Pelta se zlobí: Damková se na Kubě slunila s rozhodčími

Luděk Mádl Luděk Mádl
13. 12. 2012 5:00
Šéf českého fotbalu je spokojen s plnou kasou, straší ho ale korupční aféra
Tak si, pánové, představte, že Dáša Damková je na Kubě se 20 rozhodčími, diví se Miroslav Pelta
Tak si, pánové, představte, že Dáša Damková je na Kubě se 20 rozhodčími, diví se Miroslav Pelta | Foto: Eduard Erben

Praha - Pochvaluje si plnou pokladnu, úspěchy na diplomatickém poli i projekt nové registrace, který spočítal, že má Fotbalová asociace ČR přesně 280 810 členů.

Přesto předseda FAČR Miroslav Pelta rozhodně nemůže rok 2012 uzavřít s klidným srdcem. "Ta korupční aféra nám dělá velkou škodu," připouští, že někteří rozjednaní sponzoři sáhli kvůli novým korupčním podezřením po brzdě.

Pelta odmítá ataky šéfa Plzně Tomáše Paclíka, kterému se zdá, že Pelta ve fotbalové válce, která se v zákulisí rozpoutala, straní Spartě (více zde).

"Já tady žádnou kauzu nespustil. A způsob, kterým se pan Paclík začal chovat, vybočuje z hranic slušného chování. Já přitom nejsem ten, kdo v té věci bude něco rozhodovat. Je to policie a disciplinárka, kdo vyšetřuje, zda nedošlo k selhání lidského faktoru," říká předseda.

Nad "akcí Kuba" kroutí hlavou

Pelta vůbec nechce domýšlet, co by se dělo, kdyby jiskra podezření spojená se zápasem Jablonec-Plzeň (více zde), měla přeskočit a založit větší požár. "Kdyby se mělo ukázat, že chyba je systémová, byl by to pochopitelně větší problém," netají Pelta.

V této souvislosti ho vůbec nepotěšilo, když si přečetl, že předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková se svým partnerem, členem VV FAČR Romanem Berbrem zamířili na dovolenou na Kubu, údajně s dvacítkou rozhodčích z ČFL či českých divizí, jak napsal isport.cz.

Spekuluje se, že ve "výpravě" nechybí ani západočeští sudí Grimm a Svatík, kteří se na podzim dostali do kontroverze poté, co se jejich výkony cítila poškozena Sparta B (více zde).

Sudí "z Kuby" sice nespadají přímo do kompetence Damkové, ale do profesionálních soutěží mohou postoupit, a z tohoto úhlu pohledu může být počínání Damkové vnímáno jako střet zájmů.

Nešťastné. Ale jinak Dášu hájí

Podobné výlety s partou rozhodčích podle informací deníku Aktuálně.cz nebyly u Damkové s Berbrem výjimkou ani v minulosti, i Pelta ale cítí, že v současné situaci si ho nejspíš mohli odpustit.

"Je to nešťastné. A v téhle exponované době dvojnásob," nezastírá Pelta, že ho "akce Kuba" pozlobila.

Na druhou stranu ovšam nad Damkovou pevně drží ochrannou ruku. "Pevně za ní stojím. Díky ní máme to, na co jsme dlouho čekali, a to je pozice v komisi rozhodčích UEFA. To dřív nebylo. A podívejte se, jaké Královec píská zápasy, pošlou ho i na Real Madrid. I v lize Dáša měří všem rovným metrem, nedělá výjimky, já jí věřím."

Pelta upozorňuje na to, že velkou událostí, která fotbal příští rok čeká, je Superpohár. Eden bude hostit duel vítěze Ligy mistrů a Evropské ligy.

"Z losování nové pohárové sezony v Monaku se sem leteckým mostem přesune celá generalita evropského fotbalu," pochvaluje si akci Pelta, jejíž zisk zdědil ještě po svém předchůdci Ivanu Haškovi.

Euro 2020 chce, Kalouskovi navzdory

"My jsme pak vybojovali pořadatelství malého Eura pro hráče do 21 let a chceme se poprat i o možnost podílet se na velkém Euru 2020," nevzdává se Pelta myšlenky na stavbu Národního stadionu (více zde).

Ministr financí Miroslav Kalousek už se sice k celé věci vyjádřil spíše odmítavě, Pelta se však k němu přesto chystá.

Pořádat  by chtěl i futsalové mistrovství světa 2016. "Hokejové haly na to máme, já věřím, že by to mohlo klapnout," dodává předseda.

Vedle sponzorů plní pokladnu FAČR i UEFA, které Pelta prodal televizní práva na zápasy reprezentace. Za aktuální kvalifikační cyklus dostane 5 milionů eur, za následující dva už pak v součtu 12 milionů. Obchod detailně popsal deník Insider.

Pelta napočítal 280 810 členů

Pelta si pochvaluje i nový systém registrace členství ve FAČR. Ten se povedl natolik, že ho UEFA zařadila do soutěže projekt roku a experti FIFA se s ním přijedou seznámit blíž, aby zjistili, zdali by byl aplikovatelný i v jiných zemích.

Místo nepřehledných matrik, ve kterých se hromadily "černé duše", má teď FAČR přesnou databázi svých členů, což vítá i ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy, které podobný projekt požaduje také od dalších sportovních svazů. Aby jim nepřispívalo na reálné sportovce, nikoli na ty v penzi či na pravdě boží.

"V první fázi jsme dosáhli toho, že členy jsou všichni, kteří působí na hřišti. A těch je 280 810. Teď zkusíme oslovit i fanoušky, širší fotbalovou veřejnost," plánuje Pelta.

Osobní členské ID číslo musí mít každý hráč, trenér, rozhodčí, prostě všechny osoby, které patří do zápisu o utkání.

Dvě stovky od dospělého. A co za to?

S registrací souvisí i vybírání členských příspěvků. Pro rok 2013 jsou vyčísleny následovně: 200 korun ročně pro dospělé a 100 korun pro mládež pod 18 let a důchodce nad 70 let.

"Z toho, co se vybere, zůstává 20 procent svazu a 80 procent se vrací zpátky do klubů. Ale pozor: pouze do klubů na úrovni okresů a krajů," vysvětluje generální sekretář Rudolf Řepka systém, skrze který vlastně větší kluby z vyšších soutěžích solidárně dotují ty nejnižší třídy.

"K těm 80 procentům vybraných peněz ještě přičteme 20 milionů dotace od ministerstva a výsledkem bude, že klub na okrese, v němž se za každého člena na začátku procesu zaplatil 100 nebo 200 Kč, dostane pak na konci toho všeho v přepočtu na každého svého člena 226 korun," vypočítal Řepka.

FAČR už zahájil spolupráci s firmou Alive, která směřuje k tomu, že každý člen FAČR obdrží v dubnu svou členskou kartu.

A nepůjde jen o kousek plastu, ale o tzv. chytrou kartu, která členům FAČR umožní nakupovat v některých obchodech či e-shopech se slevou.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy