Hašek šel po podezřelých utkáních, ví o nich i policie

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 11. 2011 5:00
Monitorovací systém upozornil fotbalový svaz na podezřelé zápasy.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - V průběhu soutěžního ročníku 2010/11 a také v podzimní sezoně 2011 fotbalový svaz obzvláště pečlivě monitoroval několik utkání I. a II. ligy, ale také dorosteneckých soutěží. Důvod? Upozornění sázkových kanceláří a jejich podezření, že kolem těchto duelů nemusí být úplně všechno košer.

Informace, které fotbalový svaz posbíral o těchto utkáních, by měla dostat do rukou i Policie ČR.

Od Ivana Haška jakožto předsedy asociace si fanoušci slibovali zázračné pročištění fotbalové žumpy. Po jeho odchodu zůstali poněkud rozpačití.

Mediálně hojně prezentovaný červený telefon, který měl přímo Haškovi hlásit podezřelé sázky, se za dva roky rozezvučel jedinkrát. Nejistotu vzbudil jen druholigový duel Čáslav-Jihlava.

Čtěte více o fotbalovém zákulisí:

Navázaná spolupráce mezi fotbalovou asociací na straně jedné a provozovateli kurzových sánek na straně druhé však nevyšla naplano.

"Červený telefon byl opravdu jen instrumentem, který se dobře prezentuje v médiích. Účinnějším nástrojem byla spolupráce uzavřená s Asociací provozovatelů kurzových sázek (APKURS) a společností Betradar, která kooperuje se zahraničními sázkovkami," vysvětluje Jindřich Rajchl, místopředseda fotbalové asociace, který byl pravou rukou Ivana Haška - a byť se nestal jeho nástupcem, bude pokračovat v týmu Miroslava Pelty.

Bookmakeři jako hlídací psi

"Sázkové kanceláře jsou nejlepšími hlídacími psi jakékoli korupce nebo nečestnosti.

Jindřich Rajchl, Haškův i Peltův místopředseda
Jindřich Rajchl, Haškův i Peltův místopředseda | Foto: ČTK

Protože pokud se o korupčním jednání dozví více lidí, projeví se to na sázkách. A nám na svaz chodily reporty od APKURS i Betradaru, s nímž spolupracují i UEFA a FIFA," vysvětluje Rajchl.

"Ten systém funguje tak, že žlutou barvou jsou označeny zápasy, kde existuje podezření, že by kolem nich něco nestandardního možná mohlo být, ale není to prokázané. Červeně označené zápasy jsou pak úplně jasně zmanipulované," popisuje Rajchl.

"Červený report jsme za celou dobu nedostali ani jediný. Několik jich přišlo se žlutou barvou. A protože ty zprávy chodí v předstihu, před sehráním zápasů, věnovali jsme pak těm "žlutým" utkáním mimořádnou pozornost, byly velmi pozorně monitorovány," dodává Rajchl.

Červená a žlutá hrozba

A co dál? "Je připraven společný projekt fotbalové asociace a Policie ČR, podrobnosti opravdu sdělit nemohu, jedná se o citlivou záležitost. Ze strany svazu už bylo shromážděno určité penzum informací o podezřelých utkáních v rámci I. a II. ligy, ale i soutěží dorosteneckých lig," vysvětluje Martin Synecký, bezpečnostní manažer FA ČR.

Rozhodčí má nyní na povel Dagmar Damková
Rozhodčí má nyní na povel Dagmar Damková | Foto: ČTK

Spolupráci podle Syneckého přislíbila i Dagmar Damková, která na svazu řídí rozhodčí. "To může být velký přínos," míní Synecký, bývalý policista.

Důležité bude jistě i to, jak se k celému projektu, který zdědil po svém předchůdci, postaví současný předseda fotbalového svazu, tedy Miroslav Pelta.

Za Haška se na svazu spustila i mailová adresa [email protected]. Hašek vyzval všechny, kteří mají nějaká podezření na korupční činnost ve fotbale, ať o tom svaz tímto komunikačním kanálem informují.

"Sešlo se tam několik zajímavých podnětů, které vyústily například ke změnám rozhodčích na poslední chvíli," prozrazuje Synecký.

Zatím bez trestního řízení

"Některé podněty, jež upozorňovaly na nekalé praktiky při volbách do krajů či okresů, jsou nadále průběžně sledovány, protože až vývoje soutěží ukážou, zda oznámení byla pravdivá, nebo ne," dodává Synecký.

Žádný z dosavadních podnětů však  podle něj nebyl natolik relevantní, aby na jeho základě mohlo být zahájeno trestní řízení.

 

Právě se děje

před 38 minutami

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devět lidí přišlo v Guineji o život při protestech proti prezidentovi

Nejméně devět lidí nepřežilo v Guineji třídenní protesty proti prezidentově snaze získat právo na další mandát. Oznámila to ve středu agentura AP, podle níž jsou nemocnice přeplněné zraněnými. Stav některých svědčí o tom, že lidé byli zasaženi střelbou z malé vzdálenosti. Protestů se zúčastnily tisíce lidí.

Jednaosmdesátiletý prezident Alpha Condé byl zvolen prezidentem v letech 2010 a 2015. Mandát mu končí příští rok v prosinci, ale letos oznámil, že chce vypsat referendum ve snaze získat možnost usilovat o zvolení znovu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy