Kapříci ožili: Muž z fotbalového skandálu kandiduje

Luděk Mádl Luděk Mádl
15. 11. 2011 10:00
Bývalý rozhodčí Liba se chce dostat do vedení FA České republiky
Ivan Horník, nejznámější postava korupční aféry v tuzemském fotbale. S bývalým rozhodčím Libou si občas volali.
Ivan Horník, nejznámější postava korupční aféry v tuzemském fotbale. S bývalým rozhodčím Libou si občas volali. | Foto: ČTK

Praha - Miroslav Liba je bývalý rozhodčí. Ivan Horník si u něj objednával udělení žluté karty hráčům, u nichž se mu to hodilo. Za "desetník".

Uplynulo jen pár let a Miroslav Liba kandiduje do výkonného výboru fotbalové asociace.

"To je v pohodě, s tím si nedělej starosti," odvětil Liba v listopadu 2003 poté, co si vyslechl prosbu Ivana Horníka, tehdy ředitele Viktorie Žižkov, aby v utkání Liberec-Slavia, k němuž byl nominován jako hlavní rozhodčí, udělil žlutou kartu vybraným hráčům Slavie.

Aspoň desetník za kartu

"Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Ten Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou, tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole," zachytily Horníkův hlas policejní odposlechy.

Čtěte také:

V dalším kole totiž Žižkov nastupoval právě proti Slavii. A kdyby Liba udělil Bejblovi či Zachariášovi žluté karty, byli by v daném ročníku takto napomínáni již počtvrté - a nesměli by proti Žižkovu nastoupit. Právě o to Horníkovi šlo.

Volá Ivan Horník

Mobilní telefon. Ilustrační foto.

HORNÍK: "Prosím tě, já mám k tobě prosbu takovou, vole, to je stejně na hovno, vole, ale ty pískáš dneska ten blázinec tam."
LIBA: "Hm."
HORNÍK: "Já jsem tě chtěl poprosit, vim, že to nebudeš dělat nějak naschvál nebo to, ale maj tam, ten Zachariáš s tim, s tim s Radkem Bejblem žlutý karty, vole. Ten Zachariáš to hodně řeže, Bejbl se někdy třeba zapomene, kdyby náhodou, tak aspoň v rámci nějakejch těch, vole."
LIBA: "Jasný."
HORNÍK: "Aspoň desetník na kartu."
LIBA: "To je v pohodě, s tím si nedělej starosti."
HORNÍK: "Vzpomeň si na mě, kdyby mi to pomohlo, i když mně nepomůže už nic... Já je mám doma teďkon víš."
LIBA: "Jo, jo, jo, jo, jo, jo. Jo."
HORNÍK: "Vzpomeň si na mě, příteli, na oplátku. Dobrý."
LIBA: "Dobrý, jsme domluvený."

Další hovor, po zápase:

HORNÍK: "Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou.
LIBA: "No, no, no, dám si s tebou rád kafíčko."

A Horník to nechtěl zadarmo. "Aspoň desetník na kartu," řekl Libovi a ten mu odvětil, že to je v pohodě, ať si s tím nedělá starost.

V samotném zápase potom Zachariášovi žlutou kartu skutečně udělil, což Horníka potěšilo. "Hele, máš tam u mě pak ten desetník, jak pak pojedu trošku nahoru, tak jenom zavolám a vlítnu za tebou," zavolal Libovi.

Liba je úředně nevinný

Liba byl původně policií obviněn z korupce, podal si však proti tomu stížnost. Petr Cibulka, státní zástupce pro Prahu 3, konstatoval, že tato stížnost je oprávněná - a obvinění stáhnul.

Liba od té doby funguje ve fotbalových strukturách. Za košťálovské éry pracoval jako bezpečnostní manažer fotbalového svazu. Z této pozice vyletěl po průšvihu, kdy se do hotelu Praha dostala v nočních hodinách reportérka bulvárního deníku a popsala orgie reprezentantů s prostitutkami.

Liba také pracoval na sekretariátu Středočeského krajského fotbalového svazu, kde je nyní šéfem komise rozhodčích.

Nyní kandiduje na pozici člena výkonného výboru za české kraje a okresy, která by se mohla uvolnit, kdyby byl předsedou svazu zvolen kandidát moravské komory Miroslav Pelta.

Liba: Nechci se s vámi bavit

Ke své kandidatuře se pro Aktuálně.cz odmítl vyjádřit. "Já moc dobře vím, na co se mě chcete ptát. A nemám potřebu se s vámi bavit," odtušil, že by řeč přišla na jeho osm let starý telefonát s Horníkem.

Jindřich Rajchl, jeden z kandidátů na předsedu svazu, k případu Liba říká: "Ve vedení asociace by lidé, kteří v odposleších figurovali, neměli působit. Byl by to problém pro fanoušky i sponzory. A v těch odposleších nebyl jen pan Liba, ale třeba i pan Pelta."

Kandidát Miroslav Pelta je vůči lidem, o něž se otřela korupční aféra, logicky liberálnější.

"Mirek Liba nějakou roli v těch odposleších asi hrál, ale pokud se dobře pamatuji, tak nebyl stíhán, žalobce usoudil, že jeho jednání korupční nebylo. Možná došlo k porušení nějaké etické stránky věci, ale ne ke spáchání trestného činu. I těm, kteří tehdy dostali tresty, už jejich výměra většinou vypršela a myslím, že je správné na ně pohlížet tak, že svůj trest již vyčerpali."

Čtěte také:

 

Právě se děje

před 25 minutami

Evropská města demonstrují kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu

Do ulic kvůli izraelsko-palestinskému konfliktu vyrazily tisíce lidí v několika evropských městech. Proti dvěma stovkám lidí na zakázané demonstraci na podporu Palestinců použila pařížská policie vodní děla a slzný plyn.  Manifestovalo se i v dalších francouzských městech. Úřady povolily demonstrace v Lyonu, Bordeaux, Marseille, Nantes, Rennes, Štrasburku, Toulouse, Lille, Metz či Saint-Etienne. "Izrael je vrah," skandovaly desítky demonstrantů v Montpellier.

Ve španělském hlavním městě Madridu vyjadřovalo podporu Palestincům asi 2500 demonstrantů. "Jedni mlčí, druzí trpí" a "Jeruzalém je věčné hlavní město Palestiny," stálo na transparentech. "To není válka, to je genocida," volal dav, ve kterém bylo podle Le Parisien hodně mladých žen.

Tisíce sympatizantů s palestinskou věcí prošly Hyde Parkem v centru Londýna, přibližně 120 lidí protestovalo i v Berlíně. Další protesty proběhly v Londýně, ve švédském městě Malmö a v několika německých městech. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy