměstnanců vzrostly o sedm procent. Proti prvnímu čtvrtletí činil nárůst čtyři procenta. Vyplývá to z dat platového portálu Profesia.cz, který shromažďuje údaje o platovém ohodnocení zaměstnanců v Česku. Vycházejí z odpovědí od více než 45 tisíc respondentů.

"Největší meziroční nárůst celkové průměrné mzdy, a to o 10,3 procenta, jsme v posledním roce zaznamenali ve třetím čtvrtletí 2021, pak se ale téměř zastavil. V prvním čtvrtletí 2022 byla celková průměrná mzda jen o 0,8 procenta vyšší než v posledním kvartálu 2021. To nasvědčuje tomu, že růst mezd se nyní mírně nastartoval. Vzhledem k ekonomické situaci ale nelze očekávat velké skoky. Firmy budou přidávat spíše jen tam, kde nutně potřebují získat nebo udržet pracovní síly," komentoval situaci Michal Novák z portálu Platy.cz.

Z pohledu jednotlivých oborů mělo podle dat nejvýraznější vliv na meziroční nárůst mezd v prvním pololetí 2022 zvýšení minimální mzdy. Největší posun byl v kategorii pomocné práce (o 23 procent), dřevozpracující průmysl (o 16 procent), služby (o 11 procent). Ve všech těchto oborech je nízká průměrná celková mzda, od 26 tisíc korun za pomocné práce po 33 400 korun v dřevozpracujícím průmyslu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý kancléř Schröder může zůstat členem německé SPD, předpisy neporušil

Někdejší německý kancléř Gerhard Schröder může i přes své sporné ruské angažmá zůstat členem německé sociální demokracie (SPD). Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru v pondělí oznámila, že Schröder působením v ruských státních koncernech stranické předpisy neporušil. Zatím není jasné, zda tím skončí snaha části sociální demokracie Schrödera zbavit členství ve straně, protože proti rozhodnutí je možné se odvolat. Německá média nicméně dlouhodobě poukazují na to, že na cestě k případnému vyloučení Schrödera z SPD stojí řada právních překážek.

Proti Schröderovi byly podány takřka dvě desítky vnitrostranických žádostí o vyloučení, kterými se rozhodčí komise začala zabývat v červenci. 

Schröder, který německou vládu vedl v letech 1998 až 2005, po ruské invazi na Ukrajinu čelí tvrdé kritice za to, že útok dostatečně neodsoudil a že se odmítal vzdát členství v dozorčích radách ruských státních energetických podniků. Schröder mimo jiné působil ve společnostech Nord Stream a Nord Stream 2, v koncernu Rosněfť a ucházel se i o členství v dozorčí radě Gazpromu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy