Manipulace se zápasy? Svaz dnes podá trestní oznámení

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 4. 2012 14:00
Speciální systém ohlásil možnou manipulaci ligového zápasu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký dnes podá trestní oznámení na neznámého pachatele. A to v souvislosti s možnou manipulací zápasu dorostenecké ligy Baník Ostrava-Slovácko (3:3).

Zároveň se objevila informace o tom, že systém Sportradar vyhodnotil jako podezřelý i jeden zápas nejvyšší soutěže, Gambrinus ligy. "Toto podezření už ale bylo vyhodnoceno jako nedůvodné," řekl Synecký pro deník Aktuálně.cz.

O fotbalu čtěte více:

Svaz také dostal na svou protikorupční linku podnět, aby přešetřil podezřelé utkání v zimní Tipsport lize.

"Tam ale nemáme nástroje, jak tu věc vyšetřit. Navíc ty zápasy mají přípravný charakter. Podezřelé bylo, že jeden tým vyhrál vysoko jeden poločas a druhý byl podobně úspěšný po změně stran. Ale vystřídalo se tam o poločase snad devět hráčů, za takových podmínek se taková věc prostě může stát," říká Synecký.

Jedinou živou kauzou tak zůstává utkání dorostenecké ligy Ostrava-Slovácko (3:3). U něj se objevilo podezření, že ho sudí Lakomý kočíroval tak, aby v něm padlo hodně branek.

Synecký: Sudí Lakomý mohl být také obětí

"Trestní oznámení ale svaz podává na neznámého pachatele. Nikoli na rozhodčího Lakomého, je totiž možné, že se stal obětí případného trestného činu," vysvětluje Synecký.

Zápas dorostenecké ligy Ostrava-Slovácko obestírá řada podezřelých okolností. Sudí Lakomý v něm nařídil hned tři pokutové kopy, prodlužoval ho navíc takřka o 12 minut.

Jak už deník Aktuálně.cz informoval, nechal si svaz udělat výstup ze Sportradaru právě směrem k tomuto utkání dorostenecké ligy.

"Zjistili jsme, že se ten zápas dal u asijských internetových kanceláří skutečně vsadit. Nebyly na něj nasázeny takové částky, že by to vychýlilo kurz," vyloučil Synecký, že by na inkriminovaný duel mohly být nasázeny milionové částky.

Pokud bylo utkání zmanipulováno, nejspíš za tím tedy nestál žádný organizovaný gang. Možnost, že by na zápas nasázel nějaký jednotlivec například desítky tisíc korun, ale systém vyloučit neumí.

DVD z podezřelého zápasu Baník ztratil

Počínání sudího Lakomého každopádně neslo řadu nestandardních prvků. V zápisu o utkání neuvedl důvod nařízení pokutových kopů a nečitelně vyplnil kolonku o minutáži prodloužení normální hrací doby.

Za špatně vyplněný zápis už od disciplinárky dostal pokutu 10 000 korun a má pozastavenou činnost až do úplného vyřešení případu.

Veškeré dostupné informace, které fotbalový svaz shromáždil k této kauze, předá dnes jeho bezpečnostní expert Martin Synecký policii. A to spolu se zmíněným trestním oznámením na neznámého pachatele.

Bohužel v důkazním materiálu chybí DVD se záznamem vlastního zápasu. Dle pořádajícího oddílu, tedy Baníku Ostrava, se totiž ztratilo.

Žlutá = varování, červená = podvod

"Fotbalový svaz je napojen na automatické systémy na vyhodnocování nestandardních sázek. Chodí nám pravidelné reporty ze Sportradaru, s nímž spolupracují UEFA a FIFA," naznačil před časem systém, jak tyto věci fungují, pro deník Aktuálně.cz místopředseda svazu Jindřich Rajchl.

"V případě podezření na něco nestandardního dostaneme takzvaný žlutý report. Pokud je věc podle systému zcela zřejmá a došlo k evidentnímu problému, pak by šlo o report červený. Zatím jsme dostali několik reportů se žlutou barvou," řekl Rajchl loni v říjnu.

Všechny tyto případy byly podle Martina Syneckého, bezpečnostního manažera svazu, prostudovány, prodiskutovány s policií a posléze odloženy.

Sportradar hlídá 52 sportů, v Česku s ním spolupracuje jen fotbal

A to včetně upozornění na jeden z jarních zápasů nejvyšší fotbalové soutěže.

"Systém upozorňoval na nejnižší možnou míru ohrožení. Šlo tam o vstřelení branky ve velmi pozdní fázi zápasu. Svou roli tam hrál fakt, že ten systém má s naší jarní ligou problémy, protože týmy ze spodní části tabulky na jaře často vítězí, a to i proti soupeřům, kteří jsou velkými papírovými favority. A s tím ten stroj moc nepočítá," vysvětluje Synecký.

"S tím systémem spolupracujeme už rok a půl, máme on-line přístup do jeho databáze. Chtěl bych zdůraznit, že Sportradar monitoruje tímto způsobem 52 druhů sportů. Ale v České republice jsme jedinou sportovní asociací, která s tímto systémem kooperuje, protože máme opravdu velký zájem o to, aby naše soutěže byly čisté," vysvětluje Synecký. 

 

Právě se děje

Další zprávy