Praha - Co řeknete italskému fanouškovi poté, co jeho klub vyhrál Ligu mistrů? "Koukej vypnout playstation, ráno musíš do práce." Vtip je to možná trochu drsný, pěkně ale ilustruje úpadek, ve kterém se nachází italský fotbal.
AC Milán, Juventus nebo Inter patřily donedávna k nejlepším evropským klubům a soupeři se na jejich stadiony báli jezdit, teď ale na špičku nestačí. Zastavit pád a vrátit se zpátky nahoru si přejí kluby i italská fotbalová asociace. Obrat by měl přinést nový ročník Serie A, který začíná předposlední srpnovou sobotu.
"Musíme se zlepšit," burcuje před sezonou šéf svazu Carlo Tavecchio. "Italský sport se hroutí, finanční zdroje vysychají," připomíná. V evropské konkurenci obstojí z Itálie jediný Juventus. I tentokrát je největším favoritem na mistrovský titul, může ho získat už pošesté za sebou.
Jednu z cest, kterým Italové věří, že povedou zpátky na vrchol, si letos vybraly strádající milánské velkokluby. Restartovat je mají peníze, které jim přinesli noví majitelé z Číny.
Asie má vzkřísit fotbal v Miláně
Modročerný Inter koupila společnost Suning Commerce Group. Ta získala 68 procent akcií za 270 milionů eur. K nevoli fanoušků opustil klub jeho bývalý prezident Massimo Moratti, dosavadní vlastník Erick Thohir se stal menšinovým akcionářem. "Zdroje Suningu umožní Interu vrátit se ke slavným časům a přilákat největší hvězdy z celého světa," uvedl sebevědomě šéf nového majitele Čang Ťin-tung.
Červenočerný AC Milán zase prodal jeho dlouholetý šéf Silvio Berlusconi investiční skupině Sino-Europe Sports. Klub loni hospodařil se ztrátou 93,5 milionu eur a potřeboval nový kapitál. Berlusconi nakonec přenechal svých 99 procent Číňanům za 740 milionů. "Před třiceti lety jsem klub kupoval z lásky, teď ho prodávám z ještě větší lásky. Noví majitelé mají potřebné zdroje, aby Milán vrátili do evropské špičky," uvedl odcházející prezident.
V Miláně se chtějí rychle zaměřit na to, co italským klubům chybí. Oba rivalové posilují mužstvo a hospodaření hodlají postavit na pevnějších základech. Plánují umazat dluhy a marketingově se prosadit v Asii. Oba vyměnili trenéry. Inter povede Frank De Boer, který přichází z fotbalově progresivního Ajaxu, Milán převzal Vincenzo Montella, jenž zaujal v Sampdorii a Fiorentině.
Ke srovnání s Evropou chybí někdejším velikánům i stadion. Společný betonový kolos na San Siru potřebuje nutně modernizaci a také snížení osmdesátitisícové kapacity, kterou fanoušci nejsou ani zdaleka schopni zaplnit. Kluby o tom jednají mezi sebou i s městem, kterému stadion patří. Stavbu vlastní arény AC Milán nedávno vzdal.
Král Midas buduje "Malý Juventus"
K nápravě klopýtajícího italského calcia vede ale i jiná cesta než ta vystlaná čínskými penězi. Narýsoval ji Juventus a teď ji do praxe převádí skromné Sassuolo. Právě proto si donedávna neznámý klub z kraje Emilia Romagna vysloužil přezdívku "Malý Juventus".
Když před třemi lety postupoval poprvé ve své historii do Serie A, ťukali si mnozí na čelo. Jméno Sassuolo fotbalovým fanouškům nic neříkalo, stadionek pro čtyři tisíce diváků vzbuzoval blahosklonné úsměvy a kádr bez velkých jmen připomínal třetiligovou soupisku.
Giorgio Squinzi, který klub vlastní, ale dokázal, že ne nadarmo se mu přezdívá "Král Midas". Na cokoli sáhne, mění se ve zlato.
Tvrdý manažer, který šéfuje společnosti Mapei a donedávna i italskému svazu průmyslu, buduje klub krok po kroku a má k tomu i potřebnou trpělivost. V sousedním Reggio Emilia koupil stadion, přebudoval ho, a Sassuolo tak má vlastní fotbalový stánek, stejně jako Juventus.
Mužstvo stojí na italských hráčích. Na soupisce má reprezentanty do 21 let, útočníka Domenika Berardiho mu závidí Itálie i Evropa. I v tom se Sassuolo podobá Juventusu, který staví kádr na italských reprezentantech.
Účinný a dostatečně pohledný herní styl pak týmu ordinuje Eusebio Di Francesco, jemuž je teprve 46 let a jako hráč zářil v záloze AS Řím. "Di Francesco je vynikající trenér, který dokáže naučit fotbal," říká trenérská legenda Arrigo Sacchi, který vedl neporazitelný AC Milán počátkem 90. let.
Sassuolo letos hraje Evropskou ligu a s příčkou zajišťující postup do pohárů i příští rok počítá znovu. Má na to, aby skončilo nad tradičními jmény, jako jsou Lazio, Fiorentina nebo Sampdoria. "Klub může být opět velkým překvapením," připomíná Sacchi.
Mistři jsou deset let před ostatními
Mistrovský titul se čeká od Juventusu, který by ale především chtěl konečně prorazit v Lize mistrů. V Itálii je neotřesitelný, v soubojích s evropskou špičkou tahá většinou za kratší konec. Letos si z Neapole koupil loňského krále střelců Gonzala Higuaína a z AS Řím tvůrce hry Miralema Pjaniče. Oslabil tak oba své nejbližší konkurenty, ublížit by mu neměl ani rekordní prodej záložníka Paula Pogby, který odešel do Manchesteru United za 110 milionů eur.
"Juventus je deset let před všemi ostatními. Mají nejlepší hráče i trenéra," komentuje Sacchi postavení klubu, v jehož vedení pracuje někdejší česká hvězda Pavel Nedvěd. Neapoli, která loni s Juventusem soupeřila o titul, se nepodařilo kádr posílit. "Mají jistotu v trenéru Mauriziu Sarrim, jen Bůh ale dokáže dělat zázraky. Věřím letos spíš Římu," odhaduje Sacchi šance pronásledovatelů.
V lize se letos představí čtyři Češi. V základní sestavě Sampdorie nastupoval celou přípravu útočník Patrik Schick, ve kterém trenér Marco Giampaolo vidí podhrotového hráče. V Boloni se pod slavným Robertem Donadonim zařadil Ladislav Krejčí na svůj obvyklý levý kraj zálohy. Na šanci v brance Janova bude čekat Lukáš Zima, stejně jako Jakub Jankto v sestavě Udine.