Opilý sudí se na lize motal a Pelta mu za to slíbil fotbalové doživotí. To však trvalo jen 15 měsíců

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 9. 2017 6:03
Sudí Marek Pilný, který řídil ligový zápas v opilosti, a byl proto vyloučen z řad fotbalové asociace, už je opět jejím členem. A chce, aby mu zrušili i zákaz pískat.
Marek Pilný, čtvrtý rozhodčí zápasu Příbram-Slavia.
Marek Pilný, čtvrtý rozhodčí zápasu Příbram-Slavia. | Foto: ČTK

Praha - Jak známo, sovětská armáda byla v Československu "dočasně" rozmístěna 22 let. A teď již víme, že když v českém fotbale někdo dostane "doživotí", znamená to ve skutečnosti zhruba 15 měsíců. Prozradil nám to příběh za opilost potrestaného rozhodčího Marka Pilného a benevolence současného vedení českého fotbalu, řízeného nyní Romanem Berbrem.

"Pan Pilný požádal, aby směl být znovu přijat za člena Fotbalové asociace ČR. A výkonný výbor s tím souhlasil," potvrdil Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. Následně si Pilný, už jako opětovný člen FAČR, požádal o prominutí zbytku trestu, který mu ve fotbale zakazuje vykonávat různé funkce, a to včetně role rozhodčího.

Kdo viděl, ten nezapomene. V utkání Příbram-Slavia, které v květnu 2016 vysílala přímým přenosem i televize, selhali opravdu nezvyklým způsobem sudí Marek Pilný a Jiří Jech. K řízení prvoligového duelu totiž zjevně nastoupili pod výrazným vlivem alkoholu.

Čtvrtý sudí obvykle signalizuje střídání nebo hlídá trenéry, aby nepřekračovali hranici technické zóny. Marek Pilný místo toho v průběhu ligového utkání chvílemi stínoval pohyb asistenta rozhodčího, když se spolu s ním komicky pohyboval podél postranní čáry, čímž působil nemalé pozdvižení a obveselení publika i televizních diváků. Brankový sudí Jech zase v průběhu utkání močil u tyče.

A přísný trest na sebe po tomto megaskandálu nenechal dlouho čekat. "V nadsázce jsem říkal, že je škoda, že nemáme paragraf na trest smrti, ale jen doživotí. To znamená ztráta členství ve FAČR. Ohrozit produkt v utkání, kde jde o sestup, o poháry, to nemá obdoby. Naprosté selhání jednotlivců, které vrhá stín na celý fotbal. To je nemyslitelné," glosoval tenkrát aféru Miroslav Pelta, v té době předseda Fotbalové asociace ČR.

Miroslav Pelta
Miroslav Pelta | Foto: ČTK

Jak Pelta naznačil, Pilný i Jech se v květnu 2016 dočkali vyloučení z řad členů Fotbalové asociace ČR. Pelta sice hovořil o doživotí, ale nyní máme září 2017 a Marek Pilný už je opět členem FAČR. Povolil mu to současný výkonný výbor FAČR, ve kterém však už Pelta, stíhaný v dotační aféře, nefiguruje. Zato v něm má hlavní slovo český místopředseda Roman Berbr.

Znalci zákulisí se shodnou, že Pilný jako někdejší funkcionář, mimo jiné dlouholetý předseda Okresního fotbalového svazu v Trutnově a místopředseda Královehradeckého krajského fotbalového svazu, vždy patřil mezi Berbrovy věrné stoupence, potažmo oblíbence.

Hrát smí. Žádá o odpuštění zbytku trestu, co mu zakazuje pískat

Čtyřiačtyřicetiletý Marek Pilný je tedy nyní, konkrétně od 7. září, opět členem FAČR a za FK Poříčí u Trutnova už dokonce v sobotu také nastoupil v utkání trutnovského okresního přeboru proti TJ Strážné.

Hrát může, pískat zatím nesmí. Na dotaz deníku Aktuálně.cz, jestli si zažádá o prominutí zbytku, který mu zakazuje pískat, Marek Pilný odvětil: "Nevím."

Ve skutečnosti mlží, žádost si totiž podal. "Ano, pan Marek Pilný podal k Etické komisi FAČR žádost o prominutí zbytku svého dvouletého trestu," řekl Rudolf Řepka, generální sekretář FAČR. Pilný tedy nyní čeká na verdikt.

Abychom si případ Marka Pilného zpřehlednili: Disciplinární komise FAČR pod vedením Richarda Bačka mu v květnu 2016 za opileckou aféru udělila dvouletý trest zákazu výkonu funkcí rozhodčího, delegáta, trenéra, hlavního pořadatele či vedoucího mužstva, zkrátka funkcí spojených s konáním fotbalového zápasu. A navrch mu vyměřila i pokutu ve výši 150 000 korun.

"Dvouletý zákaz činnosti je z hlediska disciplinární komise nejvyšší možný trest," zdůraznil tehdy Richard Baček, šéf disciplinárky.

Záhy poté následovalo opatření výkonného výboru FAČR, řízeného Miroslavem Peltou. Jeho "fotbalová vláda" tehdy Pilného zbavila členství ve Fotbalové asociaci, stejné rozhodnutí se tehdy týkalo i druhého účastníka opilecké aféry Jiřího Jecha.

Nebyl členem FAČR, přesto dělal sekretáře trutnovského OFS

Ovšem zatímco Jech v tu chvíli veškeré své kontakty s českým fotbalem řádně ukončil, Marek Pilný k překvapení mnohých vykonával ještě v listopadu 2016 funkci sekretáře Okresního fotbalového svazu v Trutnově. Vysvětloval to tak, že k výkonu této funkce členem FAČR být nemusí. Výklad legislativně-právního oddělení FAČR zněl jinak, a tak byl trutnovský OFS ze strahovské centrály, tehdy ještě kontrolované Miroslavem Peltou, donucen k tomu, aby se služeb sekretáře Pilného zřekl.

Rok po Pilného aféře se český fotbal dočkal ještě většího průšvihu, to když se sám jeho předseda Miroslav Pelta ocitl zhruba na měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli takzvané dotační aféře (více zde). A z vedení FAČR v červnu odstoupil.

Paradoxně prakticky tentýž výkonný výbor FAČR, který Pilného v květnu 2016 z asociace vylučoval, jej teď na jeho žádost mezi členy FAČR zase vpustil. Chybí v něm jen odstoupivší Miroslav Pelta s Vlastimírem Hrubčíkem, jinak je jeho složení stále stejné, jen rozhodující slovo v něm nyní drží místopředseda Roman Berbr.

A ještě jedna věc se změnila, Bačkova disciplinárka se přesunula pod křídla Ligové fotbalové asociace. Takže k řešení další Pilného žádosti, směřující k prominutí zbytku trestu, jenž mu zakazuje vykonávat funkci rozhodčího a jí podobných, je nyní příslušná Etická komise FAČR.

Pilný nyní smí hrát fotbal jako aktivní hráč a jako člen FAČR opět může vstoupit i do fotbalové "politiky". Výkon volených funkcionářských funkcí ve FAČR ani kupříkladu práci sekretáře OFS či KFS mu disciplinární trest nezakazuje.

Chce se Marek Pilný vrátit i do těchto sfér? "Nevím. U nás na okrese pracuje teď půl roku nový výkonný výbor, takže já to nijak neřeším," poznamenal na dotaz Aktuálně.cz

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy