Praha - Na pracovním stole Michela Platiniho, prezidenta UEFA, se 25. dubna objeví hora důležité pošty. V závalu kandidatur na spolupořádání fotbalového Eura 2020 bude ale obálka s razítkem pražské pošty scházet. To už je teď v podstatě jisté.
„Ohledně té kandidatury už jsem opravdu skeptický,“ přiznal ve středu odpoledne Marcel Chládek, ministr školství, po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou.
A pár hodin nato už Miroslav Pelta, předseda FAČR, vzdal kandidaturu úplně.
Podání kandidatury by totiž musela provázet vládní garance na stavbu moderního stadionu pro 30 000 diváků na pražském Strahově. A o ní si zatím mohou nechat účastníci středeční schůzky s premiérem jen zdát.
Sobotka požadované tři miliardy sportovcům nepřislíbil. Dalším investorem čtyřmiliardového projektu by mohlo být hlavní město Praha.
Plán Miroslava Pelty, předsedy Fotbalové asociace ČR, a jeho spolubojovníka Miroslava Jansty, předsedy České unie sportu, podporovaných ministrem Chládkem, byl zřejmý: Pod tlakem blížící se uzávěrky kandidatur na spolupořádání šampionátu, který UEFA umístí netradičně do 13 zemí, zatlačit na premiéra a garance rychle získat. Jenže s tím neuspěli.
Sobotka: Nechci kauzu, jako byla hala Sazky
„Jsem pro koncepční a uvážlivé kroky vlády a odmítám jednání pod časovým tlakem,“ vyjádřil se jednoznačně Bohuslav Sobotka. „Nechci, aby se opakovaly kauzy typu hala Sazky nebo MS v Liberci,“ připomíná extrémně předraženou stavbu vysočanské arény, která takřka pohřbila český sport, a lyžařský šampionát v Liberci, kde se utopily dvě miliardy korun z veřejných rozpočtů a stejně ještě po akci zbyly dluhy.
To všechno ale ještě neznamená, že se chátrající Stadion Evžena Rošického v moderní arénu přestavovat nebude. „Tyto záležitosti zůstávají dál zcela otevřené,“ odnesl si z jednání Miroslav Pelta.
„Seznámili jsme pana premiéra s projektem Národních olympijských center. Ten si klade za úkol optimalizovat výdaje státu na sport. A tento plán se mu velmi líbil,“ líčí další účastník schůzky Jiří Kejval, předseda Českého olympijského výboru.
Podle této vize by se státní peníze měly v příštích letech směrovat především do šesti sportovních středisek. Víceúčelový by byl areál v Nymburce, vodní sporty by se pěstovaly v Račicích, lyžování v Harrachově, atletika v Ostravě, tenis v Prostějově a například biatlon (a možná rychlobruslení) v Novém Městě na Moravě. „A k tomu by se připojila ta rekonstrukce stadionu na Strahově,“ maluje si pořád Miroslav Jansta, předseda ČUS.
ANO i lidovci jsou kategoricky proti
Bohuslav Sobotka zatím neřekl ani ano, ani ne, ale zadal účastníkům schůzky zpracování konkrétnějších studií. „Mám za úkol vypracovat koncepci dlouhodobého financování sportu v ČR. Co se týče olympijských center, pan premiér chce vidět jejich financování rozfázované do jednotlivých let,“ říká Marcel Chládek, ministr školství.
Kejval s Janstou zase dostali za úkol zajistit, aby s tím, jak se peníze ve finále rozdělí, souhlasilo celé sportovní prostředí. „Ty peníze půjdou samozřejmě z budgetu, který je připraven pro všechny,“ podotýká Chládek.
„Jakákoli rozhodnutí o investicích typu Národního fotbalového stadionu musí být zasazena do konkrétního rozpočtového rámce a mít podporu celého sportovního prostředí,“ podtrhává jeho slova Sobotka.
„Shodli jsme se, že příští schůzka s premiérem bude nejpozději za dva až tři měsíce,“ prozradil Miroslav Jansta. Do té doby musí lobbisticky zapracovat i na dalších stranách vládní koalice. ANO i lidovci totiž investici do Národního olympijského stadionu odmítají naprosto kategoricky. A patrně je neobměkčí ani čerstvý nápad, že by se v tribuně vedle nových sídel ČOV či ČUS vybudovalo i muzeum sportu.