Hašek šel po podezřelých utkáních, ví o nich i policie

Luděk Mádl Luděk Mádl
22. 11. 2011 5:00
Monitorovací systém upozornil fotbalový svaz na podezřelé zápasy.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - V průběhu soutěžního ročníku 2010/11 a také v podzimní sezoně 2011 fotbalový svaz obzvláště pečlivě monitoroval několik utkání I. a II. ligy, ale také dorosteneckých soutěží. Důvod? Upozornění sázkových kanceláří a jejich podezření, že kolem těchto duelů nemusí být úplně všechno košer.

Informace, které fotbalový svaz posbíral o těchto utkáních, by měla dostat do rukou i Policie ČR.

Od Ivana Haška jakožto předsedy asociace si fanoušci slibovali zázračné pročištění fotbalové žumpy. Po jeho odchodu zůstali poněkud rozpačití.

Mediálně hojně prezentovaný červený telefon, který měl přímo Haškovi hlásit podezřelé sázky, se za dva roky rozezvučel jedinkrát. Nejistotu vzbudil jen druholigový duel Čáslav-Jihlava.

Čtěte více o fotbalovém zákulisí:

Navázaná spolupráce mezi fotbalovou asociací na straně jedné a provozovateli kurzových sánek na straně druhé však nevyšla naplano.

"Červený telefon byl opravdu jen instrumentem, který se dobře prezentuje v médiích. Účinnějším nástrojem byla spolupráce uzavřená s Asociací provozovatelů kurzových sázek (APKURS) a společností Betradar, která kooperuje se zahraničními sázkovkami," vysvětluje Jindřich Rajchl, místopředseda fotbalové asociace, který byl pravou rukou Ivana Haška - a byť se nestal jeho nástupcem, bude pokračovat v týmu Miroslava Pelty.

Bookmakeři jako hlídací psi

"Sázkové kanceláře jsou nejlepšími hlídacími psi jakékoli korupce nebo nečestnosti.

Jindřich Rajchl, Haškův i Peltův místopředseda
Jindřich Rajchl, Haškův i Peltův místopředseda | Foto: ČTK

Protože pokud se o korupčním jednání dozví více lidí, projeví se to na sázkách. A nám na svaz chodily reporty od APKURS i Betradaru, s nímž spolupracují i UEFA a FIFA," vysvětluje Rajchl.

"Ten systém funguje tak, že žlutou barvou jsou označeny zápasy, kde existuje podezření, že by kolem nich něco nestandardního možná mohlo být, ale není to prokázané. Červeně označené zápasy jsou pak úplně jasně zmanipulované," popisuje Rajchl.

"Červený report jsme za celou dobu nedostali ani jediný. Několik jich přišlo se žlutou barvou. A protože ty zprávy chodí v předstihu, před sehráním zápasů, věnovali jsme pak těm "žlutým" utkáním mimořádnou pozornost, byly velmi pozorně monitorovány," dodává Rajchl.

Červená a žlutá hrozba

A co dál? "Je připraven společný projekt fotbalové asociace a Policie ČR, podrobnosti opravdu sdělit nemohu, jedná se o citlivou záležitost. Ze strany svazu už bylo shromážděno určité penzum informací o podezřelých utkáních v rámci I. a II. ligy, ale i soutěží dorosteneckých lig," vysvětluje Martin Synecký, bezpečnostní manažer FA ČR.

Rozhodčí má nyní na povel Dagmar Damková
Rozhodčí má nyní na povel Dagmar Damková | Foto: ČTK

Spolupráci podle Syneckého přislíbila i Dagmar Damková, která na svazu řídí rozhodčí. "To může být velký přínos," míní Synecký, bývalý policista.

Důležité bude jistě i to, jak se k celému projektu, který zdědil po svém předchůdci, postaví současný předseda fotbalového svazu, tedy Miroslav Pelta.

Za Haška se na svazu spustila i mailová adresa [email protected]. Hašek vyzval všechny, kteří mají nějaká podezření na korupční činnost ve fotbale, ať o tom svaz tímto komunikačním kanálem informují.

"Sešlo se tam několik zajímavých podnětů, které vyústily například ke změnám rozhodčích na poslední chvíli," prozrazuje Synecký.

Zatím bez trestního řízení

"Některé podněty, jež upozorňovaly na nekalé praktiky při volbách do krajů či okresů, jsou nadále průběžně sledovány, protože až vývoje soutěží ukážou, zda oznámení byla pravdivá, nebo ne," dodává Synecký.

Žádný z dosavadních podnětů však  podle něj nebyl natolik relevantní, aby na jeho základě mohlo být zahájeno trestní řízení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy