Golda hledá korupční pouto na ose Plzeň-Chřestýš. Už ví víc

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 1. 2013 5:00
Šéf disciplinárky má nová fakta. Případ chce uzavřít do začátku jarních soutěží
Jestli mi z těch důkazů spadla brada? Mě jen tak něco nevystraší, říká Jiří Golda, šéf disciplinárky
Jestli mi z těch důkazů spadla brada? Mě jen tak něco nevystraší, říká Jiří Golda, šéf disciplinárky | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Stal se z něj tak trochu detektiv. Jiří Golda, šéf fotbalové disciplinárky, hledá v ostře sledované korupční kauze odpověď na dvě klíčové otázky.

Ta první stojí takhle: Má pravdu sudí Tomáš Adámek, když říká, že od Martina Svobody alias Chřestýše dostal 200 000 korun za výhru Plzně na hřišti Jablonce? A druhá na ni navazuje: Pokud ano, jednal Chřestýš na pokyn Viktorie Plzeň?

S tím souvisí další otázky: Probíhala veškerá komunikace, případně finanční toky mezi Adolfem Šádkem, ředitelem plzeňského klubu, a Chřestýšem na bázi přátelského vztahu, nebo jsou ve hře i střípky informací, které odkazují na něco jiného?

Golda se zdráhá pracovat s pouhými domněnkami. Ale podle zprávy, kterou v pondělí přinesl deník Insider, už má v ruce i něco víc.

Pátrání se posunulo, máte k dispozici nová fakta. Slyšel jsem interpretaci, že když jste je uviděl, spadla vám prý z toho brada.

"Nevím, co na to říct."

Třeba jestli vám z toho spadla brada.

"Víte, mě jen tak něco nevystraší. Disciplinárka je tu proto, aby se tou věcí zabývala. Kdybych říkal, že jsem byl z něčeho překvapený, tak by to nebylo na místě. Mým úkolem je kauzu vyřešit. Ale jedna věc jsou tvrzení a druhá věc mít pro ně důkazy."

Ale po jejich stopě už jste se přece vydal, ne? Dal vám je šéf Sparty Daniel Křetínský, tak jak v prosinci na disciplinárce slíbil?

"Zvolil jsem nestandardní postup, za který mě řada lidí kritizuje. Ale mou motivací je snaha kauzu rozkrýt a dotáhnout do konce. Že se to táhne spoustu měsíců, to je pro fotbal špatné. Disciplinárka se dostala do stavu důkazní nouze, pan Křetínský nabídl nějakou cestu. Je sice nestandardní, ale já to beru, snažím se věc posunout dopředu."

Pelta má zprávy z první ruky

Takže jak je to tedy s těmi důkazy?

"Proběhla nějaká jednání, konzultace... Já teď nepůjdu do větších podrobností. Nejdříve s těmi fakty chci seznámit kolegy z disciplinárky. Až se to stane, budu připraven velmi otevřeně říci, co proběhlo, s kým, s jakými závěry - a jestli jsme schopni se posunout dál, nebo ne."

Takže o nových skutečnostech, které jste zjistil, máte zatím povědomí jen vy sám?

"Vzhledem k závažnosti kauzy, která se týká celého fotbalu, se snažím vše koordinovat s předsedou asociace panem Peltou."

Proč?

"Není to tak, že by mi říkal, co máme dělat a jaké vyvozovat závěry, to určitě ne. Ale v takto důležitých věcech jsem vůči němu velmi otevřený, stejně tak to probíhalo s jeho předchůdcem Ivanem Haškem. Předseda je hlava organizace a měl by mít všechny informace první, aby měl možnost na ně reagovat. Míra té koordinace je velmi vysoká."

Týkají se nová fakta, o nichž jste mluvil, zápasu Jablonec-Plzeň, nebo odkazují na problematické chování jiných klubů, které už pan Křetínský několikrát zmiňoval?

"To je šeptanda, která s sebou nese spoustu možných indicií, ale já musím vycházet z ověřených faktů, opravdu se mi nechce šířit na veřejnosti nějaké drby."

Počkejte, takže jste teď dostal k dispozici jen nějaké drby, které je třeba ověřit?

"Ne, reagoval jsem na vaši otázku, jestli dosah kauzy může být širší, tedy na větší počet klubů."

Řešení do začátku soutěží

Takže ta nová fakta máte ke "chřestýší" kauze kolem zápasu Jablonec-Plzeň?

"Nechme to až po jednání disciplinárky, na kterém kolegům řeknu: Potkal jsem se s tím a dostal nebo nedostal jsem tohle a tohle."

Kdy se sejdete? Tradičně ve čtvrtek?

"Ano. Ale nevím, jestli tento týden, nebo až příští. Teď to ladíme."

Předseda Pelta pravil, že kauza nemá nic společného s červnovou valnou hromadou, bojem o moc a fotbalovou politikou vůbec. Já si myslím pravý opak. Co vy?

"Já tyhle spekulace slyšel taky... Jako předseda disciplinárky si nemyslím nic. Mou ambicí je spekulace vyvrátit tím, že vše vyřešíme v únoru, do začátku soutěží. To bude daleko od valné hromady - a spekulace padnou."

Pak si ale k případu patrně sedne odvolací a revizní komise, vrátí vám ho k dořešení, několikrát si ten horký brambor mezi sebou vyměníte - a už tu bude červen. Nebo ne?

"Tuhle hru nehraju. Platí, že čím lepší práci disciplinárka odvede, čím důkladněji bude vše podloženo, tím menší bude šance, aby odvolací orgán případně tu věc shazoval."

Fotbalovým zákulisím se nese: Golda jede rovinu, ale mezi dalšími členy disciplinárky či ORK má tahle klika toho a jiná zase onoho... Co si o tom myslíte?

"Pokud se o mě mluví tak, jak říkáte, tak mě to těší, to mám zase po dlouhé době velkou radost. V těch komisích působí celá škála lidí, jsou jmenovaní nebo zvolení, reprezentují různé názory. Ale zase tu platí: čím lepší důkazy případně položíte na stůl, tím snáze eliminujete různé tlaky nebo vazby."

Jak se taková disciplinární komise vlastně skládá?

"Když nastoupil (v roce 2009) předseda Hašek, byla to taková trochu revoluční doba. Vznikl tehdy úplně nový výkonný výbor, který mě jmenoval předsedou disciplinárky - a tento výbor také sám, nevím na jakém principu, jmenoval další členy disciplinární komise. Já ty lidi neznal, museli jsme se spolu teprve dát dohromady."

Ze Sazky do horkého křesla

Čili vy jste si kolegy v komisi nevybíral.

"Tak. Má to svoje plusy i minusy, ale fungujeme jako tým. S minimálními obměnami už tři a půl roku."

V Haškově éře se fotbalová asociace v řadě projektů (televizní práva, ticketing) přimkla k podniku Sazka. Měl váš příchod do fotbalu souvislost s tím, že jste v Sazce řídil právní oddělení?

"Ta spolupráce fotbalu se Sazkou funguje i dnes... Ano, souvislost to mělo. Sazka je firma, která působí v rámci sportovního prostředí, v té době ji vlastnila občanská sdružení a prostřednictvím ČSTV i fotbalový svaz. V rámci toho jsem se často potkával s panem Rajchlem (místopředseda FAČR) - a od něj přišla tahle nabídka, kterou jsem uvítal, protože sport mě vždycky zajímal a fotbal obzvlášť."

Neříkáte si dneska, jestli vám tahle funkce stojí za ty nervy?

"Je to pro mě obrovská zkušenost. Nervy jsou s tím opravdu velké, to se těžko popisuje - to tam nejdřív musíte sedět, není to úplně legrace. Naopak, přináší to stres, vypětí a jste pod velkým časovým tlakem. Jako dobrovolná neplacená funkce mě to velmi zaměstnává, ale je to velká škola."

Váš předchůdce Alexander Károlyi za úspěšné řešení horníkovské korupční aféry inkasoval od fotbalu statisícové odměny, třeba taky něco dostanete...

(Hlasitě se rozesměje) "Tak tohle bych opravdu nekomentoval."

Přiznaný úplatek? Čekám soud

Vraťme se ke korupční kauze. Máte zprávy od policie, zda se chystá někoho obvinit?

"Jsem s ní v pravidelném kontaktu. Občas mi také něco řeknou, ale ten tok informací je většínou spíš opačný, od nás k nim. Vyplývá to z logiky věci, protože v kauze vystupujeme jako poškozená strana."

A případná obvinění?

"Tohle ovlivnit nemůžu. Přijde mi ale, že pokud se někdo přizná, že přijal úplatek, těžko z toho asi někdo může udělat jiný závěr, než poslat tu věc dál k soudu."

Řešíte dvě otázky: Zda Svoboda-Chřestýš uplácel a zda to případně dělal na objednávku Viktorie Plzeň. Pomohly vám informace z posledních dní nějak projasnit tyto otazníky?

"To ponechám bez komentáře. Počkejte, až svolám disciplinárku, s kolegy probereme další postup."

Mohou se nové indicie, které jste dostal, týkat i některého z členů výkonného výboru FAČR?

"Bez komentáře."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy