Podle Fouska je superliga nesmírně nebezpečná, ohrožuje pyramidu fotbalu

ČTK ČTK
19. 4. 2021 16:42
Ohlášený vznik fotbalové superligy zkritizoval i jeden z kandidátů na předsedu Fotbalové asociace ČR Petr Fousek. Podle zkušeného funkcionáře je projekt, který oznámilo 12 elitních klubů z Anglie, Španělska a Itálie, nesmírně nebezpečný a ohrožuje celou pyramidu evropského fotbalu. Je přesvědčen, že UEFA udělá maximum, aby superligu zastavila.
Petr Fousek
Petr Fousek | Foto: Milan Kammermayer

"Superliga je diskutována někdy od 90. let, všichni známe ty formace G14, později G18 a tak dále. Co se týče toho nejnovějšího plánu, jednoznačně stojím za pozicí UEFA. Je to nesmírně nebezpečný projekt," řekl při on-line rozhovoru Fousek, který je více než 25 let aktivní v orgánech mezinárodních federací UEFA a FIFA.

Superliga by podle něj velmi negativně ovlivnila celý evropský fotbal. "Největší nebezpečí spočívá v tom, že by vznikla zcela nezávislá uzavřená soutěž, která by asi měla nějaké své komerční a mediální parametry, ale mělo by to hluboké dopady do evropského fotbalu po všech stránkách. Hráči by byli exkomunikováni, to znamená, že by nemohli nastoupit za svoje národní mužstva. Kluby by byly exkomunikovány ze svých lig, ze svých národních svazů. Asi si dovedeme představit ten rozdíl, jak by vypadala Premier League bez těch inkriminovaných klubů," upozornil Fousek.

"A to nemluvím o dalších návaznostech, jak by vypadala mládež, prokrvenost toho (fotbalového) těla, které by se přetrhlo vejpůl. Fotbal buduje více než 100 let jedinečnou pyramidu, ve které funguje výtah. Hráči jezdí výtahem nahoru a peníze dolů. Tohle vše by vytvořením uzavřené soutěže utrpělo, dopady by byly nesmírné," míní Fousek.

Superligou by výrazně utrpěly i menší domácí ligy, jako je česká. "Druhotně by se to samozřejmě dotklo zemí, jako je Česká republika, přestože naše kluby v té soutěži nefigurují. Systémem domina by totiž dopady směřovaly do celé Evropy," poznamenal Fousek.

UEFA se podle něj bude snažit všemi prostředky vzniku superligy zabránit. "UEFA, FIFA a národní asociace udělají maximum, aby to zastavily a to nebezpečí eliminovaly. Nejen tím, že UEFA sama oznámila novou podobu Ligy mistrů. Bude hledat východiska jak sportovní, tak finanční. Nový model Ligy mistrů už v sobě obsahuje určité kompromisní varianty. Jsou tam možnosti finančního navyšování, další sportovní účasti z těch nejsilnějších zemí. Je to doprovázeno vytvořením i třetí evropské soutěže - konferenční ligou. Je třeba myslet i na další země, které se exkluzivní Ligy mistrů neúčastní," dodal Fousek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po sto dnech od puče jsou Barmánci znovu v ulicích. Stovky už při demonstracích přišly o život

Po 100 dnech od puče, který sesadil civilní vládu, tisíce Barmánců znovu vyšly do ulic demonstrovat proti vojenské juntě. V několika barmských městech se uskutečnily demonstrace, blesková shromáždění či protestní jízdy, uvedla agentura Reuters. Vojenská junta v posledních třech měsících proti demonstracím nasadila bezpečnostní složky. Při represích zemřely stovky lidí.

Armáda se chopila moci 1. února a znemožnila první zasedání parlamentu zvoleného v podzimních volbách. Ty podle vojáků doprovázely rozsáhlé nesrovnalosti, což ale volební komise odmítla. Armáda zatkla představitele civilní vlády, a to včetně vůdkyně a nositelky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Politička čelí šesti obviněním a hrozí jí až 14 let vězení.

Po státním převratu vypukly Barmě protesty, při kterých lidé odmítali návrat vojáků k moci. Armáda vládla zemi několik desetiletí a umožnila vznik civilní vlády teprve v roce 2015. Proti demonstracím a stávkám násilně zasáhly bezpečnostní síly. Podle Asociace na pomoc politickým vězňům (AAPP) při represi zemřelo 781 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Otcovská a rodičovská dovolená se rozšíří, MPSV připravuje změny podle směrnice EU

Otcovská dovolená v Česku by se měla nejpozději od srpna příštího roku prodloužit. Zavést by se měly také dva měsíce placené rodičovské pro vystřídání rodičů. Nárok na čerpání ošetřovného má získat víc lidí. Změny, které nařizuje směrnice EU, chystá ministerstvo práce. Legislativní návrh plánuje zveřejnit nejspíš do konce května. Na jednání sněmovního sociálního výboru to v úterý řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

"Připravujeme tři scénáře. Návrh může projít teď vládou, nebo ho může převzít příští ministryně či ministr a vybere si příští vláda," řekla po jednání ministryně.

Směrnice EU o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem z června 2019 má zajistit minimální standard ve všech členských zemích. ČR ji má do svých zákonů přenést nejpozději do 2. srpna 2022. Podle předpisu by placená otcovská v EU nesměla být kratší než deset dnů. Rodiče by měli mít možnost nečerpat rodičovskou celou naráz, ale i po částech. Vybírat by si ji mohli třeba střídáním dnů volna a práce či v kratší pracovní době, uvádí směrnice. Dva měsíce rodičovské by měly být nepřenosné, aby se matka a otec v péči o potomka vystřídali. Rodiče v celé unii by měli mít nárok aspoň na čtyřměsíční rodičovskou a mohli by si ji vybrat nejvýš do osmi let dítěte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy