Na Slovensku byl Vrba jogurt, doma bůh. Teď nepůjčí Krejčího

Luděk Mádl Luděk Mádl
31. 3. 2015 6:05
Pavel Vrba bude na Slovensku zkoušet nové varianty sestavy fotbalové reprezentace. Je záhadou, proč ignoruje potřeby kolegů z týmu do 21 let.
Pavel Vrba se ocitl uprostřed slovní půtky s kolegy od reprezentačního výběru do 21 let
Pavel Vrba se ocitl uprostřed slovní půtky s kolegy od reprezentačního výběru do 21 let | Foto: Tomáš Liška

Glosář - Zase se s ním potká. Tým Slovenska dnes proti českému výběru Pavla Vrby povede prostořeký chlapík Ján Kozák, který před lety právě Vrbu přirovnal ke špatnému jogurtu, byť v pěkném balení. Ale to už je dávno.

V Plzni pak měli Pavla Vrbu za boha a po kvalifikančím podzimu protkaném čtyřmi výhrami se k tomu přidal i zbytek fotbalové republiky.

Sobotní remíza s Lotyšskem 1:1 z něj zase udělala trenéra-smrtelníka. To se stává. Ale jeho probíhající slovní přestřelka s vedením českého týmu do 21 let ho překvapivě staví skoro až do nečekané role muže, který nemá daleko ani k ješitnosti či kapce sobectví.

Tak začněme rovnou u toho. V Žilině jde dnes v utkání A-týmu proti Slovensku "jen" o přípravu. Proto poněkud zaráží, jak se Vrba staví k potřebám týmu do 21 let. Ten, jak známo, čeká v červnu turnaj mistrovství Evropy jeho věkové kategorie, a to v domácím prostředí. Proto například předseda FAČR Miroslav Pelta už mnohokrát významně zdůrazňoval, že pro úspěch "21" se udělá všechno.

Realita je ale trochu jiná. Vrba totiž na přátelský duel "21" s Anglií, který se hrál v pátek, půjčil kolegovi Jakubu Dovalilovi jen Matěje Vydru. Přičemž si k sobě dodatečně stáhnul i Václava Kadlece, původně také nominovaného mezi mladé.

Tomu všichni rozuměli, kvalifikace o "velké" Euro 2016 má samozřejmě jasnou, tedy tu nejvyšší prioritu - a při zranění slávisty Škody už Vrba moc jiných variant neměl.

Dost ovšem zaráží, že ani teď, kdy je na programu "přátelák" v Žilině, to Vrba bez Václava Kadlece, ale dokonce ani bez Ladislava Krejčího na Slovensku nezvládne a že Dovalilovi opět ani jednoho z nich neuvolní na dnešní přípravu "21" s Portugalskem. Ta je totiž pro "lvíčata" úplně poslední herní prověrkou před turnajem, jiná příležitost zakomponovat hráče "áčka" do sestavy už nebude.

Strahovská nekolegialita I. stupně

Takže se trenéru "21" nelze úplně divit, když si dovolil poznamenat, že není příliš "happy" z toho, že hráče, s nimiž počítá na letní "malé" Euro, nebude moci ve svém týmu ani jednou vyzkoušet.

Jenže Pavel Vrba se na něj ještě pohoršeně utrhnul.  "Nějaká dohoda byla, bohužel jsem se dočetl, že nebyla z naší strany splněna. Od té doby je priorita áčko a holt jednadvacítka se bude muset přizpůsobovat. Nechci to rozvádět, jak to rozváděli trenéři a manažeři jednadvacítky. Připadlo mi, že si někteří asi neuvědomují, že první je áčko, pak jednadvacítka, dvacítka a tak dále," řekl Vrba novinářům v Žilině.

Je to opravdu smutné, že si trenéři, kteří spolu celý rok vysedávají v kancelářích na Strahově, nejsou schopni a ochotni vyhovět a ještě si navzájem posílají přes média jedovaté sliny.

Jestli můžu Miroslavu Peltovi něco doporučit, možná by bylo celkem na čase udělat si v takových věcech pořádek. A to velmi rázně a rychle. Aby mu třeba někteří lidé nepřerostli přes hlavu.

Ono už bohatě stačí plánované harakiri s přesunem mladíků z "áčka" do týmu "21", a to z Islandu přímo na malé Euro. Vždyť 12. června hraje Vrbův celek v Reykjavíku a už 17. června Dovalilův výběr na ME proti Dánsku. Kdo pojede na Island, ten samozřejmě nemůže absolvovat desetidenní soustředění "21" v Rakousku. 

Celá akce se teoreticky může týkat Ladislava Krejčího, nyní zraněného Pavla Kadeřábka, Václava Kadlece a Matěje Vydry. A například takový Krejčí hrál za "21" naposledy 14. srpna 2013.

Jestli si někdo myslí, že se celé jmenované kvarteto obrazně řečeno spustí na padácích prakticky až skoro přímo do Edenu na první zápas turnaje, kde se s novými spoluhráči uvidí na hřišti víceméně poprvé - a hned pak s nimi v dokonalých součinnostech zahraje jako z praku - tak je, obávám se, velmi naivní.

Což Pavel Vrba jistě není. A proto mě v této situaci o to víc zaráží Vrbovo nečekané jednání a jeho nevstřícný přístup k celé věci.

Pochopím, že si poté, co po Lotyšsku poslal Lafatu a Rosického domů, může na Slovensku zkoušet Václava Kadlece na pozici hrotu, podhrotu i na křídle. Fajn, na Islandu se to může hodit, to beru. Ale proč teď nemůže uvolnit alespoň Ladislava Krejčího, tomu nejspíš rozumí jenom on sám.

Přitom v sobotu si v zápase s Lotyšskem Vrba právě v otázce zařazení Krejčího tak trochu natloukl nos. Podle svých slov ho do sestavy zařadil mimo jiné proto, že na podzim hrál v kvalifikaci dobře. Jenže celé jaro hraje v lize špatně. A převlečení do reprezentačního dresu na tom kupodivu nic nezměnilo...

Bez špionáže chyběly informace

Zápas s Lotyši odhalil, že Vrba za provozu zjišťuje i další novoty. Třeba to, že o soupeři je vhodné sehnat si i jiné informace, než jen půl roku staré videozáznamy. V Lotyšsku (a také ve všech dalších zemích, se kterými se jeho tým ještě utká) totiž rozhodně žije spousta trenérů či bývalých fotbalistů, co někdy někde hráli s někým z Česka. A po léta bývalo u reprezentace zvykem takové lidi oslovovat a tahat z nich aktuální drby a zákulisní informace.

Ono na internetu se totiž zdaleka všechno nedočtete, i když si to v dnešní době možná mnozí myslí.

Je zarážející, že teď již asi na takové špionážní síti na Strahově nepracují. Mít ji, pak by se možná trenéři nedivili, že za Lotyšsko nastupuje šest úplně jiných hráčů, než čekali, navíc v jiném rozestavení - a hlavně s kvalitou výkonu, jež Vrbu a jeho chlapce úplně zaskočila, ani se tím netajili.  Podle toho to pak také v Edenu vypadalo.

Rána poznání, kterou v sobotu Pavel Vrba utržil, se ale nakonec ukázala být jen lehkým políčkem. A to proto, že i Nizozemci, kteří ještě zezadu teoreticky mohou české pozice ohrožovat, stejného dne také ztratili, konkrétně remízou 1:1 v duelu s Tureckem.

Takže se české postupové šance směrem k Euru 2016 před červnovou cestou na Island příliš nezmenšily. A v dnešním přátelském utkání na Slovensku tak Vrba může klidně experimentovat.

 "Změn bude určitě víc než obvykle. Dáme prostor hráčům, kteří na tu příležitost čekají a pomalu půl roku ji nedostali, protože po dobu kvalifikace těch změn moc nebylo," citovala trenéra Vrbu agentura ČTK.

Na Slovensko už z jeho rozhodnutí necestovali Petr Čech, David Limberský, David Lafata a Tomáš Rosický, který si tak na svůj 100. reprezentační start bude muset počkat až na Island.

Takže se dá očekávat, že zápasu v reprezentační brance se po čase opět dočká Tomáš Vaclík a na levém kraji obrany si nejspíš zahraje Adam Hloušek.

Kdyby ani tentokrát nedostal šanci, už by se nejspíš na trenéra velmi zle díval Lukáš Vácha a kvalitní ligové výkony bezesporu dávají dobrý důvod nasadit Daniela Koláře.

Obrana hořela, hledejme stopery

Takže jak to Pavel Vrba postaví? Co třeba takhle: Vaclík - Gebre Selassie, Suchý, Holek, Hloušek - Pospíšil, Vácha - V. Kadlec, Kolář, Pilař - Necid... Variant je k dispozici spousta, jistě se v utkání bude hodně střídat.

Na místě určitě bude hledat nové možnosti složení stoperské dvojice, protože Sivokova situace v Besiktasi se jeví jako stále nevyjasněná. A také Michal Kadlec ve Fenerbahce nastupuje spíš sporadicky, a když už, tak občas i na levém beku.

Na chování české obrany zejména při standardních situacích Lotyšska to pak bohužel bylo znát víc než citelně. Češi je bránili velmi zmatečně, případně vůbec. A to za zdatného přispění Petra Čecha, jehož herní jistotě malá herní praxe v Chelsea rozhodně také neprospívá...

Snadná práce to dnes pro český výběr určitě nebude ani se slovenským týmem, který v kvalifikaci nastřádal už šokujících pět vítězství. A trenér Ján Kozák po páteční výhře 3:0 nad Lucemburskem uvolnil z týmu jen Miroslava Stocha. Otazník visí nad startem Juraje Kucky, ale třeba kapitán Marek Hamšík by podle zpráv ze Žiliny hrát měl. Podobně jako třeba plzeňský hráč Patrik Hrošovský nebo člen jabloneckého kádru Ján Greguš.

Oba kouči před utkáním šířili přátelskou atmosféru. Nicméně Pavel Vrba si jistě moc dobře pamatuje výrok, kterým ho před lety "přivítal" po příchodu do Púchova právě Ján Kozák: "Vrba je jako zahraniční jogurt. Přišla horší kvalita, ale v lepším balení," plácnul tehdy prostořeký kouč. (Více o něm zde).

Tu rozehranou slovní partii si tedy mohou oba pánové dnes večer dohrát. Začíná se ve 20:30 a deník Aktuálně.cz přinese z utkání online reportáž.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Brazilský exprezident Lula je očištěn, jeho údajná korupční kauza je promlčená

Brazilský soud v pátek definitivně ukončil kauzu, kvůli které strávil bývalý prezident Luiz Inácio Lula da Silva rok a půl ve vězení. Případ s podezřelým převodem luxusního bytu, který podle obžaloby Lula da Silva přijal jako úplatek, je podle soudu totiž promlčený, informovala agentura EFE. Původní rozsudek vloni zrušil nejvyšší soud a nařídil, aby se případem znovu zabývala justice v hlavním městě Brasília. Bývalému prezidentovi se tak definitivně otevřela cesta, aby se mohl letos znovu ucházet o úřad hlavy státu.

Podezřelá transakce s bytem se stala v roce 2011. Promlčecí lhůta činí v těchto případech 16 let. Na šestasedmdesátiletého Lulu se však vztahuje poloviční doba, se kterou brazilské zákony počítají u lidí ve věku nad 70 let.

Podle obžaloby Lula dostal od stavební firmy OAS luxusní byt v přímořské letovisku Guarujá. Výměnou za to bývalý prezident údajně protežoval firmu při zakázkách státní ropné společnosti Petrobras. Za korupci Lula dostal v roce 2018 trest 12 let vězení a za mřížemi strávil 19 měsíců. Propustilo ho rozhodnutí nejvyššího soudu, podle kterého nesmí být uvězněn člověk, který ještě nevyčerpal všechny možnosti odvolání.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

K souostroví Tonga míří loď, která opraví jeho jediný komunikační kabel se zbytkem světa

K tichomořskému souostroví Tonga, které zdevastoval výbuch sopky a vlna tsunami, míří speciální loď, aby obnovila životně důležitý komunikační kabel spojující ostrovy se zbytkem světa. Loď má na místo dorazit v neděli, informovala agentura Reuters.

Loď odplula 20. ledna z Port Moresby na Papui Nové Guineji vzdáleného 5000 kilometrů. Komplikované opravy podmořského kabelu potrvají podle předpokladů několik týdnů.

"Pokud erupce sopky nebo tsunami zasypaly kabel nánosy z mořského dna nebo svahu podmořské hory, může být velmi těžké ho najít nebo vyzvednout," řekl agentuře Reuters Jonathan Brewer, telekomunikační inženýr společnosti Telco2 limited.

Poruchy na 436 aktivních podmořských kabelech na světě jsou běžné a obvykle je možné většinu dat, která jimi proudí, přesměrovat přes jiný kabel, než je závada odstraněna. Ale 105.000 obyvatel souostroví Tonga je závislých jen na jediném kabelu, který je tam natažený z 800 kilometrů vzdáleného Fidži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy