Žižkov nedostal licenci pro 2. ligu, nahradí ho farma Plzně?

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 18. 6. 2015 13:50
Důvody, proč Viktoria Žižkov licenci pro Fotbalovou národní ligu nedostala, zatím nejsou jasné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Fotbalová Viktoria Žižkov příští rok bude hrát nejvýše Českou fotbalovou ligu (ČFL), tedy třetí nejvyšší tuzemskou soutěž. Před novou sezonou Žižkovští nedostali licenci pro druhou ligu, kterou až dosud hráli. Zpráva byla zveřejněna na oficiálním webu klubu. Proti verdiktu již není odvolání.

Místo Žižkova v sezoně 2015/16 obsadí jeden z předních celků třetí ligy, zájem už projevily Domažlice, které jsou farmou mistrovské Plzně a měl by je trénovat bývalý kapitán Viktorie Pavel Horváth.

Důvody, proč Viktoria licenci nezískala, zatím licenční tribunál FAČR nezveřejnil, nicméně jako nejpravděpodobnější se jeví vleklé finanční trable klubu, který se podle slov Miroslava Pelty "pohybuje na hraně bankrotu".

"Klub nyní čeká na písemné vyjádření od FAČR, proč licence nebyla udělena. Nyní bude na rozhodnutí majitele, který je v současné době v zahraničí, a vedení klubu, do které soutěže se FK Viktoria Žižkov přihlásí pro příští soutěžní ročník," píše se v prohlášení.

Soudy s Baníkem i Prahou 3

Během posledních let se několikrát mluvilo o tom, že klub nemá ani na vyplácení mezd fotbalistům, ani na placení nájemného za stadion. I proto byla Viktoria Prahou 3 už ze stadionu vykázána a obě strany kvůli tomu také vedou soudní spor (více zde).

Alespoň částečně přitom mohlo Viktorii pomoci osm a půl milionu, které klubu dluží Baník Ostrava za přestup Josefa Hušbauera. Podle předběžného opatření soudu ale zatím Ostravští částku platit nemusí (více zde).

"Smutnou skutečností pro naši stranu je fakt, že například Baník Ostrava, který dluží Viktorce nemalou finanční částku, dostal licenci pro první ligu, ale FKVŽ licenci neobdržela," píše se v tiskovém prohlášení Viktorie.

Do druhé ligy chce farma Plzně

Žižkov nahradí jeden z celků v pořadí uplynulé sezony třetí ligy. Střížkovští Bohemians si postup zajistili jako vítěz, druhé Jirny vyšší soutěž odmítly. "FAČR už před koncem soutěže rozesílala podklady kvůli licencím a ani jsme na to nereagovali. Vůbec jsme o Fotbalové národní lize nepřemýšleli," řekl ČTK sportovní ředitel Jiren Josef Jícha.

Naopak třetí Domažlice profesionální licenci dostaly a do druhé ligy by chtěly. "V zásadě říkáme, že máme zájem. Momentálně vyvíjíme všechny kroky, aby tomu tak bylo. Záleží na ekonomické situaci. Máme prodloužit o pět metrů hřiště a to umíme udělat. Potřebujeme jenom souhlas města, protože je to městský stadion," uvedl pro ČTK prezident Jiskry Jaroslav Ticháček.

Jasno chce mít do jednoho týdne. "Jsme farma Viktorky, takže i tam očekáváme pomoc. Lidi jsou tady všichni na tu situaci natěšení, ale uvidíme, nemůžeme předbíhat," dodal Ticháček.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy