Šéf STES Koželuh: Vstupenky na Lotyše? Měli jsme velké oči

Luděk Mádl Luděk Mádl
30. 3. 2015 14:30
Luboš Koželuh, ředitel STES, uznal, že cena vstupenek na zápas s Lotyšskem a jejich distribuce nebyly řešeny šťastně
Michal Kadlec v souboji s Valerijsem Šabalou. V kvalifikačním utkání, na kterém se čekala větší návštěva
Michal Kadlec v souboji s Valerijsem Šabalou. V kvalifikačním utkání, na kterém se čekala větší návštěva | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Jen 13 722 diváků. A spousta prázdných míst v ochozech. To všechno navzdory tomu, že organizátoři v posledních dnech před kvalifikačním zápasem Česko-Lotyšsko (1:1) informovali, že v prodeji je už jen asi tisíc vstupenek. Přitom kapacita stadionu v Edenu činí 21 000 míst.

Záhadu prázdných sedaček vysvětluje Luboš Koželuh, ředitel STES, dceřiné společnosti Fotbalové asociace ČR. Právě STES má ticketing na starosti. Koželuh vysvětluje: "Po utkání s Islandem jsme měli velké oči. Nastavila se špatně kvóta pro takzvaný protokol, tedy lístky okresy, kraje či hráče reprezentace. A také jsme asi ne zcela optimálně nastavili cenu vstupenek. Je to pro nás poučení do budoucna."

Pro zápas s Lotyšskem nastavili na Fotbalové asociaci ČR cenovou hladinu na rozmezí 590 - 1490 korun.

Velké oči, o kterých Luboš Koželuh mluví, mají takříkajíc na svědomí vítězné podzimní zápasy kvalifikace o Euro 2016, které naladily tým i fanoušky na euforickou vlnu, a ta vyvolala extrémní zájem o lístky na listopadový zápas s Islandem.

Lístky pro "protokol". Na Island málo, teď zase moc

Potíž byla v tom, že podle této zkušenosti nastavil STES politiku ticketingu i na jarní duel s Lotyšskem. Jenže ta euforická vlna už mezitím poněkud ovadla...

"Na zápas s Islandem byl obrovský zájem o lístky," připomíná Koželuh. Nebylo divu, plzeňský stadion má totiž menší kapacitu, jen 11 700 míst. A zmíněná kapacita tak byla napěchovaná prakticky na maximum.

"Vytvářelo se kolem toho i jisté napětí, protože jsme kvůli té menší kapacitě plzeňského stadionu nemohli uspokojit všechny žádosti z takzvaného protokolu. To jsou lístky, které jdou do fotbalových okresů nebo krajů. Anebo si je pro své příbuzné a známé mohou koupit hráči nebo členové realizačního týmu," vysvětluje Koželuh.

"A protože na Island jsme tuhle poptávku nemohli uspokojit, na Lotyšsko jsme rezervu pro tyhle účely významně navýšili. Ale bohužel se v tomto ohledu naše představy naplnit nepodařilo. Ty lístky se nám totiž nepodařilo udat, vracely se nám i na poslední chvíli," vysvětluje.

Vstupenky, o kterých je totiž řeč, se totiž nerozdávaly, ale prodávaly. A za již zmíněné ceny v rozmezí 590 - 1490 korun o ně prostě nebyl zdaleka takový zájem jako na podzim.

Na otázku, proč se tyto vrácené lístky nedaly také do normálního prodeje, Koželuh odpovídá: "V předprodeji pořád nějaké lístky byly, takže nenastala situace, že by se normální cestou lístek koupit nedal a my přitom nějaké další zadržovali. Jak jsem zmiňoval, vracely se nám v řadě případů na poslední chvíli, pro mě osobně to bylo v tomto ohledu velké zklamání. Musíme se z toho poučit a napříště vše nastavit lépe, jít nějakou zlatou střední cestou ohledně ceny i těch rezerv."

Sponzoři se dostavili vzorně

Spekulace o tom, do jaké míry využili vstupenky sponzoři FAČR a reprezentace, Koželuh odmítá. "Sponzoři byli vzorní, smluvní vstupenky, které jsme jim dodali, využili prakticky na sto procent. Tam žádný problém určitě nebyl."

Koželuh také upozorňuje na to, že není na místě počítat s plnou kapacitou 21 000 sedaček. "První dvě řady se vůbec neprodávaly a sektor hostí byl navíc tentokrát takřka prázdný, což nám to číslo spojené s kapacitou 21 000 sedaček reálně snižuje. Ale i tak samozřejmě stadion nebyl zaplněný tak, jak bychom si to představovali."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Europoslanci podpořili prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora Jana Gregora

Evropský parlament ve čtvrtek doporučil Radě EU prodloužení mandátu českého člena Evropského účetního dvora (EÚD) Jana Gregora o dalších šest let. Nynější mandát mu skončí 6. května, stanovisko europarlamentu není pro Radu závazné, ale zpravidla se jím řídí.

Poslanci Gregora podpořili 656 hlasy z celkem 705 možných. Plénum doporučilo také prodloužení mandátů lotyšského a slovinského člena účetního dvora. Naopak polský kandidát stejně jako v roce 2020 podporu nezískal, tehdy ho však Rada přesto jmenovala. Kandidáty do tohoto úřadu navrhují jednotlivé členské země, každá zde má svého zástupce.

Gregor před nástupem k EÚD v roce 2016 působil mimo jiné na pozici náměstka ministra financí České republiky, kde sestavoval český rozpočet. Ministrem byl tehdy Andrej Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy