Video bych škrtnul a nadstavbu ať zkoušejí jinde. Uhrina změny v lize nenadchly, národní tým ho mrzí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
13. 6. 2018 15:28
Dušan Uhrin starší uzavřel svoji velice bohatou trenérskou kariéru v roce 2010, ale stále pozorně sleduje fotbalový život na české i mezinárodní scéně. Přečtěte si rozhovor, který poskytl Aktuálně.cz. Vyjadřuje se v něm k uplynulému ročníku první ligy, zamýšlí se nad současností i budoucností národního mužstva a netají ani své názory na některé novinky, které v nejvyšší domácí soutěži začínají měnit dosavadní mnohaletou tradici.
Dušan Uhrin starší
Dušan Uhrin starší | Foto: Milan Kammermayer

Co vás v uplynulém ročníku fotbalové ligy nejvíc překvapilo?

Jednoznačně Jablonec, a to nejen výsledky, ale i herním projevem. Díky suverénnímu jarnímu prvenství si třetím místem vybojoval historický přímý postup do Evropské ligy. Podával lepší výkony než druhá Slavia, ale i první Plzeň, která na špici tabulky v jarním klopýtání jen těžila z obrovského podzimního náskoku.

Myslíte si, že na jablonecké spanilé jízdě se výrazně podepsal i trenér Petr Rada?

Určitě! Je to zkušený trenér ze starší generace, který po peripetiích v různých klubech dokázal, že je kvalitní kouč. Mužstvu dal myšlenku, hra týmu měla smysl, dokázal vytvořit partu bojovníků. Moc mu tento úspěch přeju.

Bylo i něco dalšího, co vás potěšilo?

Především velká vyrovnanost v bojích o účast v evropských pohárech i o záchranu. Rozhodovalo se až v posledních dvou kolech, což zvyšovalo zájem diváků. Výkony i konečnou čtvrtou příčkou mě potěšil i nováček z Olomouce. Trenér Jílek měl k dispozici mladý hráčský kádr, který se v posledních dvou letech moc neměnil. Mladí fotbalisté hráli delší dobu spolu, zvykli si na sebe a pod taktovkou ambiciózního kouče našli dost nečekaně cestu až do předkola Evropské ligy.

A zklamání?

O to největší se postarala Sparta. Po nevydařeném podzimu a ještě části jara převzal tým Pavel Hapal, ale za několik týdnů nemohl dát mužstvo do optimálního stavu. K určitému zlepšení sice došlo, ale myslím si, že ještě bude nějakou dobu trvat, než se Sparta zase stane obávanou Spartou, která bude bojovat o titul. V současném letenském mužstvu je několik kvalitních fotbalistů, ale už teď v létě bude potřeba tým citlivě doplnit, hlavně v zadních řadách.

Byly uzavřeny různé ankety. Kdo by se podle vás stal fotbalistou roku a komu z prvoligových hráčů dáváte nejlepší vysvědčení?

Fotbalistou roku je podle mě brankář Arsenalu Petr Čech, z cizinců v české lize dávám nejlepší známku obránci Slavie Simonu Delimu a z českých hráčů sparťanskému útočníkovi Josefu Šuralovi.

Příští ligový ročník se bude hrát novým systémem. Jak se vám tato změna s nadstavbou po třiceti kolech líbí?

Vůbec se mi nelíbí! Liga měla zůstat v tradiční podobě, takovéto změny fotbalu nic dobrého nepřinesou. Fotbal má svoje pevná pravidla, která by se měla respektovat a tedy i dodržovat, a ne ji nějakými podivnými pokusy narušovat. Navíc poslední podzimní kolo je na programu pouhý týden před Vánocemi a první jarní už začátkem února, což rovněž nejsou pro fotbal přijatelné termíny. Důležité slovo může mít v tomto období počasí, které pak negativně ovlivní průběh zápasů, zájem diváků i kvalitu terénů.

A co říkáte samotné nadstavbě?

Tu mohou zkoušet v zemích, kde na fotbal moc lidí nechodí. Tímto systémem v českých zemích víc diváků do ochozů stadionů asi nepřilákáme. Rovněž není logické, že například osmý tým může díky úspěšné baráži hrát Evropskou ligu na rozdíl od mužstva, které v dlouhodobé soutěži skončilo o několik příček nad ním. A podobných podivných kuriozit je ještě několik.

A co říkáte na používání videa?

Škrtnul bych ho, do fotbalu nepatří! Otočilo výsledky v zápasech, kde bylo k dispozici, zatímco ve všech dalších zůstalo hlavní slovo rozhodčím, což je neregulérní. Navíc video nemůže všechno postřehnout, například ofsajdy nebo skrumáže před brankami. Snad by pomohlo jen u brankové čáry, zda je míč před ní, nebo za ní. Pořád se něco vymýšlí, ale fotbalu to nepomáhá. Spíš naopak.

Stal jste se členem Sportovní rady Fotbalové asociace ČR. Jaká bude náplň vaší činnosti?

To bych také rád věděl. Činnost této rady by měla mířit k reprezentačnímu "áčku" a k týmu do 21 let, ale konkrétního nic nevím. První schůzka této rady by měla být kolem 20. června a na ní se snad všichni dozvíme víc.

V Rusku tento týden začíná mistrovství světa bez české účasti. Je opravdu český fotbal v takovém útlumu?

Pozicí někde kolem 45. příčky ve světovém žebříčku a neúčastí na šampionátu ztrácí český fotbal kontakt s mnoha zeměmi. Je to hodně smutné především proto, že do Ruska našlo poprvé cestu 32 výprav a ani do tohoto velkého počtu jsme se nevešli. Mrzí mě to, přesto si myslím, že tak zle na tom český fotbal není, určitě má na víc, než jakými výsledky se v poslední době prezentuje. Vždyť řada hráčů má určitou kvalitu i cenné mezinárodní zkušenosti.

V čem tedy vidíte příčiny tohoto nezdaru a kudy vede cesta k lepším časům?

Za mé éry reprezentačního trenéra všichni hráči dřeli už v přípravě, někteří si dokonce prodlužovali trénink. Oblékat dres národního mužstva byla pro každého čest, nikomu jsem nemusel připomínat nutnost většího nasazení. A tento zápal s maximální bojovností i zodpovědností některým hráčům dnes chybí. A v neposlední řadě by bylo potřeba kolem fotbalu vytvořit příjemnější atmosféru, všimnout si pozitiv, která se v záplavě kritiky tak trochu ztrácejí. Jsem však optimista a věřím v lepší časy. Třeba i nedávný ostudný debakl od Austrálie přinesl všem jeho aktérům velké poučení.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Filmy z přehlídky Tady Vary vidělo přes 36 tisíc diváků

Přehlídku filmů Tady Vary, kterou v termínu zrušeného karlovarského festivalu uspořádali jeho pořadatelé, navštívilo 36 645 diváků. Loni bylo na devítidenní akci prodáno 139 271 vstupenek. Letošní přehlídka, která kvůli koronaviru nahradila tradiční festival s účastí zahraničních tvůrců, se uskutečnila v 96 kinech a zahrnovala 16 titulů, s nimiž se původně počítalo pro festival. Na podzim pořadatelé plánují uspořádat nesoutěžní přehlídku v Karlových Varech. Příští řádný ročník festivalu by se pak měl uskutečnit 2. až 10. července 2021. Největším divácký zájem na akci Tady Vary provázel domácího zástupce v přehlídce, hudební dokument režiséra Šimona Šafránka Meky, věnovaný zpěváku a muzikantovi Miroslavu Žbirkovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy