"Španělský Leicester" útočí, Xavi zmínil titul. Gironu dotují šejkové, ale s rozumem

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
15. 12. 2023 11:28
Španělskou fotbalovou ligu vede katalánský tým, ale Barcelona to není. Velkou senzací sezony je Girona. Mužstvo ze stotisícového historického města, jež v neděli právě 100 kilometrů vzdáleného červeno-modrého giganta na jeho hřišti porazilo a podle kouče Míchela tím vstoupilo do nové dimenze. Mnozí se nezdráhají mluvit o šokujícím útoku na titul.
Vítězství 4:2 na hřišti Barcelony posunulo Gironu podle trenéra Míchela do nové dimenze.
Vítězství 4:2 na hřišti Barcelony posunulo Gironu podle trenéra Míchela do nové dimenze. | Foto: Reuters

Ještě v roce 2007 hrála Girona až čtvrtou španělskou ligu, pak se na delší dobu usídlila ve druhé nejvyšší soutěži. Před šesti lety přišel premiérový postup do La Ligy a Girona zároveň vstoupila do uskupení City Football Group (CFG).

Tam patří mimo jiné Manchester City, New York City, Melbourne City a další fotbalové kluby z celého světa. Majoritním vlastníkem CFG je Abu Dhabi United Group, takže i do Girony už nějaký čas proudí peníze ze Spojených arabských emirátů.

Nicméně s rozumem. Není to tak, že by Girona najednou skoupila plno hvězdných jmen a vystřelila nahoru. Po dvou letech mezi elitou zase sestoupila, návrat do La Ligy vyšel až na třetí pokus vloni v červnu.

Ani minulá sezona nenaznačovala raketový vzestup, přestože klub obsadil hezké desáté místo. Zato teď? Girona je po 16 zápasech na čele španělské ligy. Nestačila jen na druhý Real Madrid, na půdě Barcelony naposled zvítězila působivě 4:2.

Před Realem má náskok dvou bodů, před Barcelonou sedm a páté Bilbao ztrácí na vedoucí Gironu dokonce propastných 12 bodů.

"Mají skvělý tým. Teď už to není překvapení, jsou kandidátem na titul," pravil trenér Barcelony Xavi. A s tímto názorem rozhodně není sám.

"Jsou jako nový Leicester, že?" nadhodil bývalý španělský záložník Luis García v rozhovoru pro agenturu Reuters a vzpomenul osm let starý zázrak, kdy podceňované "Lišky" zaskočily všechny zavedené značky Premier League a jízdu dotáhly až k titulu.

Ano, k tomu má Girona ještě daleko, ale… "Tehdy také každý říkal, že to Leicester nevydrží a v tabulce se propadne. Nestalo se. Girona nehraje evropské poháry, nemá tolik reprezentantů. Může se koncentrovat pouze na ligu," doplnil García.

Girona připomíná Leicester i tím, že nemá na soupisce zvučné borce. Spíše jde o kombinaci mládí a zkušeností pro obyčejného fotbalového fanouška téměř neznámých hráčů.

Vymyká se snad jen Daley Blind, Nizozemec známý z reprezentace či dřívějších působení v Ajaxu a Manchesteru United. Vpředu řádí dvojice Ukrajinců Viktor Cygankov a Arťom Dovbyk, s osmi góly vůbec nejlepší střelec mužstva.

Za zmínku stojí i sedmatřicetiletý uruguayský útočník Cristhian Stuani, který je v Gironě od roku 2017. Zůstal i po sestupu do druhé ligy a v klubu se stal legendou. Nyní vedle něj v útoku roste například devatenáctiletý Brazilec Savio.

Hodnota kádru Girony, kde předsedou představenstva je Pere Guardiola, mladší bratr slavného trenéra Pepa Guardioly, je 161 milionů eur. Zhruba třikrát nižší než Atlético, pětkrát nižší než Barcelona a šestkrát nižší oproti Realu.

V pondělí přivítá Girona na skromném stadionu Montilivi pro necelých 15 tisíc diváků dvanáctý Alavés, tady bude favoritem. V období před a po Vánoci ji však čekají Betis a Atlético, soupeři z první sedmičky tabulky. Tato střetnutí mohou zase o něco více napovědět.

Před zápasem v Barceloně španělský trenér Míchel prohlásil, že když Girona vyhraje, posune se klub do nové dimenze. Tak se i stalo, přesto po historickém vítězství optimismus spíše krotil.

"Není naším cílem vyhrát La Ligu, od Barcelony je to tlak proti nám," reagoval na Xaviho a jeho věty o útoku Girony na celkový triumf. "Až přijde poslední třetina sezony, řekneme si, jak jsme na tom," dodal.

"Jestli Girona pocítí tlak v závěru sezony? Může být. Ale to se přece o Leicesteru říkalo také," připomněl ještě jednou García.

Girona zatím těží i z toho, že dokáže otáčet zápasy, v nichž jako první inkasuje. V aktuálním ročníku La Ligy se jí to povedlo už pětkrát.

A třebaže debaty o titulu mohou být hodně předčasné, momentálně si Girona hoví na pozici nejúspěšnějšího klubu v porovnání nejlepších pěti evropských lig. Jako první z této společnosti překonala v sezoně hranici 40 bodů, má jich 41.

 

Právě se děje

Další zprávy