Praha - Pohřbít v Česku fotbalový klub není zas až takový výkon. Zničit ale hned dva, to už je pořádný kumšt. Zvlášť když jde o kluby tradiční a s dlouhou historií.
Těžko říct, jestli Luděk Vinš, majitel Viktorie Žižkov a někdejší šéf Čechie Karlín, právě o takový zápis do historických análů české kopané stál. Povedlo se mu to každopádně na výbornou.
Viktoria Žižkov nedostala licenci pro druhou ligu a od příštího ročníku si zahraje nejvýše třetí nejvyšší soutěž. Tedy, pokud na cestování do Písku nebo Čáslavi bude mít dost peněz a nezvolí radši divizi, nebo dokonce pražský přebor (více zde).
Sláva s Rangers a pak úpadek
Přitom ještě před nějakými deseti lety Vinš prohlašoval, že jeho Viktoria má hodnotu 150 milionů korun. Za méně by tehdejšího účastníka evropských pohárů rozhodně neprodal. Žižkov tehdy z Poháru UEFA vyprovodil slavné skotské Rangers, v domácí soutěži se pohyboval na čele a jeho pruhovaný dres oblékali Luděk Stracený, Michal Šmarda nebo Kennedy Chihuri.
Vysněných 150 milionů by teď Vinš za žižkovský klub nedostal ani náhodou. V roce 2004 se Viktorka namočila do korupčního skandálu, za který vyfasoval podmínku sportovní ředitel Ivan Horník, klub pak pomalu uvadal, až postupně zdomácněl ve druhé lize.
Italové zájem ztratili, investor chybí
A především - na Viktorce chyběly peníze. Co naplat, že tradiční žižkovské nedělní dopoledne patřilo ke sportovnímu koloritu Prahy a opečené klobásy na stadionu se těšily pověsti nejlepších v Praze. Hráči nedostávali výplaty, klub dluží za nájem stadionu (více zde). Majitel Vinš čas od času největší díry zalepil, to když se jeho firmám povedl nějaký větší zahraniční obchod.
Vinš se netajil, že pro Viktorku hledá nového majitele. Zájemci o churavý klub ale jaksi chyběli. Slavná historie, pozlacená mistrovským titulem z roku 1928 a dvěma triumfy v domácím poháru (1994 a 2001), sama movité zájemce nepřivábila. Do ztracena tak vyšly i námluvy s italskými investory, kteří před dvěma lety dokonce na Žižkov vyslali trenérské trio.
Dopadne Viktoria jako Čechie?
Už před postupným úpadkem "Viktorky" zvládl ale Vinš pohřbít jiný klub, který svého času patřil k tomu nejlepšímu, co český fotbal měl. Čechie Karlín strávila tucet sezón v nejvyšší soutěži, čtyřikrát vybojovala konečné šesté místo. V roce 1950 se mezi rozjásanými dělnickými týmy dosazenými do ligy komunistickou vrchností zaskvěla renesancí české uličky a překvapila tehdy všechny, kdo jí předpovídali okamžitý pád dolů.
Vinš jako kluk právě za slavnou Čechii hrával, a když klub kupoval, hlásil, že chce na karlínskou Invalidovnu vrátit jeho slavné časy. Místo toho ale fotbalové hřiště přebudoval na golfové odpaliště a klub, založený roku 1898, v roce 2004 zanikl. Jeho fanoušci mohou chodit na Dubeč, se kterou se tehdy karlínští sloučili.
Vrátí se aspoň na Vítkov?
Fanouškům ze Žižkova teď nezbývá než doufat, že až se majitel Viktorky vrátí ze zahraničí, přihlásí tým alespoň do nějaké soutěže. Vzhledem k neurovnaným dluhům za stadion v Seifertově ulici by nejspíš nastupoval na Vítkově, kde nyní trénuje.
Poblíž památníku, který spravuje Národní muzeum, kam asi mezi poněkud zatuchlé exponáty Viktorka s datem narození 1903 odteď patří.