Golda připustil: Můžeme to už uzavřít. Body Plzně v ohrožení

Luděk Mádl Luděk Mádl
17. 1. 2013 5:00
S fotbalovým verdiktem se nebude čekat na vyšetřování policie, tvrdí zdroj blízký komisi
Kapitán Plzně Pavel Horváth bude dnes odpoledne napínat uši. Možná se dozví, jak dopadla korupční kauza
Kapitán Plzně Pavel Horváth bude dnes odpoledne napínat uši. Možná se dozví, jak dopadla korupční kauza | Foto: Eduard Erben

Glosář - Kdo vyhraje Gambrinus ligu? Plzeň? Jablonec? Sparta? Je možné, že se o tom do značné míry rozhodne už dnes odpoledne.

Jiří Golda, předseda svazové disciplinárky totiž nevylučuje, že už dnes rozlouskne případ "chřestýší" korupční aféry. "Je tu možnost, že už to uzavřeme," řekl totiž deníku Aktuálně.cz.

A jaká že je tu vazba na titul? Silná. Pokud by totiž rozsudek disciplinárky označil Viktorii Plzeň za viníka usvědčeného v korupční aféře, mohl by klub v tabulce přijít o ligové body. A pak by jeho mistrovské ambice pochopitelně ochably

Ale to je jen varianta, zdůrazněme, že jedna z mnoha. Situace je totiž velmi nepřehledná.

V zákulisí se například často skloňuje tento údajně chystaný scénář celé taškařice: Disciplinárka Plzni pár bodů sebere, ale odvolací a revizní komise jí je pak zase za pár týdnů vrátí. Čili: Sparťanský vlk Křetínský se nažere a Paclíkova plzeňská koza nakonec zůstane celá.

Tak se nechme překvapit, zda si grotesce sehrané podle takového scénáře šéf disciplinárky Golda také zahraje. Kdyby nabízenou roli odmítl, kdo ví, zda by se za něj po červnové valné hromadě nehledala od léta nějaká ta alternace...

Na policii se nečeká. Nebo ano?

"Všichni důležití lidé tlačí na to, aby se ten příběh ještě chvíli táhnul a nakonec vyústil tak, aby se nikomu nic nestalo," shodlo se včera několik osob z vedení českého fotbalu, které za slib anonymity zkusily předpovědět nejbližší vývoj.

Jenže... Jeden důvěryhodný muž, velmi blízký Goldově komisi, se svou predikcí poněkud vymyká: "Je velmi pravděpodobné, že se to rozsekne už teď ve čtvrtek. Komise rozhodne sama, nebude čekat na výsledky policejního šetření. Je to v souladu s tím, jak podobné případy řeší UEFA."

Což by korespondovalo s Goldovými slovy, kterými aktuální možnost vynesení rozsudku připustil.

O jakou aféru že to jde? Sudí Tomáš Adámek v listopadu prohlásil, že ho před březnovým zápasem Jablonec-Plzeň (0:2) kontaktoval Martin Svoboda, bývalý manažer Čáslavi a Táborska, a nabídnul mu 200 000 korun za to, že Plzeň v onom utkání vyhraje. Adámek tvrdí, že si pak zmíněný úplatek od Svobody i vyinkasoval.

Pokuta až deset milionů

"Řešíme celou dobu dvě základní otázky: 1) Zda se to, co pan Adámek popisuje, skutečně stalo. 2) A pokud ano, pak je otázkou, zda v tom případsě pan Svoboda postupoval na pokyn Viktorie Plzeň," řekl Golda v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Pokud by si po svém vyšetřování komise dvakrát odpověděla ANO, pak by Plzeň musela potrestat. Disciplinární řád umožňuje tyto tresty: pokutu až 10 milionů korun, odpočet bodů, případně další opatření, tedy teoreticky i vyloučení ze soutěže.

Jenže dosud publikované výsledky vyšetřování toho moc neprokázaly. Adámkovo tvrzení potvrzuje čtvrtý sudí zmíněného utkání Býma, naopak Martin Svoboda, přezdívaný Chřestýš, vše jednoznačně popírá.

Schůzku sudích s Chřestýšem na motelu v Průhonicích si jeden za asistentů Handlíř pamatuje, druhý asistent Marek nikoli. "Ocitli jsme se v důkazní nouzi," glosoval situaci v prosinci Jiří Golda.

Utajený svědek Spartě neprošel

Není tajemstvím, že za spuštěním celé aféry stojí pražská Sparta, největší konkurent Plzně na domácím fotbalovém dvorku.

Už v září, po porážce svého týmu v Plzni, běhal šéf Sparty Daniel Křetínský po Strahově s černou taškou a výkřiky o znepokojujících informacích o způsobu řízení profesionálních soutěží. Totéž pak v prosinci zopakoval na disciplinárce - a vzal si pak Goldu k rozhovoru mezi čtyřma očima. "Slíbil mi přístup k dalším důkazům," řekl pak Golda.

Následoval pokus Sparty o to, aby byl zvláštním tribunálem vyslechnut utajený svědek, o čemž detailně informoval deník Insider. Tento pokus  ale tak dramaticky překročil mantinely dané platnou legislativou, že neměl šanci projít.

Na otázku, zda může nějakého svědka vyslechnout i dnes, odpovídá Golda: "Je to nepravděpodobné."

Minulý týden naznačil v rozhovoru pro Aktuálně.cz, že nějaké nové informace přes Vánoce získal. "Ale jako první o tom budu informovat své kolegy z disciplinárky," neprozradil z nových zjištění ani slabiku.

Pelta obchodoval s oběma kohouty

Řada hlasů ze zákulisí se shodne na tom, že předseda asociace Miroslav Pelta by byl nejradši, kdyby se případ už moc nerozmazával a způsobil už co nejméně dalších škod. Hledá se prý způsob, jak to zaonačit, aby nebyla poškozena Plzeň a zároveň aby nemusel být Křetínský za své výroky  disciplinárně stíhán pro poškozování jména fotbalu.

Peltovu snahu vybalancovat svůj postoj vůči oběma znesvářeným kohoutům českého fotbalu lze vyčíst i v tom, že jak Spartě, tak Plzni v uplynulých dnech prodal po jednom jabloneckém hráči. Na Letnou šel Lafata, do Plzně Kovařík. I takový finanční tok může někdy mnohé naznačit...

Zdá se však, že šéf disciplinárky Golda navzdory veškerým mocenským tlakům hodlá kauzu vyřešit poctivě. Sám má ale v komisi jen jeden hlas ze sedmi.

"Čím lepší důkazy případně položíte na stůl, tím snáze eliminujete různé tlaky nebo vazby," naznačuje Golda, že silným důkazům se každý mocenská tlak poddá. Teď jde o to, jestli je má.

Není rozsudek jako rozsudek

"Pokud pan Golda říká, že chce vynést nějaký verdikt, tak to třeba bude v té rovině, že označí Adámka a Svobodu-Chřestýše za osoby, které se provinily proti disciplinárnímu řádu. Potrestat je nemůže, protože nejsou členy FAČR, ale tuhle větu vyřknout může a bude pak před veřejností na chvíli hezký, že alespoň nějaké rozhodnutí udělal," míní znalec fotbalového zákulisí a norem, který si nepřál být jmenován.

Pokud by snad disciplinárka sáhla Plzni na body, spustila by se každopádně v českém fotbale třetí světová válka. "Bránili bychom se všemi možnými prostředky," vyhrožuje pro takový případ žalobami a tvrdou odvetou plzeňský boss Tomáš Paclík.

Ten na žádné hrátky typu "disciplinárka potrestá, odvolačka očistí" podle informací deníku Aktuálně.cz přistupovat nehodlá. Svůj boj s Křetínským odmítá dovést ke smířlivému patu. Chce ho vyhrát, za každou cenu.

Facebookový profil autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Apoštolský nuncius Balvo v Česku končí, přesune se do Austrálie

Zástupce Svatého stolce v Česku arcibiskup Charles Daniel Balvo po třech letech v Česku skončí. Papež František jej pověřil novou misí v Austrálii, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce. Nový velvyslanec Vatikánu pro Českou republiku nebyl zatím jmenován a jeho jméno bude oznámeno v dohledné době. 

Balvův odchod by také mohl vypovídat o tom, že již byl vybrán nástupce pražského arcibiskupa Dominika Duky. Nuncius se aktivně podílel na konzultacích o jeho nástupci. "Proces probíhá diskrétně," napsal před časem Aktuálně.cz s tím, že při výběru konzultuje "řadu osob včetně biskupů, kněží, řeholníků, řeholnic a laiků". S koncem jeho mise by měl být završen i výběr Dukova nástupce.

Podle informací Aktuálně.cz zůstaly v uším výběru tři favorité: královéhradecký biskup Jan Vokál, plzeňský biskup Tomáš Holub a osoba mimo okruh dosavadních katolických hierarchů. "Ostatní již odpadli, mají různé kaňky v životopise nebo funkci odmítli," uvádí pro Aktuálně.cz zdroj obeznámený s problematikou.

Charles Balvo se narodil 29. června 1951 v americkém Brooklynu. Na kněze byl vysvěcen roku 1976 v New Yorku. Studia absolvoval ve Spojených státech a v Římě, kde na Papežské gregoriánské univerzitě získal nejprve licenciát z biblistiky a posléze také doktorát z kanonického práva. Americký duchovní působil v Česku od září 2018, nunciem byl však již jedno tříleté období od roku 1996 do roku 1999.

Zdroj: Martina Heroldová
Další zprávy